eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

2018-03-20 13:12

Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

Oszczędzanie na wakacje © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Skąd wziąć pieniądze na wakacje? Najlepiej sięgnąć po prostu do budżetu domowego. Co jednak, jeśli bieżących funduszy nie wystarcza? Zrezygnować? Zdecydowanie nie. Z analizy, którą KAYAK.pl przeprowadził pośród respondentów reprezentujących 26 krajów wynika, że Polacy stawiają na oszczędzanie.

Przeczytaj także: Testosteron w finansach? A po co?

Polacy odpowiadają skąd wziąć pieniądze na wakacje


Analiza KAYAK.pl dowodzi, że 6 na 10 respondentów z Polski regularnie oszczędza, aby móc pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd. Nieco bardziej skłonne do takiego rozwiązania są kobiety (63%), podczas gdy odsetek mężczyzn wskazujących oszczędzanie jako sposób na uzbieranie środków na wakacje sięgnął 56%. Okazuje się również, że panie (34%) bardziej niż panowie (29%) skłonne są do ograniczania zakupów i wypadów na miasto, aby móc pozwolić sobie na beztroski wypoczynek. 16% Polaków wskazało, że stać jest ich na urlop bez oszczędzania, przy czym tej odpowiedzi dwukrotnie częściej udzielali mężczyźni (20%) niż kobiety (11%).

Dostrzegalne są również różnice pomiędzy odpowiedziami udzielanymi przez Polaków a opiniami przedstawicielami innych krajów. Okazuje się np., że Polacy o wiele rzadziej niż inni są skłonni zapłacić za wakacje w ratach - koszt wakacji dzieli na części zaledwie co 20. z nas, podczas gdy na świecie taki sposób płatności wybiera 12% badanych. Z wynikiem na poziomie 59% Polacy są też powyżej światowej średniej (53%) regularnego odkładania pieniędzy z przeznaczeniem na wakacje. Przykładowo, Holendrzy odbiegają od średniej w przeciwnym kierunku – Holandia jest jednym z krajów z najniższym (41%) odsetkiem osób regularnie oszczędzających na urlopy. To również Holendrzy najczęściej przyznają, że nie mają kłopotów ze znalezieniem funduszy na wakacje – 39% badanych w tym kraju zadeklarowało, że nie robi nic specjalnego, żeby pozwolić sobie na podróż. Wśród krajów europejskich, których przedstawiciele nie mają kłopotów ze znalezieniem pieniędzy na wakacje, są również Norwegia (35%) i Austria (33%) a tuż za nimi Niemcy (32%) i Finlandia (30%).

Jak Polacy oszczędzają, będąc na wakacjach?


Po przyjeździe do celu swojej podróży Polacy najchętniej ograniczają wydatki na zakupy na miejscu oraz redukują koszty wynajmu samochodu – w obu przypadkach blisko jedna trzecia ankietowanych zaoszczędziłaby właśnie na tych elementach podróży. Zgadzają się również, że dobrym pomysłem jest wybranie tańszych biletów lotniczych (25%) oraz mniej kosztownego zakwaterowania (24%). Najbardziej elastyczni w wyborze środka transportu na miejscu podróży są Polacy między 18. a 22. rokiem życia. To najliczniejsza grupa (39%), która chętnie wybiera tańsze opcje, często oznaczające dłuższy czas podróży lub mniejszy komfort podróżowania.

Co ciekawe, to mężczyźni są bardziej skłonni, by zaoszczędzić na logistyce wyjazdu – lotach, zakwaterowaniu czy wynajmie auta – podczas gdy kobiety chętniej ograniczają wydatki związane z zakupami czy jedzeniem na mieście. Jednak obie płcie w pełni zgadzają się w jednym – równo po 16% kobiet i mężczyzn w ogóle nie uznaje zamartwiania się pieniędzmi na wakacjach.

Polacy odpowiadali na większość pytań ankiety podobnie jak respondenci z innych krajów. To co, zdecydowanie ich odróżnia, to fakt, że dwa razy rzadziej wyrażają chęć oszczędzania na wychodzeniu na miasto w czasie wakacji. Podczas gdy średnia na świecie wyniosła 22% respondentów gotowych, aby zaoszczędzić właśnie na tym aspekcie podróży, wśród Polaków odsetek jest dwukrotnie niższy – zaledwie 11% podróżnych z Polski zrezygnowałoby z wyjścia na miasto, aby zmniejszyć koszty wyjazdu.

fot. mat. prasowe

Co robią Polacy, aby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd

6 na 10 Polaków przyznaje, że zbiera pieniądze na wakacje.


Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl:
„Bardzo cieszy nas fakt, że Polacy widzą korzyść w porównywaniu cen lotów, hoteli oraz wynajmu samochodu podczas planowania wakacyjnych wyjazdów. Nasz międzynarodowy zespół nieustannie pracuje nad narzędziami, dzięki którym podróżni mogą być pewni podjęcia najlepszej decyzji. Z tego samego powodu przygotowujemy również analizy, raporty i rekomendacje, które zainspirują Polaków do odkrywania nowych miejsc. Nasza najnowsza analiza pokazuje, że latem 2018 roku to Kijów – ze średnią ceną połączeń lotniczych na poziomie 200 złotych – jest jednym z najtańszych kierunków do odwiedzenia. Tego lata tanie loty można znaleźć również do Genewy, Rimini oraz Castellón de la Plana. Do każdego z tych miast lot kosztuje średnio mniej niż 300 złotych w obie strony. Polacy, którym zależy na mądrym wykorzystaniu urlopowego budżetu, z pewnością powinni wziąć pod uwagę także te miejsca”.

fot. mat. prasowe

Na czym Polacy najchętniej oszczędzają podczas wakacyjnej podróży?

Oszczędzając podczas wakacji, najczęściej redukujemy zakupy.


Informacje o badaniu
Ankieta została przeprowadzona przez Radius Communication na zlecenie KAYAK wśród 26216 osób z 26 krajów na świecie. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków. Analiza najtańszych kierunków na wakacje 2018 powstała w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1.06.2017 a 5.03.2018 dla podróży między 22.06.2018 a 22.09.2018. Średnie ceny lotów zostały podane dla jednej osoby w klasie ekonomicznej dla lotów w dwie strony. Ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikolet89 / 2018-03-22 13:34:07

    My po prostu odkładamy co miesiąc trochę na wakacje. I zwykle wybieramy opcje first minute bo bardziej się opłacają i wybór jest większy. W tym roku Capri z biurem Soltur, które przetestowaliśmy już w tamtym roku i z nimi to w ciemno gdziekolwiek ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: