eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor budowlany: oferty pracy III 2010

Sektor budowlany: oferty pracy III 2010

2010-05-04 08:45

Sektor budowlany: oferty pracy III 2010

Lokalizacja oferowanego miejsca pracy (%) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Po raz kolejny, firma ASM postanowiła zweryfikować sytuację na pracowniczym rynku w budownictwie, dążąc do określenia najczęściej poszukiwanych zawodów w branży budowlanej na przestrzeni ostatniego okresu oraz ustalenia obszarów z największym deficytem pracowników w budownictwie.

Przeczytaj także: Praca dla budowlańców

fot. mat. prasowe

Lokalizacja oferowanego miejsca pracy (%)

Lokalizacja oferowanego miejsca pracy (%)

Porównując liczbę ogłoszeń kierowanych do branży budowlanej w wybranym okresie czasu na przestrzeni kilku ostatnich lat, można zaobserwować, że w 2010 r. ilość opublikowanych ofert pracy była o 36,7% większa niż w analogicznym okresie czasu roku 2009. Jednakże w relacji do roku 2008 liczba ogłoszeń zmniejszyła się o ponad jedną czwartą (25,9%). ASM podkreśla, że zdecydowana większość ogłoszeń oferowała podjęcie pracy na obszarze Polski. Tylko nieliczne oferty dotyczyły możliwości zatrudnienia poza granicami kraju. W porównaniu z poprzednimi latami, można zaobserwować wyraźny trend systematycznego zmniejszania się liczby ogłoszeń skierowanych do osób chcących podjąć pracę za granicami Polski na rzecz krajowych ofert pracy. Wynikać to może z „przemijającego” już światowego kryzysu, który mniej odczuwalny był w naszym kraju niż wśród zachodnich sąsiadów.

fot. mat. prasowe

Struktura oferowanej pracy w Polsce wg województw (w %) w latach 2007-2010

Struktura oferowanej pracy w Polsce wg województw (w %) w latach 2007-2010

Najwięcej ogłoszeń dla osób poszukujących pracy w budownictwie dotyczyło lokalizacji w województwie mazowieckim, gdzie oferowano ponad jedną trzecią ofert pracy (32,7%) z terenu Polski. Znaczące zapotrzebowanie na pracowników budowlanych występuje również na terenie województw śląskiego (8,0) oraz dolnośląskiego (7,6%). Większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia w branży budowlanej nie powinni mieć również osoby zamieszkałe na terenie łódzkiego (5,3%) i wielkopolskiego (4,7%).

ASM dodaje, że najmniejsza liczba ogłoszeń (1,9%) w branży budowanej w analizowanym okresie czasu pojawiła się na obszarze województwa opolskiego.

Polscy budowlańcy poszukiwani w Niemczech

fot. mat. prasowe

Miejsca oferowanej pracy poza granicami Polski (N=35 w %)

Miejsca oferowanej pracy poza granicami Polski (N=35 w %)



Z analizy wynika, że za granicą najwięcej ofert pracy dla osób związanych z branżą budowlaną, bo więcej niż co trzecie ogłoszenie (37,3%), proponowało podjęcie pracy tuż za naszą zachodnią granicą, na terenie Niemiec. Co czwarta oferta (25,7%) skierowana była dla osób poszukujących pracy na terenie Francji, a 14,3% ogłoszeń dotyczyło zatrudnienia na obszarach Belgii. W mniejszym stopniu „polskich budowlańców” poszukiwano w Szwecji (5,7%), Finlandii (2,9%), Norwegii (2,9%), Wielkiej Brytanii (2,9%), Luksemburga (2,9%) czy Holandii (2,9%).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: