eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie biurowe w Warszawie: 800 tys. mkw w budowie, będzie nadpodaż?

Powierzchnie biurowe w Warszawie: 800 tys. mkw w budowie, będzie nadpodaż?

2019-12-30 10:28

Powierzchnie biurowe w Warszawie: 800 tys. mkw w budowie, będzie nadpodaż?

Warszawa © FilipWarulik - Fotolia.com

Powierzchnie biurowe w Warszawie nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Najświeższe dane JLL potwierdzają, że podaż w stolicy wyraźnie nie nadąża za popytem. Efektem tego jest bardzo wysoka chłonność stołecznego rynku. Pod tym względem aglomeracja warszawska wyraźnie deklasuje inne największe aglomeracje, w tym m.in. Dublin, Barcelonę, Amsterdam, Pragę oraz Budapeszt.
U schyłku września 2019 roku nowoczesne powierzchnie biurowe, zajmowane przez zlokalizowane w Warszawie firmy, liczyły sobie o 270 000 mkw. więcej aniżeli przed rokiem, co oznacza, że zapotrzebowanie ze strony najemców o 85 000 mkw. przewyższyło nową podaż (185 000 mkw.). Łatwo się domyślić, że ta sytuacja nie mogła umknąć uwadze deweloperów. Jej efektem są nowe inwestycje.

Obecnie w stolicy trwa realizacja 790 000 mkw. nowych biur, co czyni Warszawę największym „placem budowy” w Europie Środkowo-Wschodniej. Co więcej, znakomita część tego zasobu już znalazła swoich najemców. Czy to może oznaczać, że na horyzoncie widać już nadpodaż biur?

Realia warszawskiego rynku biurowego tak opisuje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL:
Aktualnie już 40% powierzchni w obiektach w budowie znalazło swoich najemców, co jest najlepszym wynikiem w historii warszawskiego rynku. Ponadto, budynki pozostające w realizacji będą oddawane do użytku stopniowo do 2022 roku, a rynek wchłaniał już dużo wyższe wolumeny nowej powierzchni biurowej. Z naszych danych wynika, że łączna absorpcja w latach 2015-2018 przekroczyła całą nową podaż oddaną do użytku o 100 000 mkw., nawet pomimo rekordowego pod tym względem 2016 roku – mówi.

fot. FilipWarulik - Fotolia.com

Warszawa

Warszawski rynek biurowy europejskim liderem?


W czym tkwi tajemnica tego sukcesu? Inwestorów przyciąga do nas m.in. dynamiczne tempo wzrostu gospodarczego. Według Oxford Economics, prognozowany wzrost PKB na lata 2019 i 2020 wynosi odpowiednio 4,3% i 3,2% r/r. Dodatkowo, wg. U.S. News, Polska jest szóstym najlepszym krajem do inwestowania oraz znajduje się w czołówce państw z całego świata, w którym warto rozpoczynać karierę. Takie tendencje naturalnie przekładają się na wysokie zapotrzebowanie na biura. Trzeci kwartał na stołecznym rynku biurowym był rekordowy pod względem popytu i zamknął się imponującym wynikiem 284 000 mkw. Oznacza to, że od początku roku wynajęto już blisko 690 000 mkw. powierzchni. Jednocześnie sukcesywnie spada współczynnik pustostanów. Według danych JLL, tzw. skorygowany współczynnik powierzchni niewynajętych oscyluje na poziomie 4,6%, co wskazuje na bardzo ograniczony wybór powierzchni w momencie ekspansji, czy wejścia na warszawski rynek nowego gracza, któremu zależy na wynajęciu biura w krótkim horyzoncie czasowym.
Zainteresowanie inwestorów Polską jest nadal bardzo duże, jednocześnie z roku na rok obserwujemy, że ich profil się zmienia. Coraz częściej inwestują u nas m.in. światowi gracze z sektora finansowego. Bez wątpienia wkraczamy w nowy etap rozwoju biznesowego kraju. Pozytywne trendy ilustruje też wartość transakcji inwestycyjnych nie tylko na warszawskim rynku biurowym, ale również w miastach regionalnych. Szacujemy, że cały 2019 zamknie się rekordowym rezultatem ponad 3,6 mld euro – powiedział Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: