eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalne inwestycje w nieruchomości 2011

Globalne inwestycje w nieruchomości 2011

2011-03-12 00:15

Przeczytaj także: Globalne inwestycje w nieruchomości 2010


Ameryka Łacińska

Wolumen inwestycji w Ameryce Łacińskiej wzrósł w ubiegłym roku o 63% do poziomu 7,9 mld USD, szczególnie w drugim półroczu, w którym zawarte transakcje stanowiły ok. 80% rekordowych obrotów w 2007 r. Najnowsze wyniki gospodarcze zarówno pod względem wzrostu, jak i ryzyka zachęciły najemców i inwestorów do większej aktywności. Wzrastają stawki czynszu na rynkach najmu, a w przypadku najlepszych nieruchomości wzrosły one o 3,4%, głównie w sektorze biurowym. Stopy kapitalizacji zmniejszyły się o 28 pb, ale są nadal wyższe o ok. 70 pb w porównaniu z okresem boomu na rynku w 2007 r.

Rynkiem o największej aktywności była Brazylia, na którą przypadło 77% wszystkich inwestycji w regionie, co stanowi wzrost o 240% w stosunku do 2009 r., a wśród miast najbardziej wyróżniło się São Paulo. Duży wzrost aktywności odnotowano także na kilku mniejszych rynkach Ameryki Środkowej i Południowej, zwłaszcza w Peru i Argentynie.

Mordejai Goldenberg, wiceprezes firmy Cushman & Wakefield w Ameryce Południowej, powiedział: „Silny wzrost gospodarczy powinien przełożyć się na dalsze ożywienie popytu na nieruchomości w Ameryce Łacińskiej, zarówno na rynku najmu jak i inwestycyjnym. Optymistyczne perspektywy demograficzne dla tego regionu i dostępne zasoby sprawią, że będzie to trend średnioterminowy, a nie tylko krótkoterminowy. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie inwestorów z Ameryki Północnej obiektami przemysłowymi, szczególnie w Meksyku i Brazylii. Inwestorzy europejscy bardziej interesują się sektorem handlowym i hotelowym, zaś inwestorzy z Azji – rynkiem infrastruktury”.

Kraje EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka)

fot. mat. prasowe

20 najpopularniejszych lokalizacji inwestycyjnych

20 najpopularniejszych lokalizacji inwestycyjnych

Według raportu, nwestycje w krajach EMEA wzrosły w ubiegłym roku o prawie 50%, osiągając wartość 155 mld USD (120 mld EUR). W Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły o 60%, a na Zachodzie – o 56%. Popyt inwestycyjny ożywił się dopiero pod koniec 2010 r. ze względu na obawy dotyczące zadłużenia państw, które spowodowały spowolnienie na rynku w miesiącach letnich. Największym zainteresowaniem cieszyły się rynki o dużej płynności – najsilniejszy wzrost aktywności i rywalizacji o najlepsze aktywa odnotowano w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Szwecji. Jednak wskutek spadku stóp kapitalizacji na tych rynkach niektórzy inwestorzy zaczęli poszukiwać możliwości w innych krajach, takich jak Polska, Rosja i Turcja.

Michael Rhydderch, szef zespołu rynków kapitałowych w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Obecnie wyraźnie wzrasta wolumen aktywów oferowanych na rynku, gdyż banki nakłaniają lub zmuszają właścicieli do ich sprzedaży. Jednocześnie powiększa się pula kapitału na rynku, a kredyty stają się w niektórych przypadkach tańsze i łatwiej dostępne. W 2011 r. wzrośnie wolumen obrotów i utrzyma się presja na stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości”.

fot. mat. prasowe

Globalne inwestycje w nieruchomości komercyjne według regionów

Globalne inwestycje w nieruchomości komercyjne według regionów

Aleksander Loster, Starszy konsultant w Grupie Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Warszawie, powiedział: „W regionie Europy Środkowo-Wschodniej Polska stała się jednym z najbardziej popularnych krajów do lokowania kapitału przez inwestorów, co widoczne jest zarówno w liczbie zrealizowanych transakcji (w Polsce 48, a łącznie w Czechach, Rumunii i na Węgrzech – 44 transakcje), jak i w całkowitej wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne (w Polsce ok. 2 mld Euro, a łącznie w Czechach, Rumunii i na Węgrzech – około 935 mln Euro). Analiza zrealizowanych transakcji wskazuje na widoczny wzrost popytu zarówno ze strony lokalnych, jak i zagranicznych inwestorów, przy czym na rynku polskim wciąż wyraźnie dominują podmioty zagraniczne (zwłaszcza niemieckie i austriackie) – z łącznym udziałem zagranicznych funduszy w całkowitej wartości zawartych transakcji ponad 92%”.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: