eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalne inwestycje w nieruchomości 2011

Globalne inwestycje w nieruchomości 2011

2011-03-12 00:15

Globalne inwestycje w nieruchomości 2011

Globalny wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne (bez nieruchomości mieszkaniowych) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z raportu firmy Cushman & Wakefield "Atlas inwestycji międzynarodowych 2011" (International Investment Atlas 2011) wynika, że w bieżącym roku utrzyma się ożywienie na globalnym rynku inwestycji w nieruchomości. Wzrost aktywności inwestycyjnej obejmie nie tylko najważniejsze miasta z dużymi węzłami komunikacyjnymi, które rozwijały się najlepiej w 2010 r., ale również rynki wschodzące i drugorzędne. Według prognoz przedstawionych w raporcie w bieżącym roku większego znaczenia nabierze rynek najmu i to właśnie wzrost czynszów i dochodów w większym stopniu wpłynie na wyniki inwestycyjne niż kompresja stóp kapitalizacji.

Przeczytaj także: Globalne inwestycje w nieruchomości 2010

Według raportu, który monitoruje przepływy inwestycyjne na rynkach nieruchomości komercyjnych w 56 krajach, globalny wolumen inwestycji wzrósł w ubiegłym roku aż o 42% do poziomu 564 mld USD (430 mld EUR). Jednak wolumen transakcji nadal stanowi zaledwie ok. 50% najwyższych wartości z okresu boomu inwestycyjnego (ponad 80% średniej z pięciu lat). Na niektórych rynkach ustanawiane są nowe rekordy, zwłaszcza na rynkach wschodzących Azji i Ameryki Łacińskiej. W 2010 r. stopy kapitalizacji obniżyły się w większości lokalizacji wskutek wzrostu popytu i ograniczonej podaży. W skali globalnej zmniejszyły się o 21 pb do poziomu 7,6% i w bieżącym roku mogą obniżyć się średnio o dalsze 30 pb.

Najpopularniejszymi regionami pod względem inwestycji były: Azja, na którą drugi rok z rzędu przypadła ponad połowa globalnych transakcji inwestycyjnych, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Wolumeny inwestycji w 20 miastach zajmujących najwyższe miejsca w rankingu wzrosły o 59%, ponieważ inwestorzy byli najbardziej zainteresowani najlepiej rozwijającymi się lokalizacjami. Liderem zestawienia najpopularniejszych miast świata pod względem inwestycji był Londyn, a za nim Tokio, Nowy Jork i Paryż.

Greg Vorwaller, szef działu rynków kapitałowych na świat firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „W bieżącym roku na globalnym rynku nieruchomości pojawi się więcej wyzwań. Jednak należy wziąć pod uwagę lepszy potencjał wzrostu związany z możliwością utrzymania się ożywienia gospodarczego i przełożenia się coraz większego optymizmu na rynku biznesowym i finansowym na wyższą od oczekiwanej aktywność inwestorów. Poszczególne państwa będą nadal rozwijać się z różną prędkością, a inwestorzy muszą bacznie analizować podejmowane ryzyko. Będą oni poszukiwać możliwości dywersyfikacji inwestycji według regionów, państw, sektorów i walut”.

fot. mat. prasowe

Globalny wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne (bez nieruchomości mieszkaniowych)

Globalny wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne (bez nieruchomości mieszkaniowych)


Trendy na rynku najmu

Jak podają autorzy raportu, ożywienie na globalnym rynku najmu rozpoczęło się w 2010 r., wskutek czego czynsze wzrosły o 2%. Jednak oprócz zwiększenia różnic pomiędzy najlepszymi a drugorzędnymi obiektami wyłonił się także nowy segment nieruchomości zaliczany do najwyższej kategorii „ultra prime”, co odzwierciedla wzrost popytu na wyjątkowe nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach.

Wolumeny najmu mogą ponownie wzrosnąć w 2011 r., przy czym największym zainteresowaniem będą cieszyć się najbardziej rentowne nieruchomości i rynki we wszystkich sektorach. Niedobór nowych inwestycji i spadek wskaźnika pustostanów w obiektach klasy A w Europie i Ameryce Północnej spowodują powrót stawek czynszów na ścieżkę wzrostową. Jednak ze względu na ogólnie wysoką stopę pustostanów i ograniczanie kosztów wzrost czynszów będzie niewielki i może wynieść średnio ok. 3-5%. W Azji i niektórych krajach Ameryki Łacińskiej czynsze rosną coraz szybciej i w bieżącym roku mogą się zwiększyć o 5-10%, aczkolwiek wzrosty te nie będą równomierne ze względu na zmienność nowej podaży.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: