eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca na wakacje. Motywacja, zarobki, wydatki

Praca na wakacje. Motywacja, zarobki, wydatki

2017-06-18 00:33

Praca na wakacje. Motywacja, zarobki, wydatki

Zbieranie winogron © goodluz - Fotolia.com

Praca na wakacje to okazja na podreperowanie budżetu, ale także sposób na zrealizowanie marzeń czy postawienie pierwszych kroków na rynku pracy. Gdzie Polacy poszukują wakacyjnego zajęcia? Jaka jest ich motywacja? Ile chcą zarobić i na co planują wydać pieniądze? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał serwis OLX.pl.
Ci Polacy, których w największym stopniu interesuje praca na wakacje, to przeważnie osoby młode i pobierające naukę. W czasie roku szkolnego lub akademickiego najczęściej wspomaga ich rodzina (40,5 proc. ankietowanych), ale często również sami imają się prac dorywczych (15 proc.) lub pracują na etacie (14 proc.). I nie ma w tym nic zaskakującego, skoro zaledwie dwudziesty czwarty ankietowany pobiera stypendium, a 0,3 proc. wspiera się kredytem studenckim.

Jeśli praca na wakacje, to najlepiej w pobliżu miejsca zamieszkania. Takich ofert szuka przeszło 3/4 badanych (78 proc.). Co siódmy deklaruje, że lokalizacja nie jest dla niego istotna. Co interesujące, chętniej wyjechalibyśmy do pracy za granicę (5 proc.) niż do innego województwa.

Wszystkim, którzy decydują się na sezonową pracę za granicą, warto przypomnieć o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
- Koniecznie trzeba mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która refunduje najbardziej podstawowe usługi medyczne ratujące zdrowie i życie. Działa ona na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTY - przypomina Magdalena Kajzer z portalu rankomat.pl. - Nie pokrywa jednak wielu innych zabiegów i kosztów leczenia, dlatego przyda się także ochrona na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków czy odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczyciele gwarantują też pomoc w razie kradzieży czy problemów za granicą - dodaje.

fot. goodluz - Fotolia.com

Zbieranie winogron

Pracą wakacyjną są najczęściej zainteresowani ludzie młodzi.


Praca na wakacje. Motywacja, zarobki i wydatki


Główną i zarazem dość oczywistą motywacją osób podejmujących pracę na wakacje jest chęć zarobienia pieniędzy (82 proc. pytanych). Marginalne znaczenie mają natomiast aspekty, które w powszechnej opinii są istotne dla młodych ludzi. Okazja do zrealizowania stażu zawodowego to powód do podjęcia pracy wakacyjnej dla niecałych 9 proc. badanych, a chęć połączenia pracy ze zwiedzaniem nowych miejsc - dla 4 proc.

Ponad ¼ decydujących się na pracę w wakacje oczekuje miesięcznych zarobków w wysokości między 1 501 a 2 000 zł. Minimalnie ustępuje im grupa, której oczekiwania finansowe kształtują się w granicach 2 001-3 000 zł, a niecałe 13 proc. spodziewa się zasilić kieszeń kwotą od 1 001 do 1 500 zł.

Zarobione pieniądze przeznaczone zostaną głównie na konkretne wydatki, takie jak sprzęt elektroniczny, czy samochód. Aż 44 proc. badanych wie, że na te właśnie cele przeznaczy zarobione środki jeszcze przed podjęciem pracy. Blisko 20 proc. uchyliło się od odpowiedzi na pytanie dotyczące wydatków. W niemal równym stopniu, co na edukację (podręczniki, kursy doszkalające) respondenci zamierzają wydać pieniądze na wyjazdy wakacyjne (ok. 10 proc.).

Pierwszy raz?


Na pytanie “Czy w poprzednich latach szukałeś już pracy na wakacje?” 60 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Wśród osób, które wcześniej podejmowały się letnich zajęć aż 43 proc. będzie pracować dodatkowo drugi lub trzeci raz. Więcej niż 5 razy sezon letni na pracy spędziło 17 proc. badanych, a 4 lub 5 razy w wakacje pracowało 13,5 proc. respondentów. Jedną pracę wakacyjną ma za sobą ¼ pytanych.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Z uwagi na sezonowość i rosnącą w miesiącach letnich podaż, pracy tymczasowej szuka się na krótko przed wakacjami. Pod koniec maja za poszukiwania zabiera się ćwierć respondentów, na początku czerwca zaś - 30 proc. Początek maja to dobra okazja do rozglądania się za pracą dla aż 18 proc. badanych.

Najpopularniejsze jest szukanie zajęcia na własną rękę (83 proc.). Pozostali chętniej niż z dziewczyną albo chłopakiem (4,5 proc.) pracę podejmą ze znajomymi (9 proc.), a zaledwie 2 proc. mile widziałoby towarzystwo… rodzeństwa.

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono na grupie 1252 respondentów na stronie olx.pl wśród użytkowników poszukujących ogłoszeń w kategorii Praca w okresie od 2 do 5 czerwca. Grupę wiekową w przedziale do 18 lat stanowiło 8% ankietowanych, osoby w wieku 18-24 to 55%, grupę 25-30 stanowiło 13%, 11% to respondenci w wieku 31-40, pozostali - 13%. Wśród ankietowanych było 51% kobiet i 49% mężczyzn.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.