eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w II kw. 2018

Najbardziej poszukiwani pracownicy w II kw. 2018

2018-07-15 00:36

Najbardziej poszukiwani pracownicy w II kw. 2018

Jakich pracowników poszukiwano w II kwartale? © gearstd - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Utrzymująca się na rekordowo niskim poziomie stopa bezrobocia sprawia, że rekruterzy muszą wręcz walczyć o najlepszych pracowników. To powoduje, że pracodawcy nie ograniczają się już tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że II kw. br. wiadomość od rekrutera otrzymało ponad 105,5 tys. jego użytkowników. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Najbardziej poszukiwani pracownicy - kogo szukali rekruterzy przez Wyszukiwarkę Kandydatów?


Prowadzone statystyki wskazują, że w II kwartale br. zaproszenie do rekrutacji rozesłano do 105 547 osób osób posiadających profil zawodowy w serwisie GoldenLine. Najbardziej rozchwytywani - podobnie zresztą jak w poprzednich miesiącach - okazali się pracownicy specjalizujący się w rozwoju oprogramowania, do których skierowanych było 15% wiadomości. Na kolejnych pozycjach uplasowali się kandydaci z zaznaczoną kategorią Finanse/Ekonomia oraz Inżynieria (po 11%). Poza podium znalazła się Sprzedaż (10%). Warto tu zaznaczyć, że kandydaci mogą w swoim profilu zaznaczyć więcej niż jedną specjalizację.

Wiek poszukiwanych pracowników


Jak wynika z danych GoldenLine wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, 58% jest w wieku 27-37 lat. 20% osób, które dostały wiadomość od rekrutera, jest w wieku 38-47 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby w wieku 23-26 lat - co piąta osoba, która otrzymała wiadomość od rekrutera, znalazła się w tym przedziale wiekowym.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


Wiadomość od rekrutera otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (27%), śląskim (13%), dolnośląskim (11%), małopolskim (10%) oraz wielkopolskim (10%). Najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa (20%), Wrocław (8%), Kraków (7%) czy Poznań (6%).

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in. znajomość języka programowania (przede wszystkim JavaScript, SQL, Java). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomości od rekruterów, pojawiają się najczęściej takie kompetencje jak project management, zarządzanie zespołem, obsługa klienta czy negocjacje.

Dla rekruterów istotny jest również poziom znajomości języka obcego. Wśród 105 547 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 81% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 29% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (11% użytkowników). Język francuski zna 7% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, zaś 5% zna język hiszpański.

Zwinne rekrutacja z Jobile


W II kwartale 2018 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali głównie specjalistów z obszaru Sprzedaż, IT oraz Finanse. Podstawą usługi rekrutacyjnej Jobile jest realizacja direct search w imieniu klienta. HR Researcher wykonuje direct search wśród ponad 2,6 mln profili zawodowych założonych na GoldenLine oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. Finalnie pracodawca dostaje dopasowane do oferty aplikacje od kandydatów, którzy nie szukają aktywnie pracy, ale bezpośrednio zaproszeni do procesu rekrutacji podjęli decyzję o włączeniu się w proces.

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Kogo szukali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


Jak wynika z analiz GoldenLine, w drugim kwartale 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 12 269 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (22%), śląskie (13%), dolnośląskie (10%), małopolskie (10%) oraz wielkopolskie (8%).

W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Produkcja - dedykowanych im było 22% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Obsługa klienta/Call Center (17%), Sprzedaż (17%), Informatyka/Programowanie (10%), Inżynieria/Elektronika/Technologia (10%) oraz Finanse/Ekonomia (10%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: