eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagrożenia informatyczne 2004

Zagrożenia informatyczne 2004

2004-12-17 10:18

Przeczytaj także: Netsky-P najgroźniejszy


Mobilne zagrożenia

W 2004 roku pojawiły się też pierwsze wirusy napisane specjalnie dla telefonów komórkowych. W czerwcu odkryto robaka Cabir, który miał zainfekować telefony z zainstalowanym systemem Symbian.

W lipcu znaleziono dowód na powstanie wirusa (Duts) zdolnego zarazić urządzenia PocketPC. Nieco później zidentyfikowano pierwszego insekta, instalującego w urządzeniach PockePC tzw. tylne drzwi (backdoor), umożliwiające nieautoryzowany dostęp do systemu.

Analitycy F-Secure odkryli także grę pt. Mosquitos przeznaczoną dla telefonów komórkowych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian. Robak zaszyty w grze wysyłał wiadomości SMS na numery typu 0-700, generując bardzo wysokie rachunki telefoniczne właścicielom zainfekowanych "komórek".

Kolejne mobilne zagrożenie odkryto w listopadzie. Był nim koń trojański dystrybuowany poprzez oprogramowanie shareware dla systemu Symbian, który kasował wszystkie funkcje telefonu, pozostawiając jedynie możliwości prowadzenia rozmów.

Spam

W 2004 roku bardzo intensywnie rozprzestrzeniał się także spam. Około 70 proc. wszystkich wiadomości elektronicznych jest obecnie spamem. Większość z nich została wysłana za pośrednictwem zainfekowanych w tym celu komputerów tzw. zombie.

Jeden z dotychczas skazanych spamerów, Jeremy Jaynes, jest dobrym przykładem funkcjonowania takiej działalności. Ten spamer z Północnej Karoliny zdobył majątek wysyłając codziennie ponad 20 milionów e-maili będących spamem. Chociaż zaledwie kilkaset z nich mogło doprowadzić do sprzedaży (współczynnik odpowiedzi wynosił 0,00005 proc.), Jaynes osiągał przychody 750,000 USD miesięcznie. Dziś jego majątek wart jest 24 miliony USD. Jaynes został skazany na 9 lat więzienia.

Niepokojącą tendencją jest również zatrudnianie przez spamerów pracowników firm produkujących oprogramowanie antyspamowe.

Mikko Hypponen, dyrektor laboratorium antywirusowego F-Secure – "Obecnie nie obserwujemy wirusów mających bezpośrednie niszczycielskie działanie. Większość próbuje w tajemnicy przejąć kontrolę nad komputerem. Obecne systemy poczty elektronicznej powoli umierają. Obawiam się, że potrzebujemy dokonać zasadniczego przełomu w zakresie poczty elektronicznej w najbliższej przyszłości. Myślę tu o zmianie podstawowych protokołów na bardziej odporne oraz dodaniu uwierzytelniania po stronie użytkownika. To byłby masowy i bardzo drogi projekt ... a to oznacza, że nie zostanie on sfinalizowany dopóki obecne systemy poczty elektronicznej po prostu nie przestaną pracować."

poprzednia  

1 2

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wyniki finansowe banków

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: