eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Łódź, czyli coraz większy potencjał biznesowy

Łódź, czyli coraz większy potencjał biznesowy

2017-10-24 12:07

Łódź, czyli coraz większy potencjał biznesowy

Łódź © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Łódż, trzecie co do wielkości miasto w Polsce, jeszcze do niedawna traktowana była jak uboga krewna innych rodzimych metropolii. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce będzie jej dane raz na zawsze zerwać z tą etykietą. W najnowszym wspólnym badaniu Antal i CBRE „Łódź miastem nowych inwestycji” potencjał biznesowy tego miasta oceniono na 7,5 pkt w dziesięciostopniowej skali. Pod uwagę brano tu obecność konkurencji na rynku, gdzie 0 oznacza jej brak, a 10 - duże nasycenie rynku konkurującymi firmami. Osiągnięty wynik może wskazywać, że Łódź raczej nie powinna narzekać na małe zainteresowanie ze strony biznesu. Czyżby nadchodzące lata miały się dla niej okazać tak długo wyczekiwanym przełomem?

Przeczytaj także: Czy rewitalizacja Łodzi da jej drugie życie?

Łódź ewoluuje już od kilku lat, a kierunek tych zmian bez wątpienia można uznać za właściwy. Rosnąca konkurencja napędza zainteresowanie inwestorów, a i sami Łodzianie coraz rzadziej poszukują zawodowych wyzwań poza rodzinnym miastem. Bogata oferta kulturalna, nowe centra handlowe czy też przedsiębiorcy, którzy rozważają tę lokalizację pod kątem nowych inwestycji to dowód na to, że z roku na rok to miasto staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem zarówno do życia, jak i do prowadzenia biznesu” – mówi Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

W badaniu wyróżniono główne aspekty, za którymi stoją decyzje inwestycyjne firm. Ankietowanych poproszono o ocenę otoczenia biznesowego w Łodzi. W skali ocen od 0 do 10 została ona oceniona na 6,9 pkt.

Pracodawco, szukaj pracowników w Łodzi!


Bardzo wysoko został oceniony potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników – respondenci ocenili ten aspekt na 7,4 pkt. Tak samo ankietowani ocenili lokalizację Łodzi, jako miejsce do życia. Wysoka ocena oferty kulturalnej nie dziwi – Łódź od lat jest istotnym punktem na mapie kulturalnej kraju. Na mieszkańców i odwiedzających czeka olbrzymia różnorodność koncertów, gali, konferencji czy targów. Miedzy innymi, dlatego osoby planujące swoją karierę w eventach czy szeroko rozumianej kulturze nie powinny mieć problemu ze znalezieniem interesującej oferty pracy.

Łódź może się chwalić transportem drogowym


Infrastruktura łódzka została oceniona na 6,9 punktów. Najwięcej punktów uzyskał transport drogowy, najmniej – transport lotniczy.
„Łódź jest jednym z największych beneficjentów przemian infrastrukturalnych, jakie zaszły w Polsce w ostatnich latach. Dzięki położeniu w samym centrum kraju rozwój powstającej sieci autostrad zapewnia komfortowe połączenie drogowe z każdym dużym miastem w Polsce. Co więcej, ostatnie otwarcie najnowszego dworca kolejowego w Polsce – Nowa Fabryczna znacznie poprawiło jakość transportu kolejowego” – Piotr Pikiewicz, Starszy Konsultant Research & Marketing CBRE.

Administracja publiczna na dobrym poziomie


Przedsiębiorcy biorący udział w badaniu Antal „Łódź miastem nowych inwestycji” ocenili wsparcie administracji publicznej na 6,8 punktów. Na tle Polski Łódź wypada bardzo dobrze, wyprzedzając wyniki ogólnokrajowe o 1,2 punkty.
„Administracja publiczna w Polsce nie cieszy się najlepszą opinią, czego wymiernym dowodem jest wskaźnik ogólnopolski, oceniający ją na 5,6. Są jednak miasta takie jak Łódź, które upatrują swoją przyszłość w ekonomicznym dobrobycie, jaki zapewniany jest przez rozwój i wsparcie biznesu. Dynamiczny zespół łódzki niezwykle sprawnie i efektywnie zarządza rozwojem potencjału miasta i otoczenia dla nowych inicjatyw. Proaktywne podejście do partnerów biznesowych jest tu silnie nacechowane wysokim poziomem zrozumienia zagadnień różnych gałęzi rynku oraz czynników, które warunkują wzrosty i opłacalność biznesową” – Karolina Korzeniewska, Account Executive Europe Antal.

Przyjazne biura? Zapraszamy do Łodzi


Kolejny aspekt składający się na potencjał inwestycyjny Łodzi – przestrzeń biurowa, został oceniony na 6,4 punkty. Łódź jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków biurowych w Polsce, co ma ogromne znaczenie dla firm zastanawiających się nad otwarciem swoich oddziałów właśnie w tej lokalizacji.
„Rynek nowoczesnych powierzchni biurowych jest dość młody w Łodzi i prawie w całości dedykowany dwóm branżom: branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz finansowo-ubezpieczeniowej. Fakt atrakcyjności miasta jest istotnym elementem decyzji przyszłych inwestorów o wyborze lokalizacji, a jest mierzony liczbą oraz wielkością obecnych już przedstawicieli branży. Stosunkowa duża ilość nowobudowanej powierzchni biurowej wskazuje na potencjał rozwoju zwłaszcza branży SSC/BPO i jest potwierdzona optymizmem deweloperów realizujących swoje inwestycje w Łodzi” – Michał Bielawski, Partner &CFO Adaptive Solutions & Advisory Group.

Pozytywnie w przyszłość?


Dostępność kadry to istotny czynnik dla wielu potencjalnych inwestorów. W raporcie Antal potencjał zatrudnienia, na który składa się właśnie dostępność poszczególnych grup zawodowych, uzyskał 6,1 pkt. Wg badania najwyżej oceniona została dostępność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach analitycznych i finansowych, a najniżej – dostępność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach z zakresu inżynierii.

Jak twierdzi Krzysztof Borkowski, Konsultant Antal Sales & Marketing, obszar województwa łódzkiego świetnie wypada na tle innych lokalizacji w Polsce, a szybki rozwój potencjału Łodzi ma ogromny wpływ na zagraniczne inwestycje:
„Z perspektywy handlowej lokalizacja Łodzi ma charakter strategiczny, gdyż pozwala sprzedawcom bardzo sprawnie obsługiwać stosunkowo duże regiony, jak woj. mazowieckie, wielkopolskie czy śląskie. Między innymi, dlatego cały obszar województwa łódzkiego bardzo dobrze prezentuje się na tle innych miast Polski pod względem dostępności kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach sprzedażowych. Potencjał zatrudnienia na poziomie 6,5 wskazuje na szczególną atrakcyjność tego regionu. Nie dziwi zatem fakt, że sporo firm np. produkcyjnych stawia na rozwój swoich struktur sprzedażowych właśnie w tym regionie” – Krzysztof Borkowski, Konsultant Antal Sales & Marketing.

Informacje o raporcie
Raport „Łódź miastem nowych inwestycji” jest drugą publikacją w ramach szeroko zakrojonego projektu badawczego „Business Environment Assessment Study”. Badanie Antal Business Environment Assessment Study zostało przeprowadzone w miesiącach maj – czerwiec 2017 na próbie 489 decydentów zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów w firmach obecnych w Polsce. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Partnerzy badania: CBRE, BPCC, ASPIRE, Adaptive. Badanie jest prowadzone równolegle na rynku czeskim, słowackim i węgierskim.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: