eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Monitoring mediów: cytowania XII 2017

Monitoring mediów: cytowania XII 2017

2018-01-24 13:20

Monitoring mediów: cytowania XII 2017

Czytanie gazety © Antonioguillem - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z analizy przeprowadzonej przez Newton Media wynika, że w grudniu 2017 roku na pozycji lidera cytowań wśród dzienników ogólnopolskich na pierwszym miejscu podobnie jak w listopadzie była Gazeta Wyborcza. Kolejne miejsca na podium także bez zmian. Na drugim Rzeczpospolita, a na trzecim miejscu - Dziennik Gazeta Prawna. Wśród dzienników regionalnych liderem ponownie został Polska The Times, a wśród tygodników ogólnopolskich nowym liderem zostały Sieci.
Gazeta Wyborcza pozycję lidera zawdzięcza fragmentowi felietonu Krzysztofa Vargi („głównym przesłaniem czterogodzinnej glątwy jest uzmysłowić widzom, że skoro interpretujemy na scenie dzieło literackie, to musimy pokazać dobitnie literackość, a zatem sztuczność tego dzieła”), który ukazał się kilka miesięcy temu w „Dużym Formacie”. Stało się tak za sprawą prof. Miodka, który tłumaczył etymologię słowa „glatwa”.

RANKING CYTOWAŃ
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w grudniu 2017 na pierwszym ponownie znalazła się Gazeta Wyborcza (124), na miejscu drugim - Rzeczpospolita (115), a na trzecim - Dziennik Gazeta Prawna (68).

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Fakt (57), Super Express (45), Przegląd Sportowy (44), Gazeta Polska Codziennie (23), Nasz Dziennik (12), Trybuna (3), Puls Biznesu (1), Parkiet (1).

Dzienniki regionalne


Najczęściej cytowanym dziennikiem regionalnym został w grudniu, podobnie jak w listopadzie, Polska The Times (47). Na dalszych miejscach podium pojawiły się na miejscu drugim Głos Wielkopolski (11), a na trzecim miejscu znalazła się Gazeta Krakowska (10).

Tygodniki ogólnopolskie


W grudniu 2017 nowości na podium rankingu najczęściej cytowanych tygodników ogólnopolskich. Nowym liderem zostały Sieci (57). Dziennikarze najczęściej odwoływali się do artykułu na temat kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie. Jak wyliczył tygodnik „Sieci”, rodzina prezydent Gronkiewicz-Waltz miała zarobić na sprzedaży nieruchomości 5 mln zł. „(...) Beneficjenci decyzji zwrotowej zbyli nieruchomość spółce Fenix Capital za łączną kwotę 15 375 259 zł” – wynika z aktu notarialnego, do którego dotarły „Sieci”.

Drugie miejsce w rankingu Newton Media zajął Newsweek Polska (44), a trzecie – Tygodnik Powszechny (37).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich

W grudniu liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (124).


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Liczba cytowań dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasował się Polska The Times (47).


fot. mat. prasowe

Wykres 3. Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazł się Sieci (57).


RANKING CYTOWAŃ I INFORMACJI
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w grudniu 2017 roku najczęściej pisano, podobnie jak w listopadzie 2017, o Gazecie Wyborczej (258). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (149), a na trzecim Dziennik Gazeta Prawna (79). Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (134).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (258).


Dzienniki regionalne


Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Polska The Times (47), na drugim Głos Wielkopolski (14), a na trzecim Dziennik Polski (12). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Echa Dnia (10).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Polska The Times (47).


Tygodniki ogólnopolskie


Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (94), na drugim Sieci (77), a na trzecim Tygodnik Powszechny (72). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Polityki (60).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (94).


Informacje o badaniu:
Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych. Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 31 grudnia 2017 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita), jak i regionalne tytuły gazet z Grupy Polskapresse, o których często pisze się zamiennie np. Głos Wielkopolski lub Polska Głos Wielkopolski.

Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: