eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w VII 2018

Najbardziej poszukiwani pracownicy w VII 2018

2018-08-27 10:03

Najbardziej poszukiwani pracownicy w VII 2018

Jakich pracowników szukano w lipcu? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Stopa bezrobocia w naszym kraju utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. To dobre wieści, ale niestety nie dla wszystkich. Okazuje się bowiem, że pracodawcy zgłaszają coraz większe trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy. Z tego też powodu rekruterzy coraz częściej sięgają po tzw. direct search, a więc sami odzywają się do kandydatów. Podobnie było w lipcu br., w którym zaproszenie do współpracy otrzymało przeszło 42,1 tys. osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Najbardziej poszukiwani pracownicy - kogo szukali rekruterzy przez Wyszukiwarkę Kandydatów?


Prowadzone statystyki wskazują, że w lipcu br. zaproszenie do rekrutacji rozesłano do 42 149 osób posiadających profil zawodowy w serwisie GoldenLine. Najbardziej rozchwytywani - podobnie zresztą jak w poprzednich miesiącach - okazali się pracownicy specjalizujący się w rozwoju oprogramowania, do których skierowanych było 17% wiadomości. Na kolejnych pozycjach uplasowali się kandydaci z zaznaczoną kategorią Inżynieria (12%) oraz Sprzedaż (10%). Tuż poza "pudłem" znalazły się Finanse/Ekonomia oraz Obsługa klienta. Warto tu zaznaczyć, że kandydaci mogą w swoim profilu zaznaczyć więcej niż jedną specjalizację.

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?


W lipcu 2018 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia (56% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, było w tym wieku). 13% zapytanych przez rekrutera osób było w wieku 18 - 26 lat. Z kolei 20% osób, które zostały bezpośrednio zaproszone do procesu rekrutacji, znalazło się w przedziale wiekowym 37 - 44 lata.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


W lipcu na GoldenLine najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (30%), śląskim (13%), dolnośląskim (11%), wielkopolskim (8%), małopolskim (7%). W dużych miastach jest największe zapotrzebowanie rekrutacyjne - dokładnie połowa osób, które dostały wiadomość od rekrutera, pochodzi z jednego z 6 miast: 23% osób mieszka w Warszawie, 8% we Wrocławiu, 5% w Krakowie, 5% w Poznaniu, 4% w Łodzi oraz 4% w Gdańsku.

Znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


Znajomość języków obcych również jest istotna dla rekruterów. Wśród 42 149 osób, które otrzymały na GoldenLine zaproszenie do procesu rekrutacji bezpośrednio od pracodawcy, 83% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 31% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (10% użytkowników). Język francuski zna 8% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, z kolei 5% zna język hiszpański.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W lipcu 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 3 692 ogłoszenia. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (24%), śląskie (13%), małopolskie (10%), dolnośląskie (10%) oraz pomorskie (8%).

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Produkcja i objęła 23% wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (15%), Obsługa klienta/Call Center (13% wszystkich ofert), Informatyka/Programowanie (12% ofert), Inżynieria/ Elektronika/ Technologia (11%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: