eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile kosztują nas złe nawyki i uzależnienia?

Ile kosztują nas złe nawyki i uzależnienia?

2017-10-13 09:39

Ile kosztują nas złe nawyki i uzależnienia?

Internet i kawa to największe uzależnienia © bellastudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Chociaż coraz większa rzesza Polaków stara się żyć zdrowo i rozsądnie, to ciągle jednak co trzeci z nas deklaruje, że nie ominęły go negatywne następstwa niesione przez pochopne decyzje, złe nawyki czy uzależnienie - wynika ze zrealizowanego na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor badania „Uzależnienia i ich konsekwencje”. Bez czego nie wyobrażamy sobie życia? Jakie przyzwyczajenia okazują się najbardziej opłakane w skutkach?
Przed nami wyniki badania „Uzależnienia i ich konsekwencje”*. Opracowanie, przygotowane przez ARC Rynek i Opinia dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, nie pozostawia właściwie żadnych wątpliwości - największym uzależnieniem współczesnych Polaków jest internet. 52% badanych przyznaje, że bez buszowania w sieci wprost nie wyobraża sobie życia. Ponad 1/4 z nas internet niezbędny jest do tego, aby pielęgnować inne nawyki jak np. zaglądanie na portale społecznościowe czy sprawdzanie poczty.

Jeżeli uzależnienie, to również kawa. Mała czarna (49%) tylko o włos przegrywa z internetem. Na kolejnych pozycjach uplasowały się oglądanie seriali (26%), rozmowy telefoniczne (23%) oraz codzienne porządki (21%). Co piąty respondent nie umie żyć bez seksu, 16% bez alkoholu, a po 14% nie wyobraża sobie dnia bez zadbania o zdrowie i papierosa.

Czasu spędzonego w internecie ani też koniecznych na ten cel nakładów, Polacy bynajmniej nie żałują. Podobnie jest z piciem kawy, czy pogaduszkami przez telefon. Nawyki te przeważnie nie przysparzają kłopotów i tym samym nie budzą niechęci. Jednak aż trzech na czterech Polaków ma zachowania i przyzwyczajenia z których chciałoby jak najszybciej zrezygnować.

fot. mat. prasowe

Zachowania/zwyczaje, bez których nie wyobrażasz sobie życia

Największym uzależnieniem Polaków okazuje się być internet.


Najbardziej żałują palacze


W zestawieniu przyzwyczajeń, których badani najbardziej chcieliby się pozbyć dominuje palenie papierosów. Wszystkie osoby, które deklarowały, że tytoń to ich uzależnienie powiedziały również, że chciały się z tego nałogu wyzwolić. To znacząca przestroga dla osób dziś tylko „popalających”, przekonanych, że jeszcze panują nad sytuacją.

Palenie papierosów to nie tylko uszczerbek na zdrowiu, ale również w portfelu. Przeciętna cena paczki papierosów to obecnie 13,6 zł, choć droższe kosztują 17 zł. Wypalający pół paczki dziennie wydają więc w miesiącu od 200 zł do 260 zł, a przy paczce dziennie jest to już co najmniej 400 zł – 500 zł. A tu już blisko do innego uzależnienia, które znalazło się na szóstym miejscu przyzwyczajeń z jakimi Polacy chcieliby szybko zerwać. Tej cechy nie lubi w sobie 4 proc. Polaków.

fot. mat. prasowe

Jakich przyzwyczajeń chciałbyś uniknąć w najbliższym czasie?

Co siódmy badany chciałby zrezygnować z palenia papierosów.


Złe nawyki co jedenastą osobę wpędziły w depresję


Z czym jeszcze chcielibyśmy skończyć? Z niezdrową dietą oraz słabością do słodyczy, tak odpowiedziało po 7 proc. ankietowanych. Na 16 proc. odpowiadających, że w mniejszym lub większym stopniu są uzależnieni od alkoholu, co trzeci chciałby odstawić piwo i drinki. Dla porównania od buszowania w sieci, które jest uzależnieniem ponad połowy badanych, ograniczenie marzy się jedynie co trzynastej z tych osób (4 proc. ogółu badanych). Podobnie jest wśród uzależnionych od oglądania seriali i TV, nawyk oglądania TV nie odpowiada co trzynastej osobie chętnie oglądających filmowe tasiemce (2 proc.). Co ósma osoba – 12 proc. wskazała też na inne przyzwyczajenia, których chętnie by się pozbyła. Powód? Nie chodzi tylko o drobne niedogodności wynikające z codziennych przyzwyczajeń, nawyków czy czasami już nałogów, lecz o poważne problemy jakich mogą one przysporzyć. Co trzeci badany przyznaje, że miał różnego rodzaju kłopoty lub też był zmuszony zadłużyć się z powodu swoich przyzwyczajeń i uzależnień.

fot. mat. prasowe

Negatywne skutki przyzwyczajeń i uzależnień

Najbardziej powszechną z negatywnych konsekwencji uzależnień jest zapożyczanie się.


Złe nawyki i nałogi zmusiły do pożyczania pieniędzy w instytucjach finansowych 16 proc. Polaków, 13 proc. pożyczało od rodziny i znajomych. Co jedenasty badany przyznaje, że jego przyzwyczajenia wpędziły go w depresję (9 proc.), a co dwudziesty (5 proc.) stracił partnera lub się rozwiódł. Cześć osób z powodu nawyków miała też do czynienia z komornikiem, korzystała z terapii , a nawet straciła mieszkanie. Co czternasty (7 proc.) trafił z tego powodu do rejestru dłużników. W bazie BIG InfoMonitor widnieje obecne już 2,0 mln osób z niezapłaconymi w terminie zaległościami na kwotę 32,2 mld zł. W rejestrze znaleźli się z powodu niezapłaconych przez co najmniej 60 dni od terminu, rachunków za telefon, telewizję kablową, rat pożyczek, czynszów, a także długów windykowanych przez firmy windykacje oraz ze względu na nieuregulowane alimenty czy zobowiązania wobec sądów.

fot. mat. prasowe

Czy kupiłeś w ciągu ostatnich dwóch lat coś na co nie było Cię stać?

Życie ponad stan to problem całkiem sporej grupy badanych.


Paradoks rozrzutności, wydawanie pieniędzy ma poprawić samopoczucie, a wpędza w kłopoty


Życie potrafi być przewrotne, bo w kłopoty m.in. w depresję, konflikty z partnerem oraz problemy ze spłatą skutkujące wpisem do rejestru dłużników nierzadko wpędza rozrzutność i zakupy, które mają poprawić nastrój. Aż 26 proc. badanych przyznaje, że zdarzyło się im w życiu wydać w sposób nieprzemyślany dużą sumę pieniędzy. A 42 proc. badanych odpowiedziało też, że zdarzyło im się w ostatnich dwóch latach kupić coś na co nie było ich stać.

Do pochopnych zakupów na dużą kwotę częściej przyznają się osoby młode, w wieku 22–34 lat. Co popycha do rozrzutności? Przede wszystkim chęć poprawienia sobie samopoczucia. Na dalszych pozycjach znalazły się takie motywy jak chęć podniesienia statusu społecznego i dorównania innym.

Przysłowiowy Kowalski jest wyjątkowo przywiązany do…


Z badania wyłania się też obraz zadowolonego Polaka, który ma „wszystko” do czego jest najbardziej przywiązany. Co ma? Co robi? Siedzi przy suto zastawionym stole, korzysta z internetu w telefonie i popija kawę. Dobrze by było jeśli jeszcze w tle grałby telewizor, a pod domem czekałby samochód.

fot. mat. prasowe

Do czego najbardziej przywiązany jest Polak?

Największa grupa badanych deklaruje przywiązanie do jedzenia.


Informacje o badaniu
*Badanie „Uzależnienia i ich konsekwencje”, wykonane przez ARC Rynek i Opinia w sierpniu 2017 r., metodą CAVI, na reprezentatywnej próbie 1013 Polaków w wieku od 22 do 65 lat.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Więcej na ten temat: złe nawyki, uzależnienie, nałogi, zadłużenie

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.