eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Poznań z nowymi biurowcami. To już blisko 600 tys. mkw.

Poznań z nowymi biurowcami. To już blisko 600 tys. mkw.

2020-03-25 10:39

Poznań z nowymi biurowcami. To już blisko 600 tys. mkw.

Biurowiec © Gina Sanders - Fotolia.com

Poznań może mieć powody do zadowolenia. Zeszłoroczna, pokaźna podaż (85 700 mkw.) powiększyła łączne zasoby biurowe tego miasta do poziomu 564 800 mkw. - wynika z opracowanego przez Cushman & Wakefield podsumowania. W budowie pozostają dwa kolejne biurowce, których łączna powierzchnia pozwoli przekroczyć Poznaniowi poziom 600 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Podaż


Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez firmę Cushman & Wakefield, w minionym roku powierzchnia zajmowana przez biurowce w Poznaniu powiększyła się o około 18%, co było efektem oddania do użytkowania 10 realizacji o łącznej powierzchni 85 700 mkw. Tym samym łączne zasoby biurowe stolicy Wielkopolski osiągnęły poziom 564 800 mkw. Największy w tym udział miała:
  • II faza kompleksu Business Garden Poznań, na który składa się 5 budynków biurowych o łącznej powierzchni 46 100 mkw. oraz
  • pierwsze dwa budynki należące do kompleksu Nowy Rynek o łącznej powierzchni 30 700 mkw.


Ze względu na relatywnie wysoki przyrost nowej podaży w 2019 roku większość nowych inwestycji w Poznaniu została wstrzymana do momentu oceny wpływu szczytu podaży na poznański rynek biurowy – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Biurowiec

W Poznaniu jest już ponad pół miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej.


Popyt


Popyt na powierzchnie biurowe w 2019 roku wyniósł 40 700 mkw. i był o blisko 42% niższy niż w analogicznym okresie w 2018 roku. Ponad 62% wszystkich umów stanowiły nowe umowy, a renegocjacje i ekspansje stanowiły odpowiednio 29% i 9%. Do największych transakcji najmu w 2019 roku możemy zaliczyć umowy zawarte przez nieujawnionych najemców w kompleksie Business Garden Poznań (3 420 mkw. – nowa umowa) oraz w budynku Andersia Business Center (3 000 mkw.– renegocjacje oraz ekspansja). W obydwu największych transakcjach w 2019 roku najemców reprezentowała firma Cushman & Wakefield. Trzecią co do wielkości transakcją było odnowienie umowy najmu przez spółkę Arvato w budynku Centrum Biurowe Globis (2 790 mkw.).
Firmy planujące swój rozwój w stolicy Wielkopolski doceniają przede wszystkim stabilność i przewidywalność tego rynku. Od dawna rozwija się tutaj sektor usług BPO/SSC, głównie w segmencie F&A, IT oraz call/service center, ale pojawiają się też całkiem nowe podmioty – mówi Grzegorz Bobrowski, Negotiator, Cushman & Wakefield.

Powierzchnie niewynajęte


Wskaźnik powierzchni niewynajętej na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy wzrósł o 3,6 pp. i wyniósł 10,8%.

Blisko 50% dostępnej powierzchni biurowej w Poznaniu zlokalizowanej jest w ramach kompleksu Business Garden Poznań. Patrząc na pozostałą część rynku, dostępność powierzchni jest ograniczona, zwłaszcza dla najemców poszukujących powierzchni biurowej przekraczającej 1 000 mkw.- mówi Jan Szulborski.

Czynsze


Średnie stawki za powierzchnie biurowe w centrum Poznania w 2019 roku kształtowały się na poziomie 14,50 EUR/ mkw./ miesięcznie. Ograniczona dostępność powierzchni biurowej w centrum Poznania może doprowadzić do presji na wzrost stawek bazowych lub zmniejszanie pakietu zachęt.

Prognozy


Obecnie w budowie znajdują się dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni 51 100 mkw., z czego budynek Giant Office (Giant Invest – 15 300 mkw.) zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2020 roku, a kolejna faza kompleksu Nowy Rynek (Skanska – 35 800 mkw.) w drugiej połowie 2021 roku.
Rozwój rynku biurowego w Poznaniu w ostatnim czasie jest bardzo zauważalny, również dzięki wzrostowi zainteresowania powierzchniami coworkingowymi. Obecni tutaj operatorzy notują doskonałe wyniki, co z pewnością zachęci inne firmy zajmujące się wynajmem powierzchni elastycznych do otwarcia swoich kolejnych lokalizacji w Poznaniu w niedługim czasie – dodaje Grzegorz Bobrowski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: