eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Lato sprzyja utratom danych

Lato sprzyja utratom danych

2006-07-29 00:05

Jak wynika z danych przedstawionych przez HDLab, główną przyczyną utraty danych okazują się uszkodzenia mechaniczne nośników (powierzchnia talerzy, głowice odczytująco-zapisujące, silnik). Stanowią one aż 57,09% przypadków z przeszło tysiąca dwustu zgłoszeń, jakie trafiły w 2005 roku do wrocławskiego laboratorium.
Znaczenie bezpieczeństwa danych zapisanych na dyskach komputerów oraz wymiennych nośnikach, jest wprost proporcjonalne do poziomu informatyzacji życia codziennego. Informacje gospodarcze, administracyjne, wyniki badań naukowych, dane osobowe, a w niedalekiej przyszłości być może również biometryczne – posiadają obecnie zerojedynkową formę zapisu. Każdego roku utracie ulegają tysiące megabajtów informacji, posiadających wymierną wartość rynkową.

W czerwcu 2005 roku na Wallstreet gruchnęła wiadomość o tym, że CitiFinancial (oddział Citigroup Inc.) utracił dane dotyczące kont bankowych 3.9 miliona klientów. Podobna historia stała się udziałem Time Warner Inc. w maju tego samego roku – firma straciła dane dotyczące 600 000 obecnych i byłych pracowników, zatrudnionych od 1986 roku. Jak podało CNN, w śledztwo w sprawie zaangażowane zostały służby specjalne.

David M. Smith z Graziado School of Business and Management, w raporcie zatytułowanym “The Cost of Lost Data” ocenia, iż w ciągu najbliższych 5 lat, 50% firm które zanotują przestój w pracy spowodowany utratą danych dłuższy niż 10 dni, zniknie z rynku. Cena przestoju sieci komputerowej firmy szacowana jest bowiem, w przypadku większości przedsiębiorstw amerykańskich - na 50 000 dolarów za godzinę. W polskiej rzeczywistości, liczby te z pewnością kształtują się na niższym pułapie, jednak mechanizm i stopień ryzyka pozostaje ten sam.

Utrata danych, stanowi ryzyko nie tylko dla biznesu. W każdym z komputerów osobistych wystąpić może błąd aplikacji lub urządzenia, powodujący stratę ważnych z naszego punktu widzenia, informacji (w świetle badań przeprowadzonych przez D.M. Smitha, 53% przypadków utraty danych spowodowanych jest wadliwym działaniem sprzętu i oprogramowania).

Nie tylko awarie sprzętu

Uszkodzenia tego typu wynikają zazwyczaj ze zwykłego zużycia nośników. Zdarzają się jednak również przypadki wad fabrycznych i niewłaściwego użytkowania, bądź nawet prób celowego niszczenia dysków (szczególnie z komputerów zabezpieczonych przez policję w drodze działań operacyjnych; zdarza się, że dane odzyskiwane są z komputera zniszczonego tuż przed nadejściem policji).

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Nagrywarka Blu-ray x4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: