eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Energia słoneczna zastąpi ropę?

Energia słoneczna zastąpi ropę?

2009-07-22 14:09

Kilka lat temu z uwagi na ich niedostateczną efektywność, wysokie koszty pozyskania, a przede wszystkim dostępność i niską cenę ropy naftowej, alternatywne źródła energii nie były traktowane jako główne źródło energii.

Przeczytaj także: Odnawialne źrodła energii w UE - Raport o OZE 2016

Obecnie jednak sytuacja odwróciła się diametralnie, ceny ropy poszybowały w górę, znacznie do przodu poszła również technologia, pozwalająca w relatywnie tani, a przede wszystkim efektywny sposób pozyskiwać energię w sposób inny, niż przetwarzanie ropy naftowej.

Czynnikiem, wydaje się, najbardziej determinującym rządy wielu państw, do poszukiwania alternatywy dla ropy są jej kurczące się zasoby i konsekwencje tego zjawiska. Otóż tylko niewielki procent krajów jest w posiadaniu ropy naftowej, nawet w takich ilościach by zaspokoić swe potrzeby. Nawet olbrzymie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej posiadają zasoby, które starczą na ok. 9 – 10 lat. Już teraz 50% surowca w tym kraju, od którego uzależniona jest cała gospodarka pochodzi z importu, czy to z Bliskiego Wschodu, czy Zatoki Meksykańskiej, czy Morza Północnego. Wszystkie potęgi militarne świata, wszystkie najsilniejsze gospodarki uzależnione są od eksporterów ropy naftowej. Taka sytuacja może zrodzić w przyszłości wiele konfliktów, również zbrojnych, a jak powszechnie wiadomo czołgi też potrzebują ropy by „walczyć”. Widać więc wyraźnie, że uniezależnienie od ropy powinno stać się priorytetem większości krajów świata. Ryzyko zwiększa dodatkowo fakt, że największe złoża naftowe, znajdują się regionie Bliskiego Wschodu, czyli obszaru targanego ciągłymi konfliktami, w które „zachód” nieustannie ingeruje by utrzymać kontrolę, przynajmniej częściową.

Wobec bardzo zmiennego kursu ropy naftowej i ewentualności wyczerpania jej zasobów, światowe ośrodki badawcze i naukowe rozpoczęły badania w celu wynalezienia tańszej alternatywy. Z jednej strony obniżone zostałyby w dłuższej perspektywie koszty (zarówno finansowe jak i zewnętrze - środowiskowe) jak i niepewność związana z niestabilnymi kartelami energetycznymi.

Energia słoneczna

Słońce, nasza gwiazda, której Ziemia zawdzięcza wszystko, jest dla niej życiem, potrafi jednak wyrządzać potworne szkody, o czym przekonujemy się pośrednio w wyniku efektu cieplarnianego. Było z nami od zawsze, dając życiodajną energię większości żyjących organizmów. Jest to najpotężniejsze źródło, praktycznie niewyczerpalnej energii jakie posiadamy, w dodatku energia ta jest całkowicie darmowa, trzeba ją tylko wykorzystać. I tu pojawiają się pierwsze problemy, o ile bez problemu potrafimy pozyskiwać energię słoneczną tak z jej magazynowaniem, mamy poważny problem. Obecnie po prostu nie ma technologii pozwalającej na efektywne gromadzenie energii (znane dziś akumulatory nie nadają się do magazynowania energii), naukowcy ciągle pracują nad nowymi sposobami i należy przypuszczać, że najbliższe lata przyniosą zamierzony skutek.

Skąd jednak bierze się ta energia? Słońce osiąga na powierzchni temperaturę 5500 stopni Celsjusza, wytwarza ono dzięki temu ogromne ilości energii która dociera do Ziemi w postaci promieniowania, głownie podczerwonego oraz cieplnego, i w nieznacznym stopniu ultrafioletowego. W ciągu roku Słońce dostarcza 4*10^24 dżula energii, która jest rozpraszana i absorbowana przez naszą atmosferę, w dużej mierze przez ozon. Dzięki temu życie na naszej planecie jest możliwe. Dziura ozonowa, która znacznie powiększyła się w ostatnich latach, jest właśnie dlatego tak niebezpieczna, że przez nią dostaje się na Ziemię zbyt duża ilość promieniowania ultrafioletowego, które w dużych dawkach może być śmiertelne dla człowieka – powoduje raka. Ilość energii docierającej do powierzchni Ziemi jest uzależniona, w prostym tłumaczeniu od szerokości geograficznej. Idąc tym tokiem myślenia najwięcej jest w rejonach pustynnych, czyli na pasach zwrotnikowych, a najmniej tam gdzie jest zimno.

Atmosfera w tych średnich szerokościach geograficznych, w słoneczny, bezchmurny dzień potrafi zatrzymać ok. 30% promieni, a przy gęstym zachmurzeniu już tylko jeden procent dotrze bezpośrednio do powierzchni. Jednak i w tym przypadku oddziaływanie słońca jest ogromne, gdyż występuje zjawisko rozproszenia promieni słonecznych, które silnie oddziałują na nasze środowisko.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: