eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 21/2005 (23-29.05.2005)

Tydzień 21/2005 (23-29.05.2005)

2005-05-29 22:54

Przeczytaj także: Tydzień 45/2004 (01-07.11.2004)

  • USA zapowiedziały wprowadzenie nowych kwot ograniczających import odzieży z Chin. Od początku roku import wełnianych koszul chińskiej produkcji zwiększył się o 1500%, spodni o 1300%, bielizny o 350%. Wprowadzenie tych restrykcji spowoduje, że import wielu towarów tej grupy będzie mógł wzrastać jedynie 7,5% rocznie. Ta decyzja szybko wpłynie na wzrost wydatków amerykańskich konsumentów.
  • W 2004 roku USA miały deficyt rzędu 162 mld USD w handlu z Chinami. Rosną naciski na Pekin, by zmienił swoją politykę kursową, bo w niej Biały Dom widzi główną przyczynę tego deficytu i rosnące problemy na amerykańskim rynku pracy. USA oceniają, że kurs chińskiej waluty jest zaniżony o ok. 40%. Biały Dom zagroził, że jeżeli Pekin nie zmieni swej polityki w tym zakresie, to zostanie uznany za "manipulatora" i w konsekwencji na Chiny zostaną nałożone kary.
  • W 2004 roku wzrost gospodarczy Chin wyniósł 9,5%, a w pierwszym kwartale był na poziomie 9,4%.
  • Chiny i Australia rozpoczęły negocjacje w sprawie układu o wolnym handlu. Obecna wartość wymiany handlowej wynosi 22,7 mld USD, a za 10 lat może wzrosnąć do 82 mld USD.
  • Umacnia się dolar wobec euro. Obecnie za euro płaci się 1,255 USD.
  • Połączyły się dwa towarzystwa lotnicze US Airways (siódme pod względem wielkości na amerykańskim rynku) i America West (pozycja ósma). Będą teraz działać pod wspólną nazwą US Airways. By ta fuzja mogła zaistnieć, firmy te otrzymały kapitał w wysokości 1,5 mld USD od Airbusa.
  • VW przystępuje do kontrataku na chińskim rynku. Zamierza razem SAIC i FAW produkować mały i tani samochód.
  • Największe koreańskie firmy budujące statki, które realizują ok. 40% zamówień światowych (Daewoo, Hyundai i Samsung) potwierdziły informacje, że od początku roku ponoszą straty. Główną przyczyną jest wzrost cen surowców, a szczególnie stali (o 70%). Kłopotem okazał się też wzrost wartości waluty koreańskiej wobec USD (o ok. 15%).
  • Dynamicznie rozwija się szerekopasmowy internet. W USA korzysta z niego 34,3 mln gospodarstw domowych, a w Chinach już 23 miliony. W Europie prym wiedzie Francja (6,1 mln).
  • Wenezuela to piąty światowy producent ropy naftowej i bardzo ważny dostawca ropy do USA. Rząd tego kraju zażądał od zachodnich koncernów naftowych wydobywających wenezuelską ropę 4 mld USD zaległych podatków. Chce też zmusić je do przyjęcia nowych warunków eksploatacji złóż ropy. Na rynek tego kraju chcą wejść inwestorzy z Chin i Rosji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO WYNIKA Z OSTATNIEGO RAPORTU OECD W SPRAWIE STANU I PERSPEKTYW GOSPODARKI ŚWIATOWEJ

Według OECD światowa gospodarka spowalnia. W trzydziestu najbogatszych krajach tempo wzrostu gospodarczego wyniesie w tym roku 2,6% (w 2004 roku było na poziomie 3,4%). Większość ekspertów główną przyczynę tego spadku upatruje w wysokim poziomie cen surowców energetycznych.

W ocenie tej organizacji kraje członkowskie strefy euro w tym roku będą miały wzrost gospodarczy na poziomie 1,2%, chociaż wcześniej prognoza przewidywała 1,9%. OECD od pewnego czasu sugeruje Europejskiemu Bankowi Centralnemu obniżkę stóp procentowych, widząc w tej decyzji ważny czynnik, który pozwoli na zdynamizowanie wzrostu gospodarczego krajów strefy euro.

W ocenie ekspertów OECD cztery kraje: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry zbyt mało czynią, by uzdrowić finanse publiczne i są przy tym zbyt niestabilne politycznie, aby można było realnie myśleć o wprowadzeniu w tych krajach europejskiej waluty już w 2010 roku. OECD polski tegoroczny deficyt szacuje na 4,3%, podczas gdy nasze Ministerstwo Finansów prognozuje go na poziomie 3,6%.

Stany Zjednoczone miały w roku ubiegłym wzrost gospodarczy na poziomie 4,4%, a w tym roku według OECD wyniesie on 3,3%, a drugi gospodarczo kraj świata - Japonia w tym roku osiągnie ten wskaźnik na poziomie 1,5%.

Raport tej organizacji zwraca uwagę na rosnące kłopoty gospodarki amerykańskiej:maleje eksport, rośnie inflacja, bardzo wysoki deficyt budżetowy i handlowy powoduje, że realne jest kolejne podniesienie przez Fed stóp procentowych.
W Europie do grupy krajów znanych już z kłopotów z nadmiernie wysokim deficytem i poziomem długu publicznego na dłuższy czas przystąpiły Włochy. Według Eurostatu kraj ten w 2004 roku miał deficyt na poziomie 3,1%PKB. W tym roku wyniesie on 3,6%, a w roku przyszłym nawet 4,6%PKB. Zadłużenie Włoch wynosi dziś 106,6% PKB.

Trzeba jednak zaznaczyć, że do OECD nie należą liczne kraje rozwijające się, w tym takie kraje jak Chiny, Indie i Brazylia, które wspólnie zamieszkuje niewiele mniej niż połowa ludności świata, a których gospodarki ostatnio rozwijają się w bardzo szybkim tempie. To czyni, że cała gospodarka światowa będzie w tym roku rozwijała sie w tempie ok. 4,3%.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: