eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 24/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 24/2018

2018-06-19 08:37

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 23/2018

  • Działania fiskusa zaczynają przynosić widoczne efekty. Są podstawy do postawienia opinii, że unikanie płacenia podatków przez przedstawicieli branży paliwowej stało się mocno utrudnione. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego udało się zapobiec dalszym wyłudzeniom. Według oceny ekspertów w 2017 r. szara strefa w branży paliwowej zmniejszyła się o 15 proc. licząc r/r. Wg Tomasza Kassela partnera w PwC, w 2017 r. służby celno-skarbowe prowadziły około 1 tys. kontroli dziennie i tylko w pierwszym półroczu udaremniły 1,8 tys. prób nielegalnego przewozu paliwa. Wg fiskusa wprowadzony pakiet paliwowy pozwolił im odzyskać 2,5 mld zł dla budżetu państwa.
  • Analizy rynkowe potwierdzają prognozy, że materiały budowlane są dziś coraz droższe. W maju ceny poszły w górę we wszystkich grupach materiałowych. Na wzrosty miał wpływ brak kierowców i wyższe ceny paliw. Porównania cen w stosunku do maja 2017 r. są niepokojące. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 36,6 proc., a izolacje termiczne o 12,6 proc. Ceny materiałów do budowy ścian i kominów wzrosły o 11,4 proc., a cementu i wapna o 4,7 proc. Chemia budowlana oraz farby i lakiery zdrożały o 4,4 proc., a izolacje wodochronne o 2,9 proc. Minimalnie więcej trzeba zapłacić za materiały do dekoracji (0,2 proc.). WG GUS w okresie od stycznia do kwietnia 2018 r. oddano do użytkowania 58 tys. 95 mieszkań, (wzrost o 12,2 proc. licząc r/r).
  • Górnictwo kolejny raz na szczególnych prawach. Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zaproponował zmiany w projekcie ustawy o PPK wnioskuje o wyłączenie spółek górniczych z programu. Jego zdaniem, włączenie ich w Pracownicze Plany Kapitałowe może mieć negatywne skutki i powodować roszczenia ze strony górników. Analizy wykazały, że skutek finansowy wynikający z kosztów składek podstawowych w części obciążającej pracodawcę w skali roku wyniesie ok. 107,7 mln zł. Może to być trudne do pokrycia szczególnie przez spółki będące w trakcie procesów restrukturyzacyjnych. Tchórzewski dodał, że wprowadzenie PPK spowoduje też obniżenie wynagrodzenia netto w sektorze górniczym.
  • Polskie firmy wstrzymują inwestycje. To niepokoi!. Inwestycje w Polsce wciąż nie tak dobre, jakbyśmy chcieli. W 1 kw. 2018 r. nastąpił spadek o 6,7 proc. r/r). Inwestycje sektora prywatnego ratują dziś firmy zagraniczne. Te informacje to poważne ostrzeżenie dla realizacji Planu Morawieckiego. Należy dodać, że według szacunków ekonomistów Credit Agricole cykl inwestycyjny w naszym kraju będzie dość krótki. Warto przypomnieć, że po zajęciu stanowiska premiera Mateusz Morawiecki zakładał, że do końca dekady stopa inwestycji, czyli relacja nakładów do PKB, wrośnie do 25 proc. Później w Planie na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju tę datę przesunięto na koniec 2025 r. Obecne dokumenty rządowe (plan konwesgencji) zapisano, że do 2020 r. stopa inwestycji wyniesie 20,3 proc., a do końca tego roku 18,6 proc. W I kwartale 2017 r. nastąpiło przyspieszenie dynamiki inwestycji do 8,1 proc., jednak wg ekonomistów, to jeden z najgorszych wyników w regionie (np. na bliskich nam Węgrzech urosły o 17,3 proc.) i oznacza, że prywatni przedsiębiorcy wciąż działają w warunkach niepewności prawno-instytucjonalnej.
  • Niemiecki przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn rozwija działalność w Polsce. Dotyczy to głównie połączeń autobusowych pomiędzy Berlinem i Warszawą. Zdaniem analityków kiedyś Deutsche Bahn mógłby zawitać na polskie tory, stając się realną konkurencją dla PKP Intercity. Nie jest to nic nadzwyczajnego, bo po polskich torach od połowy roku będą już kursować pociągi czeskie.
  • Kolejne spekulacje w sprawie prognoz dot. polskiego PKB w 2018 roku. Według Banku Credit Agricole tempo wzrostu PKB wyniesie 4,5 proc. r/r. Według Credit Agricole tempo wzrostu PKB Polski w 2019 roku wyniesie 3,2 proc. Jednak CA zwraca uwagę, że głównym motorem wzrostu gospodarczego w dalszym ciągu pozostanie konsumpcja prywatna. Uważa też, że w warunkach prognozowanego spowolnienia wzrostu gospodarczego i inflacji znacznie poniżej celu inflacyjnego RPP nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych w końcu 2019 r. Pierwsza podwyżka stóp procentowych przewidywana jest na marzec 2020 roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Tydzień kończymy rządowym optymizmem... ZAINTERESOWANIE LOKOWANIEM W POLSCE DUŻYCH INWESTYCJI NIE SŁABNIE.

Zagraniczne firmy stawiają na Polskę. Już 20 inwestorów zapowiedziało, że w tym roku, to u nas rozpoczną nowe projekty. Dominują inwestycje motoryzacyjne i w sektor nowych usług.

- Zainteresowanie lokowaniem w Polsce także dużych inwestycji nie słabnie. Pierwsze cztery i pół miesiąca roku przyniosły ich łącznie 18, o wartości 311 mln EUR, oznaczających co najmniej 4 tys. nowych miejsc pracy. A to wszystko w warunkach znacznej presji na rynku pracy – mówi Agata Mężyńska, ekspert Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Optymizm widać także wśród już obecnych firm na naszym rynku. Pracodawcy z większym optymizmem spoglądają na kondycję finansową swoich firm – pokazało badanie Plany Pracodawców, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Dobrze lub bardzo dobrze ocenia ją 69% respondentów – to najwyższy wynik w historii badania i wzrost o 2 p.p. w stosunku do końca 2017 roku. Najlepiej swoją kondycję postrzegają firmy zajmujące pośrednictwem finansowym (78%), transportem, gospodarką magazynową i łącznością (72%) oraz przemysł (72%).

Optymistycznie przedsiębiorcy spoglądają również na sytuację gospodarczą w Polsce. Wzrost gospodarczy w najbliższym półroczu prognozuje 34% ankietowanych (ten odsetek zwiększył się o 4 p.p. w stosunku do badania z końca 2017 roku, jest to jednocześnie najwyższy wynik od 4 lat).

Agata Mężyńska, ekspert Departamentu Rozwoju Gospodarczego PAIiH
NewsroomTV

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: