eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 44/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 44/2013

2013-11-03 00:11

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 43/2013

  • Według Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu 2013 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 12,2 proc. (podobnie jak w poprzednim miesiącu). Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 11,0 proc. wobec 11,0 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii: 26,6 proc., najniższa w Austrii: 4,9 proc. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 10,4 proc. (według metodologii Eurostat-u).
  • Hiszpański Państwowy Instytut Statystyczny (INE) poinformował, że gospodarka Hiszpanii wzrosła w trzecim kwartale o 0,1 proc., co oznacza wyjście z dwuletniej recesji.
  • Według Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) gospodarka brytyjska urosła w trzecim kwartale 2013 r. o 0,8 proc. kw/kw wobec 0,7 proc. w drugim kwartale. To najszybszy wzrost od 2010 r. W ujęciu r/r brytyjski PKB wzrósł o 1,5 proc. w trzecim kw., podczas gdy w drugim kw. urósł o 1,3 proc. Realne dochody ludności spadają mimo umiarkowanej presji inflacyjnej. Aktualna prognoza wzrostu PKB według MFW dla brytyjskiej gospodarki za 2013 r. wynosi 1,4 proc.
  • Norweski państwowy fundusz majątkowy, to jeden z największych inwestorów na świecie. W trzecim kwartale nabył więcej obligacji krajów dynamicznie rozwijających się: Meksyku, Brazylii i Korei Południowej, pozbywając się jednocześnie długów francuskich i kanadyjskich. Ten wyceniony na 810 miliardów dolarów fundusz, w którym Norwegia odkłada oszczędności z wydobycia i eksportu ropy, jest największym funduszem majątkowym na świecie.
  • Według Federalnego Urzędu Pracy stopa bezrobocia w Niemczech w październiku 2013 r. (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 6,9 proc. podobnie jak miesiąc wcześniej.
  • Do 12,5 procent wzrósł wskaźnik bezrobocia we Włoszech. Jest on najwyższy od 1977 roku, czyli od chwili, gdy przyjęto obecną metodę jego obliczania. Rekordowo wzrósł również odsetek młodych ludzi bez pracy - wynosi on 40,4 procent. Łącznie bez pracy jest 3,2 miliona Włochów.
  • Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła rating Ukrainy do poziomu B minus i ostrzegła, że kraj może mieć poważne trudności z obsługą swojego długu ze względu na topnienie rezerw walutowych.
  • Według MFW na Białorusi gwałtownie pogarsza się bilans płatniczy, co komplikuje wysoka inflacja (10 proc. w ciągu pierwszych 9 miesięcy roku). W połączeniu z dużymi płatnościami związanymi ze spłatą zadłużenia zagranicznego w 2013/2014 r. i pogarszającą się sytuacją budzi to coraz większe zaniepokojenie. W latach 2009-2010 Białoruś otrzymała od MFW pięć transz kredytu programu stand-by na łączną kwotę 3,46 mld USD. Według stanu z 1 września 2013 r. kraj spłacił dotąd 1,4 mld z tej sumy.
  • Rosyjski koncern gazowy Gazprom z uwagą obserwuje europejskie próbne wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego. Ostatnio w komunikacie wskazał Polskę, jako przykład kraju, w którym wyniki próbnego wydobycia gazu łupkowego okazały się niezadowalające, mimo wsparcia ze strony państwa i preferencji podatkowych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NORWESKI FUNDUSZ MAJĄTKOWY W NATARCIU...

Państwowy fundusz majątkowy (lub państwowy fundusz inwestycyjny) to ważna instytucja w wielu krajach świata, a jej celem jest inwestowaniem środków państwowych (uzyskanych najczęściej z eksportu surowców, jak ropa naftowa czy gaz ziemny) w aktywa zagraniczne takie jak akcje, obligacje, nieruchomości na rzecz państwa. Celem takiej działalności jest oszczędzanie środków w okresie prosperity na "trudne czasy", potrzebnych na wypłaty przyszłych emerytur, zabezpieczania kraju przed tak zwaną "chorobą holenderską", czy inwestowaniu nagromadzonych przez bank centralny rezerw walutowych. Norweski państwowy fundusz majątkowy, to to czołowy inwestor na Starym Kontynencie i jeden z największych inwestorów na świecie...

Obecnie na świecie działa ok. 60 państwowych funduszy majątkowych. W tej grupie dominują fundusze należące do krajów arabskich i wschodnioazjatyckich. Do największych należą:

- Abu Dhabi Investment Authority (Zjednoczone Emiraty Arabskie – Abu Dhabi)
- Investment Corporation of Dubai (Zjednoczone Emiraty Arabskie – Dubaj)
- Saudi Arabian Monetary Agency Foreign Holdings (Arabia Saudyjska)
- Kuwait Investment Authority (Kuwejt)
- Qatar Investment Authority (Katar)
- Libyan Investment Authority (Libia)
- China Investment Corporation (Chińska Republika Ludowa)
- Government of Singapore Investment Corporation (Singapur)
- Temasek Holdings (Singapur)
- Korea Investment Corporation (Korea Południowa)
- Government Pension Fund – Global (Norwegia)

W ostatnich latach PFM stały się jednymi z najważniejszych inwestorów na światowych rynkach finansowych. Aktywa, jakimi zarządzają, szacuje się obecnie na 4 bln USD.

W takim funduszu Norwegia odkłada oszczędności z wydobycia i eksportu ropy i gazu. Dziś jest on wyceniany na ok. 810 mld USD i w swoich rękach ma ok. 1 proc. światowych papierów wartościowych. Norwegia ma 5.1 mln mieszkańców i obecnie wartość Funduszu na jednego mieszkańca to 160 tys. USD.

Analitycy zwracają uwagę na to, że Norwedzy w III kw. br pozbywając się długów francuskich i kanadyjskich nabywali więcej obligacji krajów dynamicznie rozwijających się: Meksyku, Brazylii i Korei Południowej, a w trzecim kwartale 2013 roku wypracował 5 proc. zysk i jest to jeden z dziesięciu najlepszych kwartałów dla tej firmy. Ostatni raport wskazuje, że w portfelu papierów wartościowych o 28 proc. wzrosły jego inwestycje w meksykańskie obligacje rządowe, wzrósł też zakup brazylijskich oraz południowokoreańskich obligacji, które znalazły się na 9. i 10. miejscu na liście największych inwestycji w obligacje tego funduszu.

Długofalowa strategia norweskiego funduszu zakłada zwiększenie inwestycji w gospodarki wzrastające. Ma to związek z tym, że łatwiej jest tam o rozwój gospodarczy niż w wysokorozwiniętych gospodarkach Europy i Ameryki Północnej. Obecnie fundusz zainwestował w akcje zwiększyła się z 63,4 proc., w inwestycje w rządowe obligacje skurczyły się z 35,5. Najwięcej posiadanych przez fundusz akcji to udziały w Nestle i Royal Dutch Shell oraz w nieruchomości.

Według prognoz do 2020 roku inwestycje funduszu sięgną 1,1 bln USD.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: