eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jak zostać webmasterem?

Jak zostać webmasterem?

2003-05-28 00:59

Jak w każdym zawodzie czy branży osiągnięcie pewnych umiejętności wymaga włożenia w to wysiłku pracy. Aby zostać webmasterem należy przygotować się do takiego wysiłku. Pierwszym krokiem powinna być obserwacja stron. Jak one wyglądają jak mniej więcej działają i do czego tak naprawdę służą. Tylko wtedy zrozumiemy istotę istnienia stron i dzięki temu wgłębimy się w temat....
Wyjaśnijmy sobie wpierw jedną podstawową kwestię - w niniejszym artykule webmasterem nazywam osobę tworzącą wizerunek strony, a więc odpowiedzialną za kod, grafikę i teksty. Grupa webmasterów jest niezwykle duża, można do nich zaliczyć grafików, programistów, administratorów czy redaktorów piszących artykuły - niżej jednak swoje uwagi kieruję do webmastera jako osoby zajmującej się wszystkim.

Jak w każdym zawodzie czy branży osiągnięcie pewnych umiejętności wymaga włożenia w to wysiłku pracy. Aby zostać webmasterem należy przygotować się do takiego wysiłku. Pierwszym krokiem powinna być obserwacja stron. Jak one wyglądają jak mniej więcej działają i do czego tak naprawdę służą. Tylko wtedy zrozumiemy istotę istnienia stron i dzięki temu wgłębimy się w temat. Będziemy wiedzieć, że fachowa i rzetelna informacja liczy się najbardziej, to, że pozytywny wizerunek witryny dobrze wpływa na jej oglądalność czy to, że konkurencję należy nie gonić, a wyprzedzać.

Następnymi czynnością jest wgłębienie się w technologie do budowy stron WWW. Jest ich wiele, a opanowanie ich wszystkich zajmie z pewnością trochę czasu. Wszystko zależy od poświeconej pracy. Jak się uczyć? Są różne metody pojmowania tajników języków webmasterskich. Chyba najpopularniejsze to oczywiście strony WWW z zasobami dla przyszłych twórców witryn (jak np. www.webinside.pl). Można na nich znaleźć wiele kursów, metod krok po kroku, pisanych przez specjalistów i doświadczonych webmasterów. Dużym atutem jest to, że wszystkie materiały publikowane na stronie są za darmo. Ale można także sięgnąć po płatne nauczanie - książki, których w księgarniach nie brakuje są także skuteczną metodą nauki, nie wspominając już o kursach informatycznych w szkołach. Posiadając wiedzę technicznego aspektu budowy witryn WWW przed nami budowa szaty graficznej - czyli jak uczyć się grafiki.

Tworzenie grafiki komputerowej jest kolejnym etapem, jaki musi pokonać webmaster. Tu nauka równie dobrze może opierać się na zasobach Internetu. Opanowanie tworzenie profesjonalnej grafiki nie jest trudne, ale wymaga poświęceń i przełamywania momentów krytycznych, na które należy się nastawić. Pokonywanie trudnych dla nas etapów tworzenia dzieła, to normalne zjawisko nie tylko u amatorów, ale także u profesjonalistów. Jak powiedział przed laty Cyprian Kamil Norwid "poetą się nie jest, poetą się bywa" - chyba tyczy się to każdego zawodu, w szczególności grafików. Można siedzieć przed komputerem cały dzień męcząc swoje oczy i nie osiągnąć celu, a zdarza się jeden dzień, w którym pokonujemy wszelkie bariery i zdobywamy skutecznie przestworza wedesign.

Webmaster to także osoba, a coraz częściej przekonujemy się, że przede wszystkim, osoba zajmująca się sprawami organizacyjnymi serwisu WWW, pełniąca rolę redaktora, odpowiadającego za teksty i publikowane materiały czy wreszcie zarządzająca ekipą prowadzącą stronę (czuwanie i koordynowanie prac grafików, programistów i administratorów oraz innych redaktorów). Tak bowiem właśnie wygląda praca profesjonalnego zespołu prowadzącego portal. Praca webmastera jako managera wymaga od niego bardzo dużo umiejętności, kreatywności i niezwykłej determinacji. Osoba powinna umieć przewidywać niektóre sytuacje, potem je wykorzystać, mieć rozeznanie na rynku, czy w końcu obserwować działania konkurencji. Wszystkie te elementy sprawiają, że praca webmastera może dostarczać niekiedy wiele satysfakcji, a niekiedy góry porażek. Niemniej jednak sprawia to, że webmasterstwo jest tak ciekawe...
Więcej na ten temat: tworzenie stron WWW

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.