eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ataki DDoS w IV kw. 2017 r. 82 kraje na celowniku

Ataki DDoS w IV kw. 2017 r. 82 kraje na celowniku

2018-02-13 10:53

Ataki DDoS w IV kw. 2017 r. 82 kraje na celowniku

Atak DDoS © profit_image - Fotolia.com

Ataki DDoS, czyli zaawansowane działania mające na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, mają się całkiem dobrze. W IV kwartale br. aktywność cyberprzestępcza w tym zakresie była kontynuowana. Wśród wyraźnie zaznaczających się trendów warto wymienić sabotaż polityczny oraz podejmowane przez właścicieli botnetów DDoS próby zarobienia na kryptowalutach. Podkreślenia wymaga jednak bez wątpienia pikująca liczba państw, w których zlokalizowane były atakowane zasoby. W minionym kwartale było ich 82, czyli o 16 mniej niż w poprzednich trzech miesiącach.

Przeczytaj także: Ataki DDoS w III kw. 2017 r. Pod ostrzałem aż 98 krajów

Jak wynika z najświeższych doniesień Kaspersky Lab, w ostatnich trzech miesiącach minionego roku zasięg terytorialny ataków DDoS nieco się zmniejszył - w IV kwartale ofiarą ataków padły 82 kraje, a więc o 16 mniej niż ostatnio. W zestawieniu państw najczęściej obieranych za cele pojawił się Wietnam, który zastąpił Hongkong na pozycji jednego z liderów. Wszystkie pozostałe kraje z tego rankingu utrzymały swoje miejsca. Większe zmiany widoczne były natomiast na liście dziesięciu lokalizacji, w których najczęściej umieszczane są cyberprzestępcze serwery, do których należy kontrola nad botnetami DDoS. Tu pojawiły się Kanada, Turcja oraz Litwa, które zajęły miejsca Włoch, Hongkongu oraz Wielkiej Brytanii.

Odnotowany w III kwartale gwałtowny wzrost udziału botnetów złożonych z urządzeń działających pod kontrolą systemu Linux (71% w stosunku do 29% w przypadku botnetów składających się z urządzeń z systemem Windows) ustabilizował się na poprzednio zanotowanym poziomie.

Najdłuższy atak w ostatnich miesiącach 2017 r. trwał tylko 146 godzin. Jego ofiarą była strona należąca do chińskiej firmy, która uczy, jak przyrządzać potrawy tradycyjnej kuchni azjatyckiej. Jednak najgłośniejsze ataki w badanym okresie były motywowane względami politycznymi (na przykład, celem ataków DDoS stał się czeski urząd statystyczny i strona hiszpańskiego sądu konstytucyjnego) oraz stanowiły próby zarobienia na wahaniach kursu wymiany bitcoina (celem ataków były strony BTG oraz giełda wymiany bitcoinów Bitfinex).

fot. profit_image - Fotolia.com

Atak DDoS

Liczba państw, w których zlokalizowane są zasoby ofiar ataków DDoS, spadła w badanym kwartale z 98 do 82.


Czwarty kwartał upłynął pod znakiem handlu online i cyberprzestępców. Przed okresem najwyższej sprzedaży przypadającej na Czarny Piątek i Cyberponiedziałek specjalne pułapki rozstawione przez Kaspersky Lab (tzw. honeypoty) odnotowały nagły wzrost liczby prób infekcji przez oparte na systemie Linux boty DDoS. Może to świadczyć o tym, że cyberprzestępcy chcieli powiększyć swoje botnety przed okresem największej sprzedaży i zarobić na tym pieniądze.
Nie trzeba być bezpośrednim celem, aby stać się ofiarą ataku DDoS. Obecnie DDoS stanowi narzędzie wywierania presji lub nielegalnego zarabiania pieniędzy, a ataki tego typu mogą wyrządzić szkody nie tylko dużym, znanym organizacjom, ale również bardzo małym firmom. Dzisiaj żadna firma, która jest uzależniona — nawet częściowo — od dostępu do internetu, nie powinna pozostawać bez ochrony przed atakami DDoS, dlatego w 2017 r. wprowadziliśmy specjalną wersję Kaspersky DDoS Protection, która została zmodyfikowana w taki sposób, aby spełniać potrzeby małych firm — powiedział Kirył Iłganajew, dyrektor działu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky Lab.

*System DDoS Intelligence (wchodzący w skład rozwiązania Kaspersky DDoS Protection) został stworzony w celu przechwytywania i analizy poleceń wysyłanych do zainfekowanych maszyn z serwerów wykorzystywanych przez cyberprzestępców do koordynowania ataków. Aby gromadzić dane, narzędzie to nie musi czekać na zainfekowanie urządzeń użytkowników lub wykonanie poleceń cyberprzestępców. Przedstawione w niniejszej informacji statystyki dotyczące systemu DDoS Intelligence ograniczają się do sieci zainfekowanych maszyn, które zostały wykryte i przeanalizowane przez Kaspersky Lab.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: