eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie

Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie

2013-02-27 12:09

Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie

Piractwo poważnym problemem © whitelook - Fotolia.com

W 2012 r. BSA przeprowadziło w Polsce o 49% więcej działań prawnych skierowanych przeciwko przedsiębiorcom korzystającym z nielegalnego oprogramowania niż rok wcześniej. W ich wyniku polscy przedsiębiorcy zapłacili łącznie 1,3 mln złotych. Najwyższe odszkodowanie w 2012 r. opiewało na kwotę ponad 225 tys. złotych.
W wyniku działań prawnych w całym rejonie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) BSA zawarło o 11% więcej ugód niż w 2011 r. a przedsiębiorcy z tego regionu ponieśli łącznie koszt ponad 16 mln dolarów (o 4% więcej niż rok wcześniej), z czego niemal 10 mln dolarów tytułem odszkodowań, a blisko 7 mln dolarów w ramach tzw. legalizacji, czyli kosztów nabycia legalnego oprogramowania. Najwyższa ugoda zawarta z firmą korzystającą z nielegalnego oprogramowania wyniosła 1,8 mln dolarów.

Bartłomiej Witucki, koordynator BSA | The Software Alliance w Polsce podkreśla: „W Polsce piractwo to nadal poważny problem. Niestety dość powszechnym zjawiskiem jest korzystanie z nielegalnego oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Co gorsza, bywa ono „usprawiedliwiane” koniecznością poszukiwania oszczędności z uwagi na kryzys finansowy – nie można zaaprobować takiego podejścia i „tłumaczenia” naruszania prawa, w tym przepisów karnych. Dlatego BSA w ostatnim czasie znacznie zintensyfikowała swoje działania prawne. W dużej mierze jest to możliwe dzięki coraz większej liczbie przesyłanych nam zgłoszeń przypadków piractwa.

fot. whitelook - Fotolia.com

Piractwo poważnym problemem

W 2012 r. BSA przeprowadziło w Polsce o 49% więcej działań prawnych skierowanych przeciwko przedsiębiorcom korzystającym z nielegalnego oprogramowania niż rok wcześniej. W ich wyniku polscy przedsiębiorcy zapłacili łącznie 1,3 mln złotych.


W 2011 roku nastąpił pierwszy zasadniczy wzrost liczby zgłoszeń – otrzymaliśmy ich wówczas blisko 400. Natomiast w 2012 roku było ich znacznie ponad 600. Każde z otrzymanych zgłoszeń jest skrupulatnie analizowane i weryfikowane – w wielu przypadkach nadawany jest im dalszy bieg, przez co należy rozumieć podjęcie działań prawnych w rezultacie których najczęściej dochodzi do wszczęcia postępowania karnego. Liczba podjętych przez nas działań prawnych w Polsce – porównując ubiegły rok z rokiem 2010 – wzrosła blisko pięciokrotnie.”

Korzystanie przez przedsiębiorców z nielicencjonowanego oprogramowania wiąże się nie tylko z ryzykiem odpowiedzialności prawnej i finansowej, ale także naraża na poważne kłopoty organizacyjne, włącznie z przestojem funkcjonowania firmy w wypadku zatrzymania przez Policję komputerów lub twardych dysków. Zdarza się, że w ten sposób zabezpieczane są wszystkie komputery firmowe.

Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce dodaje: „Chcemy dać jasny sygnał wszystkim firmom nadal korzystającym z nielegalnego oprogramowania, że w 2013 roku konsekwentnie podejmować będziemy kolejne działania prawne przeciwko przedsiębiorcom łamiącym prawo w tym zakresie. W ubiegłym roku w trakcie antypirackiej kampanii telewizyjnej oraz radiowej otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od pracowników nie godzących się na łamanie prawa w swoim otoczeniu oraz w pełni legalnych firm, które nie godzą się na przejawy nieuczciwej konkurencji w swojej branży – bo za takie uważają fakt korzystania przez konkurentów z nielegalnego oprogramowania.”

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • ita_lukk / 2013-04-17 14:01:56

    jakby nie patrzeć, jest co raz lepiej bo jeszcze w 2007 była mowa o 60% nielegalnego oprogramowania, obecnie jest to na poziomie 54%

    ---
    http://www.itauditor.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: