eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Umiejętne korzystanie z karty kredytowej da zarobić

Umiejętne korzystanie z karty kredytowej da zarobić

2010-12-14 10:17

Umiejętne korzystanie z karty kredytowej da zarobić

Sposoby korzystania z karty kredytowej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Aż połowa wykształconych Polaków z dużych miast przyznaje, że wypłaca gotówkę z bankomatów za pomocą karty kredytowej - wynika z raportu z badania SMG/KRC Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank PBC. Takie operacje są kosztowne. Tymczasem umiejętne korzystanie z karty może przynieść... wymierny zysk - świadomy właściciel plastiku może zarobić rocznie nawet do dwóch tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Banki premiują płatności kartą kredytową

Zdecydowanie najczęściej korzystamy z kart, dokonując transakcji bezgotówkowych. Prawie dziewięciu na dziesięciu ankietowanych przyznaje, że płaci kartą za produkty i usługi. Ponad połowa posługuje się nimi podczas podróży zagranicznych. „Statystyczny posiadacz karty kredytowej w Polsce używa swojej karty do płatności w punktach handlowo-usługowych, najczęściej jest to stacja benzynowa lub hipermarket”, mówi Tomasz Pawłowicz z MasterCard. Według niego Polacy korzystają z kart raczej ostrożnie i rozważnie - saldo karty najczęściej spłacane jest w całości, zatem kredyt na karcie nie podlega oprocentowaniu. Mniejsza grupa klientów decyduje się na spłatę częściową, czyli faktycznie korzysta z kredytu.

fot. mat. prasowe

Sposoby korzystania z karty kredytowej

Sposoby korzystania z karty kredytowej

Jednak co drugi przepytany przez SMG/KRC mieszkaniec dużego miasta przyznaje, że wypłaca za pomocą karty kredytowej pieniądze z bankomatu, a to może być kosztowne. Po takiej operacji w większości banków automatycznie skończy się okres bezodsetkowy, czyli tzw. grace period i rozpocznie się naliczanie odsetek od zaciągniętego kredytu. Eksperci nie są zgodni co do powodów takiego postępowania klientów.

Zdaniem Szymona Kuchciaka, dyrektora Centrum Kart Kredytowych Deutsche Bank PBC, o sposobie korzystania z karty kredytowej decyduje przede wszystkim poziom dochodów. W segmencie najlepiej zarabiających (posiadacze złotych czy platynowych kart) około 80 proc. klientów traktuje karty kredytowe, jako narzędzie wyłącznie rozliczeniowe. „Wybierając kartę dla siebie, nie zwracają uwagi na oprocentowanie kredytu na karcie, bo z niego po prostu nie korzystają. Bardziej interesuje ich np. program rabatowy przy zakupach kartami czy pakiety ubezpieczeń”, tłumaczy Kuchciak.

fot. mat. prasowe

Najczęściej wykorzystywane kredyty

Najczęściej wykorzystywane kredyty

Zupełnie inaczej zachowują się klienci z grupy o niższych dochodach. Dla nich karta jest głównie formą szybkiego dostępu do gotówki. Nawet 60-80 proc. z nich może wypłacać pieniądze z bankomatów za pomocą karty kredytowej, mimo dodatkowych opłat.

„Podstawową przyczyną może być niewystarczająca edukacja klientów, w szczególności brak wiedzy o wysokości prowizji. Pamiętajmy, że karta kredytowa będąca produktem o charakterze masowym, to wciąż dla Polaków nowość”, tłumaczy prof. Remigiusz Kaszubski, Dyrektor w Związku Banków Polskich.

Bardziej świadomi klienci częściej korzystają z kart kredytowych, ale unikają kosztów. Zwracają też większą uwagę na bezpieczeństwo użytkowania karty. „Spośród usług dodanych do karty popularność zyskały ubezpieczenia transakcji nieuprawnionych oraz, w przypadku kart prestiżowych, ubezpieczenia związane z podróżami, np. kosztów leczenia za granicą”, mówi Pawłowicz. „Obserwujemy rosnące zainteresowanie programami lojalnościowymi związanymi z używaniem karty kredytowej, a tym samym zwiększenie częstotliwości korzystania z kart. Z innowacji technicznych największym sukcesem ostatnich lat jest postępująca popularyzacja kart zbliżeniowych”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: