eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szyfrowanie danych. Czy to ma sens?

Szyfrowanie danych. Czy to ma sens?

2017-03-17 11:41

Szyfrowanie danych. Czy to ma sens?

Czy szyfrowanie danych ma sens? © Tiko - Fotolia.com

O tym, że o bezpieczeństwo informacji przechowywanych na urządzeniach mobilnych trzeba dbać w równym stopniu co o zamykanie drzwi do mieszkania, nie trzeba już specjalnie przekonywać. Jest to tym bardziej istotne, że dzisiejsze tablety i smartfony to często wręcz kopalnie wrażliwych danych. Jak zabezpieczać nasze sprzęty przed nieupoważnionym dostępem? Jednym z najprostszych i dostępnych dla każdego z nas sposobów jest szyfrowanie danych.

Przeczytaj także: Interaktywne zabawki zjadają dane

Smartfony, tablety, notebooki towarzyszą nam wszędzie i każdego dnia. Okazji, aby wpadły w niepowołane ręce jest niezliczenie wiele. Co więcej, wcale nie musimy paść ofiarą kradzieży. Wystarczy zaledwie kilka minut nieuwagi, zostawienie sprzętu bez opieki i cenne, a czasem nawet bezcenne informacje trafiają do zupełnie postronnej osoby. Warto jednak pamiętać, że przed tego rodzaju sytuacjami można się skutecznie zabezpieczyć.

Podstawowym krokiem, jaki możemy podjąć, jest ograniczenie dostępu do urządzenia. Służyć temu mogą najprostsze rozwiązania jak np. kod PIN, zabezpieczenie odciskiem palca czy ustawienie trudnego do rozszyfrowania hasła. To ostatnie powinno składać się z małych i dużych liter i znaków specjalnych. Każdy z tych sposobów utrudni nieautoryzowane użycie naszego telefonu – wskazuje Marcin Kujawa, inżynier ds. bezpieczeństwa informacji, ODO 24.

Nad bezpieczeństwem danych przechowywanych na dyskach komputerów czuwają specjalne aplikacje, które oferuje użytkownikom Microsoft czy Apple. I tak np. w nowej wersji systemu Windows znajdziemy szyfrujący mechanizm o nazwie BitLocker.

fot. Tiko - Fotolia.com

Czy szyfrowanie danych ma sens?

Apple podchodzi do problemu obligatoryjnie – nasze dane muszą być zaszyfrowane i nawet firma nie ma do nich żadnego dostępu.


BitLocker pozwala na szyfrowanie danych w wybranej części dysku. Dostęp do takich partycji jest uzależniony od wpisania odpowiedniego hasła. Możemy tym narzędziem zabezpieczyć także systemem operacyjny, wtedy wpisanie kodu zabezpieczającego będzie wymagane zaraz po uruchomieniu komputera. W przypadku niewpisania lub błędnego wprowadzenia hasła funkcja BitLocker zablokuje dostęp do dysku. Aby go odblokować niezbędny będzie specjalny kod – informuje Marcin Kujawa z ODO 24.
Apple podchodzi do problemu obligatoryjnie – nasze dane muszą być zaszyfrowane i nawet firma nie ma do nich żadnego dostępu. Dużo łatwiej jest ochronić dane na naszym telefonie. Możemy korzystać nie tylko z funkcji blokowania ekranu, ale także z darmowych aplikacji, które pozwalają nam na szyfrowanie danych w wybranych folderach bez konieczności blokowania całej zawartości karty pamięci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawigacja po naszym urządzeniu jest dużo prostsza – nie musimy wpisywać hasła za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z najprostszych funkcji telefonu. Warto również pamiętać o ochronie pamięci USB czy kart SD - szyfrowanie danych, które się na nich znajdują również jest możliwe, jeśli nie konieczne. Pamiętajmy, że każdy nośnik cennych dla nas informacji powinien być zabezpieczony, a dostęp do ich zawartości ograniczony dla osób trzecich.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: