eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ubezpieczenie firmy od cyberprzestępcy. Co obejmuje?

Ubezpieczenie firmy od cyberprzestępcy. Co obejmuje?

2017-05-18 10:36

Ubezpieczenie firmy od cyberprzestępcy. Co obejmuje?

Ubezpieczenie firmy © andranik123 - Fotolia.com

Cyberprzestępcy nie należą do grona próżnujących, a ich działalność w coraz większym stopniu utrudnia życie przedsiębiorcom. Z danych PwC wynika, że w minionym roku liczba ataków wycelowanych w firmy wzrosła na całym świecie o 38%. W Polsce dynamika ta osiągnęła aż 46%. Straty, które firmy ponoszą w efekcie cyberataków liczone są w milionach dolarów. W minionym roku - jak szacuje Ponemon Institute - w samych Stanach Zjednoczonych sięgnęły one 17,36 mln USD. Te dane to wystarczający powód, aby zastanowić się nad ochroną, jaka daje odpowiednie ubezpieczenie firmy od milionowych strat w związku z utratą czy przywróceniem danych.
Utrata danych czy też konsekwencje ich nieuprawnionego wykorzystania to widmo m.in. pokaźnych kar i odszkodowań dla pokrzywdzonych, które w dość istotny sposób mogą zatrząść firmowym budżetem. Dlatego też filozofia "dmuchania na zimne" jest tu jak najbardziej stosowna. Wiedzą o tym ubezpieczyciele, którzy już od dłuższego czasu proponują polisy chroniące firmowy dobytek przed stratami finansowymi wynikającymi z ataków hakerskich, działalności nieuczciwych pracowników czy wirusów komputerowych.

Ubezpieczenie firmy od przestoju


Podstawowym zadaniem ubezpieczenia firmy od następstw cyberataku jest ochrona na wypadek awarii systemu i przestoju w działalności. Ubezpieczona firma może liczyć, że ubezpieczyciel pokryje koszty odzyskania danych, zakupu nowego oprogramowania czy usunięcia złośliwego. Na rekompensatę można liczyć również wówczas, gdy cyberprzestępcy przeprowadzą atak komputerowy na serwery, blokując w ten sposób dostęp do danych i zatrzymując produkcję.

Utrata danych to nie tylko problem firmy


Polisy od cyber ryzyk zakładają także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zabezpiecza budżet firmy w związku z naruszeniem standardów bezpieczeństwa prywatności, czy przechowywania danych. W tym zakresie znajduje się często także pokrycie kosztów postępowań administracyjnych związanych z ochroną danych osobowych (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) raz praw własności intelektualnej (Urząd Patentowy).

fot. andranik123 - Fotolia.com

Ubezpieczenie firmy

Podstawowym zadaniem ubezpieczenia firmy od następstw cyberataku jest ochrona na wypadek awarii systemu i przestoju w działalności.


Jak wytropić sprawcę?


Ubezpieczenie firmy od cyberzagrożeń to nie tylko zwrot poniesionych kosztów przywrócenia danych czy kosztów porady prawnej, ale również finansowanie tzw. informatyki śledczej – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Co dodatkowo wartościowe z punktu widzenia firmy, ubezpieczyciele kompensują także utracone korzyści majątkowe powstałe w skutek np. wycieku danych osobowych.

Firmy ubezpieczeniowe pokrywają także koszty dodatkowe, związane ze wsparciem w komunikacji kryzysowej oraz zewnętrznego doradztwa IT. Tutaj ubezpieczyciele oferują zwrot kosztów związanych z usługami public relations mającymi na celu przywrócenie dobrego imienia organizacji. W zakres ten wchodzą również koszty przeniesienia zachowanych danych na nowe serwery, czy ograniczenia rozmiarów szkód wywołanych utratą danych.
Zakres ubezpieczenia oraz cena polisy określane są indywidualnie. Oferta ubezpieczenia jest uzależniona od poziomu ryzyka, branży czy ilości danych, które znajdują się w zasobach firmy. Dlatego należy pamiętać o szczegółowym przestudiowaniu umowy ubezpieczenia oraz ogólnych warunków ubezpieczenia i zadbaniu o dopasowanie oferty do realnych potrzeb firmy. Dobrą praktyką jest też wykonanie audytu infrastruktury teleinformatycznej oraz zbiorów danych tak by określić rzeczywiste potrzeby oraz właściwie oszacować ryzyko ewentualnych strat. Na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów które oferują tego typu usługi – tłumaczy Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń

Gdzie znaleźć ubezpieczenie?


Ubezpieczenie firmy od cyberzagrożeń można zakupić bezpośrednio u ubezpieczyciela albo skorzystać z doradztwa niezależnego brokera, który pomoże w doborze odpowiedniej polisy. Jego zadaniem jest identyfikacja ryzyk biznesu klienta oraz przedstawienie propozycji gwarantującej ich zabezpieczenie, wsparcie merytoryczne firmy przy zawieraniu umowy oraz w trakcie negocjacji dotyczących wysokości składki i warunków ubezpieczenia.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.