eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 27/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 27/2017

2017-07-09 00:30

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 26/2017

  • Światowe marnotrawstwo żywności. Wg prezesa Federacji Polskich Banków Żywności Marka Borowskiego na świecie corocznie jest marnowane ok.1,3 miliarda ton żywności.
  • Chiny-Korea. Szybko wzrastają obroty handlowe obu krajów. Jest to przedmiotem krytyki prezydenta D. Trumpa. Rzuca się to cieniem na współpracę Pekinu z Waszyngtonem w kwestii północnokoreańskiego zagrożenia nuklearnego.
  • Gazowa polityka USA. Analitycy oceniają wizytę Donalda Trumpa w Polsce. Ich zdaniem chce on uczynić Amerykę znowu wielką poprzez politykę dominacji energetycznej. W Warszawie promuje amerykański gaz LNG wśród liderów krajów naszego regionu, które dotąd są w znacznym stopniu uzależnionego od Rosji. Wg analityków o popycie na amerykański gaz LNG zadecyduje rynek. Już teraz trafia on na rynki w Azji, gdzie ceny gazu są wyższe.
  • Kryzys wokół Kataru. Polityka Kataru spowodowała ostry kryzys w stosunkach z sąsiednimi krajami arabskimi. Rozpoczęte międzyrządowe rozmowy Kataru z Arabią Saudyjską, Egiptem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Bahrajnem prowadzone w Kairze stwarzają szanse rozwiązania kryzysu.
  • Szczyt G20 w Hamburgu. Uczestniczą w nim przywódcy 19 największych gospodarczo krajów świata i przedstawiciele kierownictwa UE. To czołówka gospodarcza świata (ok. 80 proc. światowego PKB). Obrady zdominowała dyskusja o terroryzmie, wolnym handlu i ochronie klimatu, a także problematyka związana z imigracją. Pozycja wyjściowa i różnice w interesach narodowych w dyskusji zmuszała do poszukiwania kompromisowych rozwiązań. W metodach walki z terroryzmem była pełna zgoda. "Większość uczestników opowiedziała się za wolnym, ale i uczciwym handlem". Kontrowersję wywołały koncepcje ograniczeń w handlu w pewnych grupach towarowych (np. wywołane nadwyżką w produkcji stali i jej eksportem na rynki amerykańskie). Także większość przywódców poparła porozumienie paryskie, chociaż Stany Zjednoczone potwierdziły wycofanie się z tego porozumienia paryskiego. Poważne różnice zdań ujawniły się w sprawach handlu (kontrowersje w sprawach handlu stalą). Szczegóły zostaną przedstawione w końcowym komunikacie na zakończenie obrad. Jego brak zostałoby uznany przez opinię światową za porażkę szczytu i osobiście A. Merkel. Warto przypomnieć, że Niemcy sprawują w tym roku przewodnictwo w grupie G20.
  • Irański gaz wchodzi na światowy rynek. Iran podpisał wartą umowę z francuską firmą naftową Total SA i chińską China National Petroleum Corp. Dotyczy ona zagospodarowania części największego na świecie złoża gazu ziemnego - South Pars. Wartość umowy szacuje się na ok. 5 mld USD.
  • Stopa inflacji w państwach OECD. W ujęciu rocznym spadła w maju do 2,1 proc. z 2,4 proc. r/r w kwietniu. W ujęciu bazowym CPI w OECD spadł do 1,8 proc. r/r wobec 1,9 proc. w kwietniu.
  • Deklaracje przywódców w przeddzień szczytu G20 w Hamburgu. Prezydent Rosji Władimir Putin popiera kanclerz Niemiec Angelę Merkel w walce z protekcjonizmem w gospodarce, a także w staraniach o powstrzymanie zmian klimatycznych. Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała stanowisko Stanów Zjednoczonych w kwestiach dotyczących polityki klimatycznej oraz handlu i migracji.
  • Chińska gospodarka. Wg Caixin Media i Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 50,4 pkt (wobec 49,6 pkt na koniec maja)
  • Amerykański rynek pracy. Według amerykańskiego Departamentu Pracy czerwcowa stopa bezrobocia wyniosła 4,4 proc. wobec 4,3 proc. w maju.
  • Koniunktura w amerykańskiej gospodarce. Wg Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym wyniósł w czerwcu 54,2 pkt. Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 53,0 pkt
  • Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych. Wg Departament Handlu w maju spadł on do 46,5 mld USD (z 47,6 mld USD w kwietniu).
  • Amerykańskie sankcje wobec Rosji. Trwa dochodzenie w sprawie instalowania na Krymie turbiny wyprodukowanych przez Siemensa. Jak wiadomo Rosja zajęła Krym w 2014 roku i region został objęty sankcjami USA i UE zakazującymi unijnym firmom przesyłania tam technologii energetycznej.
  • Współpraca Hiszpanii i Rosji na Syberii. Hiszpański koncern Repsol i rosyjski Gazprom Nieft rozszerzają współpracę na zachodniej Syberii. Realizują tam wspólne inwestycje.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DONALD TRUMP VS. RYNKI. CO PRZEMÓWIENIE OZNACZA DLA POLSKI?

Prezydent Trump mówił o Powstaniu Warszawskim, o Polakach, ich bohaterstwie i o historii Polski. Donald Trump zapowiedział rozszerzenie partnerstwa z naszym krajem wspominał, że odwiedza starego sojusznika. Co w praktyce słowa prezydenta USA oznaczają dla nas i czy mogą wpłynąć na zwiększenie zainteresowania Polską wśród inwestorów zagranicznych?

- Wizyta Donalda Trumpa w Polsce z inwestycyjnego, gospodarczego i giełdowego punktu widzenia w sumie nie przynosi żadnych większych konsekwencji. W samym wystąpieniu Donalda Trumpa nie padły żadne kon­krety i jasne deklaracje poza tym, że będzie rozwijana działka alternatywnej energii, że Polska powinna być mniej uzależniona energetycznie od swoich sąsiadów i że będzie większy nacisk na innowacje i inwestycje zbrojeniowe. Nie jest to żaden z elementów, który był nowy i co ważniejsze żaden z nich nie ma podanej kwoty – mówi Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców.

W przemówieniu na Placu Krasińskich Donald Trump dużo mówił o historii Polski. – Chcąc doszukać się go­spodarczych plusów w wystąpieniu Donalda Trumpa można zwrócić uwagę na dość długi wykład historyczny i znajomość historii Polski u prezydenta USA. To może niektórych inwestorów zagranicznych skłonić do zain­teresowania się historią czy gospodarką Polski, a stąd już tylko krok do jakiejś inwestycji. Ten element teore­tycznie mógłby pomóc polskiemu złotemu zwiększyć w Polsce inwestycje. Trzeba jednak pamiętać, że od de­klaracji do czynów i do wydatków jest czasem dość długa droga – dodaje Paweł Cymcyk.

Donald Trump już w czwartek wyleciał do Hamburga. Prezydent USA weźmie udział w szczycie G20.

Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: