eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Jak bezpiecznie sprzedać urządzenie mobilne?

Jak bezpiecznie sprzedać urządzenie mobilne?

2017-12-11 10:48

Jak bezpiecznie sprzedać urządzenie mobilne?

Smartfon © fot. mat. prasowe

Dla wielu z nas urządzenie mobilne to coś na kształt notatnika, a czasem nawet powiernika najbardziej intymnych tajemnic. Dlatego też warto pamiętać, aby w razie jego sprzedaży usunąć wszystkie przechowywane na nim dane. Ale uwaga! Samo usunięcie plików to za mało, ponieważ istnieje możliwość ich odzyskania. Dlatego też warto np. pamiętać, aby wyrejestrować sprzedawane urządzenie z zaufanych kanałów w różnych usługach.
Aplikacje mobilne potrafią nam znacznie ułatwić życie. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Szczególnie przydatne jest oprogramowanie, dzięki któremu zyskujemy swobodny i niczym nieograniczony dostęp do bezgotówkowych systemów transakcyjnych. Dziś zrealizowanie przelewu, kupno biletu czy opłacenie parkingu za pomocą smartfona nie stanowi już żadnego problemu. Do tego współczesne urządzenia mobilne magazynują w swych pamięciach niezliczone ilości danych obnażających naszą prywatność, jak chociażby wiadomości e-mail, SMS-y czy zdjęcia. Łatwo sobie zatem wyobrazić, jak łakomym kąskiem są dla cyberprzestępcy.

Informacje mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo, jak i sposób przechowywania ich na urządzeniach, często są niezależne od nas i wynikają z architektury systemu operacyjnego, aplikacji bądź budowy systemu transakcyjnego. Do głównych czynników ryzyka możemy zaliczyć m.in.:
  • przechowywanie w formie jawnej lub możliwej do odzyskania danych dostępowych do systemów: haseł i kodów PIN, certyfikatów czy danych karty kredytowej lub płatniczej;
  • brak szyfrowania przechowywanych danych na poziomie systemu operacyjnego czy samej aplikacji;
  • nieefektywne kasowanie danych z nośnika – samo usunięcie pliku nie gwarantuje, że danych nie da się odzyskać.

Możliwość nieautoryzowanego pośredniego lub bezpośredniego dostępu do takich informacji może wpływać istotnie na bezpieczeństwo naszego konta w systemach transakcyjnych, czy nawet przyczynić się do wykorzystania zaufanego kanału płatności przez niepowołaną osobę.

Jak przygotować smartfon do bezpiecznej sprzedaży


Najprostszym sposobem, aby uniknąć potencjalnego ryzyka wykorzystania wrażliwych danych, jest założenie, aby nie odsprzedawać urządzeń mobilnych. Jednak nie zawsze jest to możliwe, głównie z przesłanek ekonomicznych. Często też zdarza się, że gubimy nasze urządzenia lub co gorsza są one obiektem zainteresowania osób trzecich.

Jeśli już zdecydujemy się odsprzedać nasze urządzenie, warto zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko odczytu danych kiedykolwiek zapisanych na nośnikach, w które jest wyposażony smartfon czy tablet.
- Trzeba wtedy pamiętać przede wszystkim o skutecznym usunięciu danych, które mogą być przechowywane na wszystkich jego nośnikach (jak pamięć FLASH czy NAND), zewnętrznych kartach pamięci, jak np. microSD czy też karcie SIM - mówi Tomasz Niewdana, inżynier systemowy w firmie Fortinet.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość potencjalnego dostępu do danych w chmurze, które mogą być wykorzystane przez atakujących - przykładowo zdjęcie naszego dowodu osobistego, przesłane w ramach usługi przechowującej pliki.

Samo skasowanie wrażliwych danych z nośników nie jest wystarczające. Łatwo dostępne oprogramowanie umożliwia odzyskanie danych, które nie zostały nadpisane. Dodatkowo należy pamiętać, aby wyrejestrować urządzenie z zaufanych kanałów w różnych usługach.

fot. mat. prasowe

Smartfon

Jeśli już zdecydujemy się odsprzedać nasze urządzenie, warto zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko odczytu danych kiedykolwiek zapisanych na nośnikach


Poniżej znajduje się lista działań rekomendowanych przez ekspertów Fortinet, które warto wykonać lub rozważyć, analizując potencjalne ryzyko utraty ważnych danych na wypadek kradzieży, zagubienia lub odsprzedania urządzenia.
  • korzystaj z urządzeń i systemów operacyjnych, które domyślnie szyfrują dane
  • zabezpiecz urządzenie na wpadek jego utraty, najlepiej umożliwiając zdalne skasowanie danych
  • w miarę możliwości oddaj/sprzedaj urządzenie zaufanej osobie
  • w przypadku przygotowania do odsprzedaży skasuj skutecznie dane (skontaktuj się z producentem z prośbą o uzyskanie odpowiedniej instrukcji), dokonaj aktualizacji systemu operacyjnego, nadpisz kilkukrotnie dane nieistotnymi informacjami, zachowaj karty pamięci i pamiętaj o wyjęciu karty SIM
  • wyrejestruj urządzenie z usług w chmurze np. poczty elektronicznej, przechowywania plików, zlikwiduj zaufane kanały dostępu dla tego urządzenia (np. aplikacja w banku, token itp.)

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

4 4

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: