eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża logistyczna wybiera outsourcing

Branża logistyczna wybiera outsourcing

2011-10-21 11:02

Branża logistyczna wybiera outsourcing

Jaki rodzaj outsourcingu stosuje Państwa firma? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Przeprowadzona przez agencję zatrudnienia Manpower Polska analiza branży logistycznej wskazuje na dużą popularność zaawansowanych usług zewnętrznych w obszarze zasobów ludzkich oraz na dokonującą się ewolucję relacji firma - dostawca usług HR, która zmierza w kierunku strategicznego partnerstwa. Z analizy wynika też, że głównymi wyzwaniami dla rozwoju firm logistycznych są obecnie rosnące koszty, nasilająca się konkurencja cenowa, postępująca konsolidacja rynku, ale także niedobór talentów.

Przeczytaj także: Outsourcing usług w długach. Zadłużenie firm to ponad 155 mln zł

fot. mat. prasowe

Jaki rodzaj outsourcingu stosuje Państwa firma?

Jaki rodzaj outsourcingu stosuje Państwa firma?

Znaczne uzależnienie ilości pracy w firmach logistycznych od bieżącego zapotrzebowania ich klientów sprawia, że dla skutecznego zarządzania niezbędna jest elastyczność zatrudnienia, możliwość dostosowania go do bieżących potrzeb organizacji. 77% z pytanych przez Manpower pracodawców z branży logistycznej korzysta z elastycznych form zatrudnienia, a najczęściej wymienianą z nich jest praca tymczasowa (rozwiązanie stosowane u 87% dużych i średnich oraz 40% małych firm biorących udział w ankiecie). Zmienia się też rola agencji zatrudnienia. Wzrost oczekiwań firm oraz kompleksowość obszaru HR sprawiają, że zamiast dotychczasowego zewnętrznego dostawcy usługi potrzebny jest partner i doradca, który rozumie branżę i dobierze rozwiązania do specyfiki organizacji.

- Nawet jeśli bieżącą potrzebą firmy jest zapewnienie dużej grupy pracowników tymczasowych w okresie wzmożonej działalności, zawsze rozmawiamy o długofalowej strategii zatrudnienia w firmie. Będąc zaufanym doradcą naszych klientów antycypujemy i skuteczniej odpowiadamy na ich potrzeby – mówi Tomasz Walenczak, Dyrektor Regionalny w Manpower Polska.

Dużą popularnością w branży logistycznej cieszy się outsourcing. Aż trzy czwarte respondentów ankiety, w tym 100% z dużych firm logistycznych, deklaruje, że ich firma korzysta z outsourcingu przynajmniej w jednym obszarze biznesowym. Najczęściej wydzielane są funkcje dodatkowe, lub usługi IT. Jednak co znaczące, rośnie zainteresowanie outsourcingiem w obszarze HR. Z takich usług korzysta już prawie co piąta z pytanych firm, są to przede wszystkim najwięksi gracze rynku logistyki.

- Obserwujemy rosnące zainteresowanie outsourcingiem procesu rekrutacji. Przekazanie projektu ekspertom zewnętrznym całkowicie odciąża firmę, a jednocześnie gwarantuje wybranie odpowiednich kandydatów i ich skuteczne wdrożenie. Zmienia się też podejście do rozliczania usługi, które coraz rzadziej oparte jest o stawkę godzinową, a częściej o kryterium efektywności np. per sztuka w procesie co-packing. Pokazuje to, że nasi klienci z branży logistycznej oczekują kompleksowych rozwiązań HR gwarantujących wymierne efekty, – zauważa Walenczak.

fot. mat. prasowe

Branża logistyczna a elastyczne formy zatrudnienia

Branża logistyczna a elastyczne formy zatrudnienia

Jednym z podstawowych wyzwań z jakimi borykają się przedsiębiorstwa z branży logistycznej jest niedobór talentów, czyli brak dostępu do właściwych kwalifikacji we właściwym miejscu i czasie. 39% zapytanych przez Manpower przedstawicieli branży przyznało, że ich firma ma problem z pozyskaniem kandydatów na istotne dla jej działalności stanowiska. Zjawisko to jest najbardziej odczuwane przez przedsiębiorstwa średnie i małe. Często przegrywają one walkę o talenty z dużymi korporacjami, ponieważ nie są w stanie zaoferować równie korzystnych warunków zatrudnienia. Na publikowanej przez Manpower liście najtrudniejszych do obsadzenia w Polsce stanowisk menedżerowie projektów znaleźli się w 2010 r. na wysokiej, drugiej pozycji. Niedobór tych specjalistów wyjątkowo boleśnie odczuwa branża logistyczna.

- Specyfika tego biznesu sprawia, że praca w logistyce jest w dużej mierze pracą projektową. Osoby, które mają wiedzę i doświadczenie pozwalające sprawnie zarządzać dużymi projektami są tu niezbędne. Tym bardziej dotkliwy dla firm jest problem z pozyskaniem osób o tym profilu – wyjaśnia Walenczak.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: