eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys a zarobki menedżerów

Kryzys a zarobki menedżerów

2010-12-14 00:13

Kryzys a zarobki menedżerów

Wzrost wynagrodzenia skłaniający do zmiany pracodawcy © fot. mat. prasowe

Polski Menedżer coraz częściej zmienia pracę i oczekiwania finansowe. Takie wnioski płyną z trzeciej edycji raportu Polski Menedżer 2010. Zdecydowana większość ankietowanych, pomimo krótkiego stażu pracy zmieniała zatrudnienie 2 lub 3 razy. Wzrost mobilności menedżerów może wynikać z niesatysfakcjonujących warunków finansowych. Aż 70% badanych twierdzi, że ich zarobki są niewspółmierne do efektywności i jakości ich pracy, a zdecydowana większość byłaby skłonna do zmiany pracodawcy, gdyby zaproponowano im pensję o połowę wyższą.

Przeczytaj także: Zarobki menedżerów w 2010 r. w górę

Deficyt doświadczenia?

Przeprowadzone na 826 osobowej próbie badanie Polski Menedżer 2010 pokazuje, że odpowiedzialna reakcja polskich kadr zarządzających na kryzys finansowy przyczyniła się do wyższej oceny własnych kompetencji. „Egzamin zdaliśmy w zeszłym roku i to w trybie eksternistycznym. Trzeba było zarządzać zmianą, zwalniać i zatrudniać często jednocześnie. W zasadzie dopiero teraz można powiedzieć, że polski management dojrzewa. Mam jednak nadzieję, że polscy menedżerowie równocześnie są świadomi tego, czego jeszcze musimy się nauczyć, bo czasy na rynku są coraz ciekawsz”, mówi ekspert Talent Club, Beata Kapcewicz z Architektów Kariery.

Wyniki badań pokazują, że problemem menedżerów może okazać się krótkie doświadczenie zawodowe. Młody wiek respondentów wskazuje, że większość z nich weszła na rynek w ostatnich kilku latach. Aż 61% menedżerów pracuje na rynku maksymalnie 4 lata. Doświadczeni menedżerowie aktywni zawodowo powyżej 7 lat stanowią jedynie 6% badanych. Przyglądając się szczegółowym analizom łatwo zauważyć korelację pomiędzy czasem pracy na danym stanowisku a czasem pracy w obecnym miejscu zatrudnienia. Zdecydowana większość badanych awansuje na wyższe stanowisko w firmie raz na rok.

Zarobki w czasie kryzysu

Pozytywna ocena własnych kompetencji przekłada się na wyższe wymagania finansowe menedżerów. „Obserwujemy zmianę w podejściu firm do kwestii zarobków kadry zarządzającej. Obecnie coraz większa część wynagrodzeń jest uzależniona od wyników i powiązana z efektami pracy menedżerów, ale w wielu firmach i korporacjach struktura wynagrodzeń jest nadal nieodpowiednio skonstruowana i egzekwowana, dlatego nie dziwią mnie odpowiedzi respondentów i wnioski płynące z tego obszaru badania”, zauważa Jacek Bochenek, Dyrektor Generalny z Diners Club Polska.

Jak podają autorzy raportu, aż 64% respondentów wyraża opinię, że ich zarobki ‘nie są’ lub ‘raczej nie są’ adekwatne do zajmowanego stanowiska i stażu pracy w firmie. Zaskakująco dużo, bo 17% badanych nie potrafiło określić czy wielkość ich wynagrodzenia jest adekwatna do miejsca w strukturze firmy. Podobną niewspółmierność w zarobkach deklarowano w stosunku do jakości i efektywności wykonywanej pracy. Tylko co piąty menedżer określił swoje wynagrodzenie, jako uczciwe w porównaniu do zaangażowania w pracę.
Przeczytaj także: Polscy menedżerowie 2010 Polscy menedżerowie 2010

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: