eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy wypierają Ukraińców z rynku pracy

Polacy wypierają Ukraińców z rynku pracy

2019-04-07 00:50

Polacy wypierają Ukraińców z rynku pracy

Polacy wypierają Ukraińców z rynku pracy © dusanpetkovic1 - Fotolia.com

Poziom bezrobocia w naszym kraju wzrasta, a liczba zarejestrowanych w ZUS pracowników z Ukrainy maleje. Czy to oznacza, że przechodzą do szarej trefy? Eksperci Personnel Service uważają, że jest to raczej efekt większej dostępności rodzimych pracowników, którym - m.in. ze względu na brexit oraz przygotowania do spowolnienia gospodarczego - coraz trudniej jest znaleźć pracę na zachód od naszego kraju. Szacunki pokazują, że do końca br. z polskiego rynku może odpłynąć do 100 tys. Ukraińców. Ze względu na powyższe, pracodawcy nie powinni tego odczuć.
- Obywatelom Polski coraz trudniej znaleźć pracę na Zachodzie, szczególnie w przygotowującej się do brexitu Wielkiej Brytanii i poszukujących tańszej niż Polacy siły roboczej Niemczech. Gdy brexit stanie się faktem to sytuacja jeszcze się nasili, a w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy będziemy mogli zaobserwować szczególnie duży zastrzyk Polaków na rodzimym rynku. Widzimy też wyraźnie, że fala pracowników z Ukrainy nie ustaje. Tylko w naszej firmie mamy obecnie około 2 tys. Ukraińców gotowych do podjęcia pracy w Polsce – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.

fot. dusanpetkovic1 - Fotolia.com

Polacy wypierają Ukraińców z rynku pracy

Rosnąca dostępność Polaków na rodzimym rynku pracy wypiera pracowników z Ukrainy.


Ekonomiści z Niemiec przekonują, że twardy brexit stanowi zagrożenie dla aż 100 tys. miejsc pracy w ich kraju, podkreślając jednocześnie, że ta liczba może okazać się znacznie wyższa. Należy bowiem pamiętać, że brexit bez umowy oznacza come back ceł i innych opłat, co niewątpliwie może przełożyć się na mniejszą skłonność do inwestycji i wzrost bezrobocia. Te same efekty może mieć też spadek eksportu pomiędzy Unią a Wielką Brytanią, który w największym stopniu odczuje największa gospodarka UE. Można się zatem spodziewać, że nasi zachodni sąsiedzi będą werbować pracowników z Ukrainy na dużo mniejszą skalę, niż jeszcze niedawno zapowiadano. W niektórych branżach zatrudnienie może zostać mocno ograniczone, np. w motoryzacji, na którą, zdaniem niemieckich ekonomistów, brexit może mieć wyjątkowo duży wpływ. Taka sytuacja znacząco zmieni dotychczasowy czarny scenariusz dla polskiego rynku pracy, który zakładał wyjazd nawet 250 tys. Ukraińców z naszego kraju do Niemiec na koniec 2019 r. Eksperci Personnel Service szacują, że zamiast tego z kraju odpłynie maksymalnie 100 tys. Ukraińców.
- Tych 100 tys. pracowników z Ukrainy, którzy wyjadą na Zachód, podejmie pracę przede wszystkim w szarej strefie w branżach takich jak budowlanka, ogrodnictwo i rolnictwo. W efekcie Polacy, którzy dotychczas podejmowali takie zatrudnienie w Niemczech, zostaną w Polsce zasilając nasz rynek pracy. Możemy oszacować także, że w wyniku brexitu pracę w Niemczech straci dodatkowo około 20 tys. pracowników z obszarów produkcji i usług, branż automotive i finansowej - dodaje Krzysztof Inglot.

Zmiany, zmiany…?


W ciągu ostatniego kwartału 2018 r. liczba pracowników z Ukrainy zarejestrowanych w ZUS zmniejszyła się o ponad 20 tys. Spadku liczby cudzoziemców ubezpieczonych społecznie w Polsce nie było od czterech lat, ich liczba systematycznie rosła. Bezrobocie w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. utrzymuje swój wzrost (w styczniu i lutym wynosiło 6,1%), podczas gdy w 2018 r. po krótkim wzroście w styczniu spowodowanym zimowym sezonowym przestojem w lutym zaczęło spadać.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: