eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kierownicy w obliczu katastrofy

Kierownicy w obliczu katastrofy

2003-07-23 00:35

Ankieta EMC/NOP Technology wykazała, że 40 procent kierowników w europejskich firmach obawia się utraty danych w razie katastrofy.

Przeczytaj także: Obsługa klienta w opinii zarządu

Badania EMC/NOP Technology przeprowadzone w kilku krajach europejskich, wśród dyrektorów firm i kierowników technicznych wykazały wysoki poziom zaniepokojenia bezpieczeństwem krytycznych danych biznesowych w razie katastrofy. Spośród 254 kierowników największych firm i innych dużych organizacji z siedmiu krajów, 40 procent dyrektorów biznesowych i 44 procent kierowników IT uważa, że ich ważne informacje biznesowe są narażone na utratę.

To wspólne dla obu grup zawodowych poczucie zagrożenia pozostaje w ostrym kontraście z analogicznymi wynikami z firm amerykańskich, w których występuje duża rozbieżność poglądów między kierownikami biznesowymi i technicznymi. Spośród 274 przebadanych przedstawicieli kadry kierowniczej ze Stanów Zjednoczonych tylko 14 procent dyrektorów biznesowych i aż 52 procent kierowników IT uważa, że ich dane są narażone na utratę.

Zapytani o czas odtworzenia danych po katastrofie w celu wznowienia zwykłej działalności przedsiębiorstwa, europejscy dyrektorzy biznesowi znów mieli te same oczekiwania, co ich odpowiednicy z działów informatycznych. Jedna czwarta dyrektorów biznesowych (25 procent) i kierowników IT (23 procent) w Europie stwierdziła, że zajęłoby to trzy dni lub dłużej. Natomiast w Stanach Zjednoczonych tak długiego czasu usuwania skutków katastrofy spodziewa się 9 procent dyrektorów biznesowych i 23 procent – tyle samo, co w Europie – kierowników IT.

"Wydaje się, że w organizacjach europejskich istnieje bardziej otwarta komunikacja, jeśli chodzi o przygotowania do katastrofy – powiedział Richard Jameson, dyrektor zarządzający w NOP Technology. – Podjęcie zwykłej działalności biznesowej w przeciągu trzech lub więcej dni byłoby bardzo kosztowne w kategoriach straconych dochodów i satysfakcji klienta. Zarówno kierownicy biznesowi, jak i informatyczni rozumieją to zagrożenie i na równi uświadamiają sobie istotę problemu".

David Goulden, wiceprezes działu globalnego marketingu i rozwoju nowych form działalności w EMC, dodał: "Europejskie firmy zawsze bardzo skupiały się na ochronie informacji i pozostawały w czołówce pod względem wdrażania technologii ciągłości biznesowej. Pomimo to znaczny odsetek organizacji jest nadal narażony na utratę danych w razie katastrofy, a to oznacza, że jest jeszcze sporo do zrobienia. Wyraźnie widać, że zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie kierownicy techniczni rozumieją wyzwania związane z odtworzeniem informacji i szybkim wznowieniem działalności firmy".

Sponsorowana przez EMC ankieta została przeprowadzona telefonicznie przez firmę NOP Technology w kwietniu i maju 2003 roku. Przebadano kierowników z różnych branż – w tym usług finansowych, przemysłu wytwórczego, służby zdrowia, organizacji rządowych, handlu detalicznego i telekomunikacji – w następujących krajach: Belgia, Francja, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i Szwajcaria. Wybrano kierowników z firm zatrudniających ponad 1000 pracowników, w tym 43 procent zatrudniających ponad 5000 pracowników. W Stanach Zjednoczonych przebadano 252 kierowników, spośród których ponad jedna trzecia pracuje w firmach o rocznych przychodach przekraczających 5 miliardów USD.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Trendy na polskim rynku GSM

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: