eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › A Ty? Co wiesz o bezpieczeństwie IT swojej firmy?

A Ty? Co wiesz o bezpieczeństwie IT swojej firmy?

2018-01-16 11:09

A Ty? Co wiesz o bezpieczeństwie IT swojej firmy?

Pracownicy narażają bezpieczeństwo IT firmy © fot. mat. prasowe

Mówi się, że pracownicy to jedno z najsłabszych ogniw firmowego bezpieczeństwa IT. I niestety okazuje się, że jest w tym sporo prawdy. Potwierdzeniem tego są chociażby rezultaty niedawnego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International. Wynika z niego m.in., że zaledwie 12% respondentów jest świadomych polityki i zasad cyberbezpieczeństwa obowiązujących w ich miejscu pracy.
Wspomniane we wstępie badanie objęło swoim zasięgiem niemal 8 tys. pełnoetatowych pracowników. Pytano ich m.in. o reguły oraz odpowiedzialność w zakresie firmowego bezpieczeństwa IT. Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wynika, że co czwarty z nich (24%) jest przekonany, że ich pracodawca nie prowadzi na tym polu żadnej ustalonej polityki. Nieznajomość zasad nie powinna być jednak żadnym usprawiedliwieniem, skoro aż 49% badanych uznaje, że odpowiedzialność za ochronę cyfrowych zasobów IT przed zagrożeniami ze strony cyberprzestępców spoczywa na wszystkich zatrudnionych łącznie z nimi.

Niestety. Inne z badań Kaspersky Lab dowodzi, że teorię od praktyki dzieli przepaść - raport „Czynnik ludzki w bezpieczeństwie IT: jak pracownicy sprawiają, że firmy są podatne od wewnątrz" pokazuje, że na przestrzeni ostatniego roku nieostrożność personelu przyczyniła się do niemal połowy incydentów naruszenia firmowego bezpieczeństwa IT.

Ta rozbieżność może być szczególnie niebezpieczna w przypadku małych firm, gdzie nie funkcjonują działy odpowiedzialne za bezpieczeństwo IT, a obowiązki w tym zakresie są rozdzielane pomiędzy informatykami i osobami, które nie są specjalistami w tej dziedzinie. Zaniedbanie nawet podstawowych wymogów, takich jak zmiana haseł czy instalowanie niezbędnych aktualizacji, może podważyć bezpieczeństwo całej firmy. Według ekspertów z Kaspersky Lab kierownicy najwyższego szczebla, dział zasobów ludzkich oraz specjaliści ds. finansów, którzy mają dostęp do krytycznych danych firmowych, powinni najbardziej obawiać się, że staną się celem ataków.

fot. mat. prasowe

Pracownicy narażają bezpieczeństwo IT firmy

12% pracowników nie zna w pełni zasad bezpieczeństwa IT swojej firmy


Rozwiązaniem tego problemu w przypadku małych i średnich firm może być prowadzenie regularnych szkoleń dla personelu w celu zwiększenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa IT oraz wykorzystywanie produktów dostosowanych do konkretnych potrzeb. Na przykład Kaspersky Endpoint Security Cloud zawiera funkcje takie jak predefiniowane ustawienia bezpieczeństwa, natychmiastowa ochrona na wszystkich urządzeniach oraz łatwe zarządzanie, które nie wymaga od administratora dogłębnej wiedzy, zmniejszając tym samym obciążenie zespołów IT.
Problem braku świadomości wśród personelu może stanowić spore wyzwanie do pokonania, zwłaszcza dla mniejszych firm, gdzie kultura cyberbezpieczeństwa jest nadal słabo wykształcona. Pracownicy nie tylko sami mogą paść ofiarą cyberataków, ale mają również obowiązek chronić swoją firmę przed takimi zagrożeniami. Z tego względu firmy powinny pomyśleć o edukacji pracowników i wprowadzić łatwe w użyciu i zarządzaniu, a jednocześnie skuteczne rozwiązania, dzięki którym zadanie to będzie wykonalne również dla osób, które nie są ekspertami w zakresie bezpieczeństwa IT – powiedział Władimir Zapoljański, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania dla małego i średniego biznesu, Kaspersky Lab.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: