eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

2010-01-05 10:35

Przeczytaj także: Dzieci w sieci: krzywdy seksualne to codzienność


Reklama dźwignią handlu

Kolejnym problemem jest spam. Przyzwyczailiśmy się, że spam kierowany jest zazwyczaj do dorosłych odbiorców i oferuje artykuły farmaceutyczne, urządzenia elektroniczne i inne rzeczy, którymi młodsi nie są zainteresowani. To, że dzieci nie zarabiają pieniędzy, nie wyklucza ich jako potencjalnego źródła dochodu. Spamerzy starają się oddziaływać na emocje dziecka w taki sposób, by przekonało ono swojego rodzica lub opiekuna do zakupu konkretnego produktu, czego przykładem może być poniższa wiadomość:

fot. mat. prasowe

Przykład spamu skierowanego do dzieci

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego!
Przedstawiamy nowość - "wyprawka" pierwszoklasisty! Pięknie pomalowany plecak i pyszne moskiewskie słodycze sprawią, że dzieci poczują wyjątkową atmosferę 1 września, a dzień ten na zawsze pozostanie dla nich niezapomnianym.

Proponujemy dwa rodzaje plecaków (dżinsowy i w szkocką kratę) oraz 5 rodzajów cukierków: (od 340 do 500 g). Zamówienia można składać telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu.

Podaruj dzieciom święto!
Firma Wiewiórka


Oczywistym jest, że nawet jeżeli rodzic nie będzie przekonany do tego typu zakupu, to dziecko zachęcone hasłami o pięknych plecakach ze słodyczami w środku poda 101 argumentów przemawiających za jego nabyciem.

Będąc przy tematyce spamu, nie można pominąć innego problemu. Mimo że tylko mała część niechcianych wiadomości kierowana jest do dzieci, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one miały także styczność ze spamem przepełnionym erotyką i pornografią. W raporcie zestawieniowym najpopularniejszymi tematami poruszanymi we wiadomościach spamowych były:

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze rodzaje spamu w pierwszej połowie 2009 r.


Jak widać na wykresie, treści nieodpowiednie dla dzieci to aż 12,5% całego spamu. Należy zatem pamiętać, że wulgarne treści mogą kryć się nawet w poczcie. Najmłodsi mają także to do siebie, że bez większych zahamowań udostępniają swoje adresy e-mail publicznie (np. na forach i w serwisach społecznościowych). W taki właśnie sposób najłatwiej dostać się na listy spamerów, którzy pragną mieć jak największą liczbę odbiorców swoich "reklam".

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: