eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy na wznoszącej fali

Rynek magazynowy na wznoszącej fali

2018-06-01 12:17

Rynek magazynowy na wznoszącej fali

Magazyn © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ostatnim czasie rynek magazynowy bił rekordy i nie wygląda na to, aby sytuacja ta miała ulec zmianie - wynika z informacji cyklicznie publikowanych przez firmę doradczą JLL. Najnowsze dane wskazują, że ma on za sobą najlepsze otwarcie w całej historii. Popyt w pierwszym kwartale br. osiągnął 1,1 mln mkw., a w budowie znajduje się kolejne 1,8 mln mkw. powierzchni.
O dobrej sytuacji i obiecujących prognozach mówi Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL:
Rynek magazynowy w Polsce, po znakomitych wynikach obserwowanych w ubiegłym roku, wciąż utrzymuje wysokie tempo rozwoju. Rosnąca aktywność najemców pozwoliła wygenerować popyt na rekordowym poziomie 1,1 miliona mkw. To najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku, które daje wiele powodów, aby z optymizmem patrzeć na nadchodzące miesiące”, wylicza

Analizy dowodzą, że najemcy preferowali magazyny zlokalizowane w Polsce Centralnej, gdzie w badanym okresie doszło do podpisania umów opiewających na przeszło 205 000 mkw.

Popyt netto zanotował wartość 897 000 mkw. - 3/4 tej powierzchni to kontrakty zawarte przez firmy logistyczne oraz sieci handlowe.

Podaż


I kwartał br. zaowocował ukończeniem 268 000 mkw. powierzchni magazynowej, z czego najwięcej (176 000 mkw.) przypadło na Polskę Centralną, co pozwoliło jej wyprzedzić Poznań i uplasować się w trójce największych rynków magazynowych w naszym kraju po Warszawie i Górnym Ślasku.
„Na koniec I kwartału tego roku w budowie pozostawało aż 1,8 mln mkw., z czego najwięcej w okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Ponadto, oczekiwany dalszy rozwój infrastruktury drogowej poza głównymi regionami nie umknął uwadze deweloperów, którzy ruszyli z budową aż 500 000 mkw. powierzchni magazynowej na rynkach rozwijających się”, informuje Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.

Pustostany i czynsze


Wysoki popyt wraz ze stosunkowo niską aktywnością budowlaną, poskutkowały spadkiem wskaźnika pustostanów, który na koniec I kwartału wynosił zaledwie 5,6% - i uległ obniżeniu na prawie wszystkich rynkach. Najwyższe poziomy pustostanów odnotowano w Warszawie Miasto (10,7%) i Krakowie (12,6%), a najniższe w Polsce Centralnej (2,8%) i w większości rynków rozwijających się.

fot. mat. prasowe

Największe umowy najmu w Polsce w I kwartale 2018 r.

Największą umowę podpisał w I kwartale Leroy Merlin.


W I kwartale 2018 r. na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w wysokości czynszów. Najwyższe stawki oferowane są w Warszawie Miasto i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro/ mkw./ miesiąc. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box zauważyć można w Polsce Centralnej (2,6-3,2 euro / mkw. / miesiąc), na Górnym Śląsku (2,8- 3,6 euro/ mkw./miesiąc) i w Poznaniu (2,8-3,5 euro/ mkw./ miesiąc).

Rynek inwestycyjny


„Wartość transakcji inwestycyjnych w polskim sektorze magazynowym na koniec I kwartału wyniosła ok. 100 mln euro w ramach trzech umów kupna/sprzedaży. Prologis sprzedał część swojego portfela europejskiego - w tym jeden projekt w Sochaczewie - na rzecz ARES, Segro kupiło park typu SBU (Small Business Unit) Ideal Idea IV w Warszawie od Ideal Idea Formad, a Hillwood przejął Good Point Puławska II od Real Management. Stopy kapitalizacji dla obiektów magazynowych typu prime wynoszą 6,5%, a dla najlepszych, długoterminowo wynajętych projektów zdecydowanie poniżej 6%”, podsumowuje Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: