eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 19/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 19/2017

2017-05-14 14:24

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 18/2017

  • Niemiecki eksport. Nadwyżka w niemieckim eksporcie to coraz większy problem europejskiej i niemieckiej gospodarki. Przyznaje to minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, a nadwyżkę krytykują rządy Francji i USA. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden wartość niemieckiego eksportu towarów wyniosła w marcu br. 118,2 mld euro (wzrost o 0,4 proc. m/m i o 10,8 proc. r/r. Warto dodać, że PKB Niemiec wzrósł w I kwartale 2017 r. o 0,6 proc. kw/kw (po uwzględnieniu czynników sezonowych).
  • Macron i Merkel. Prezydent elekt Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie. Rozmowy będą dotyczyć wspólnego programu inwestycyjnego i sposobów umocnienia strefy euro.
  • Unijna gospodarka. Wg Eurostat-u wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0,1% m/m w marcu 2017 r. W całej UE produkcja nie zmieniła się licząc m/m.
  • Unijna gospodarka. Wg unijnych ekspertów deficyt sektora finansów publicznych ukształtuje się na poziomie 2,9 proc. PKB tak w 2017, jak i 2018 roku. Uważają też, że w kolejnych latach poziom długu w relacji do PKB może wynieść 55 proc.
  • Gospodarka strefy euro. Według KE euroland będzie rozwijał się w tempie 1,7 proc. w tym roku i 1,8 proc. w roku przyszłym. PKB całej UE ma wzrastać w tym i przyszłym roku o 1,9 proc.
  • Inflacja i bezrobocie w eurolandzie. KE przewiduje wzrost inflacji w strefie euro, z poziomu 0,2 proc. w tym roku do 1,6 proc. w 2017 r. Poziom bezrobocia będzie spadać tak w eurolandzie jak i całej UE
  • Eksport Chińskiej stali do UE. KE zdecydowała o nałożeniu ceł antydumpingowych na kolejne kategorie chińskich wyrobów stalowych. To kolejna próba ochrony europejskich producentów stali przed dotowaną produkcją chińską.
  • KE-Ukraina. Brak wspólnego stanowiska w sprawie szerszego otwarcia unijnego rynku na produkty rolne z Ukrainy. Wątpliwości są zgłaszane także wobec produktów przemysłowych. Polska generalnie popiera Ukrainę, ale też zgłasza zastrzeżenia ...
  • USA i NORD STREEM 2. Biały Dom w dalszym ciągu przeciwko budowie Nord Streem 2. Wywierają w tej sprawie presję na duński rząd, aby zablokował budowę, nie wydając zgody na jego przechodzenie przez
  • Samochody z napędem elektrycznym. W pobliżu Zgorzelca (przy polskiej granicy) powstanie fabryka chińskich samochodów na prąd. Inwestycja kosztować ma 1,14 mld euro. Może to pokrzyżować plany polskiego rządu w sprawie masowej produkcji samochodu tej klasy
  • Walka z podróbkami... Rozwija się internetowy handel podróbkami. 80 firm zrzeszonych w koalicji TAC (Together Against Counterfeiting),zwróciło się z apelem do unijnych urzędników o zaostrzenie przepisów dotyczących handlu w sieci.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKIE RYNKI DŁUGU ROZGRZANE DO CZERWONOŚCI.

Apetyt na ryzyko rośnie mimo zagrożeń politycznych i niezadowolenia społecznego.

Spread obligacji Francji i Niemiec nie zareagował istotnie na zwycięstwo Macrona.

Europejski Bank Centralny (EBC) może rozważyć ograniczenie skupu aktywów.

W ciągu ostatniego roku ryzyko polityczne i niezadowolenie społeczne były kluczowymi czynnikami na rynkach finansowych. Inwestorzy musieli zmierzyć się z Brexitem, wyborem nowego (i nieobliczalnego) prezydenta USA oraz serią wyborów w Europie - właśnie byliśmy świadkami głosowania dotyczącego wyboru prezydenta Francji.

Mimo niepewności politycznej i nienajlepszych nastrojów, apetyt na ryzyko na europejskim rynku finansowym rośnie, a w niektórych jego częściach jest nawet największy w historii.

Spready wysokorentownych europejskich obligacji korporacyjnych na najniższym poziomie w ciągu roku

Gdy spojrzy się na rynki obligacji, zwłaszcza na europejskie obligacje korporacyjne, to można zauważyć, że sygnałów świadczących o braku stabilności lub o nasilonym niepokoju praktycznie tam nie ma (co stoi w kontraście do tego, co można przeczytać w nagłówkach gazet).

Od pierwszej rundy wyborów we Francji indeks Itraxx Xover, który mierzy wyniki 75 najbardziej płynnych wysokorentownych europejskich obligacji korporacyjnych, obniżył się o ponad 40 punktów bazowych i osiągnął najniższy poziom w ciągu roku – 250 punktów bazowych (spready kredytowe).

Indeks nie był na niższym poziomie od 2014 roku, gdy wyniósł 219 punktów bazowych. Wygląda więc na to, że ryzyko polityczne, które spędzało sen z powiek dziennikarzy, nie wpłynęło równie silnie na nastroje inwestorów.

"Przyspieszający wzrost gospodarczy, tania gotówka oraz niska inflacja są czynnikami silnie wspierającymi rynki, a ryzyko polityczne okazało się być przesadzone w tym roku," napisał Standard & Poors w swoim ostatnim raporcie.

Można także zaobserwować nasiloną aktywność na rynku pierwotnym – w pierwszym kwartale tego roku emisje nowych obligacji osiągnęły rekordowe poziomy.

Niedzielna wygrana Emmanuela Macrona w drugiej rundzie wyborów prezydenckich we Francji okazała się ciosem dla zwolenników Le Pen, ale nie wpłynęła silnie na rynki. Wygląda na to, że inwestorzy spodziewali się takiego wyniku już po pierwszej rundzie wyborów, do której doszło dwa tygodnie temu.

Dla rynku obligacji rządowych oznaczało to, że początkowy popyt wywołany strachem przed Le Pen, która zapowiedziała wyjście Francji ze strefy euro, prowadzący do spadku rentowności Niemiec do najniższych poziomów w roku, szybko osłabł, co przełożyło się na powrót tych rentowności na wyższe poziomy.

Spread między obligacjami Francji i Niemiec nie zmienił się znacznie w reakcji na zwycięstwo Macrona w drugiej rundzie

Spread między 10-letnimi obligacjami Francji i Niemiec tylko nieznacznie zareagował na wygraną Macrona, co oznacza, że była ona oczekiwana przez inwestorów. Spread ten zmniejszył się od najwyższych poziomów (moment największej paniki) bliskich 100 punktów bazowych w okolice 40 punktów bazowych – średnia to około 20-30 punktów bazowych, co oznacza, że inwestorzy zachowują jeszcze pewną ostrożność przed wyborami parlamentarnymi we Francji zaplanowanymi na czerwiec. Od wyniku tych wyborów będzie zależeć to, na jak silne poparcie będzie mógł liczyć Macron w forsowaniu swoich reform.

Ogólnie rzecz biorąc ryzyko polityczne schodzi obecnie na dalszy plan, co oznacza, że inwestorzy ponownie kierują swoją uwagę na politykę monetarną i kolejny krok ze strony EBC. Od pewnego czasu jesteśmy zdania, że wkrótce zareaguje on na poprawiające się fundamenty europejskiej gospodarki – między innymi fakt, że rynki akcji i długu radzą sobie tak dobrze!

Po kwietniowym posiedzeniu, które przeszło bez większego echa, wygląda na to, że zaplanowane na 8 czerwca posiedzenie EBC będzie dużo ciekawsze. Bank może zasygnalizować zmianę polityki, która najprawdopodobniej zakładałaby dalsze ograniczenie luzowania ilościowego, ale prawdopodobnie także podwyżkę stopy depozytowej.

Wtedy pytaniem będzie, jak na nowy paradygmat obejmujący stopy zareagują rynki akcji i obligacji?

Michael Boye, trader na rynku instrumentów dłużnych, Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: