eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Smart home kusi nie tylko mieszkańców

Smart home kusi nie tylko mieszkańców

2017-03-09 13:50

Smart home kusi nie tylko mieszkańców

Smart home © fot. mat. prasowe

Intensywny rozwój Internetu Rzeczy popularyzuje rozwiązania typu smart home. Inteligentne mieszkania, którymi sterować można z poziomu tabletu czy smartfona, to bez wątpienia wygoda, poprawa naszego komfortu życia oraz oszczędność. Czy jednak także bezpieczeństwo?
Systemy typu smart home pozwalają naszym mieszkaniom dostosowywać się do indywidualnych potrzeb domowników. Nic dziwnego zatem, że zyskują coraz to większą popularność Teraz wystarczy tylko aplikacja lub dostęp do portalu internetowego, aby móc zdalnie kontrolować ogrzewanie, klimatyzację, oświetlenie, alarmy i inne urządzenia codziennego użytku. Smart home marzy się już niema 2/3 Polaków - wynika z badania, które MEC Analitics & Insight przeprowadził dla Somfy Polska.

Wielu z nas zapomina jednak, że dla bezpiecznego korzystania z rozwiązań typu smart home konieczna jest ich prawidłowa konfiguracja. W przeciwnym razie jesteśmy na dobrej drodze do narażenia naszego domu i rodziny na realne niebezpieczeństwo. Inteligentne urządzenia łączą się bowiem z internetem, a to otwiera furtkę cybeprzestępcom.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której zainwestowaliśmy dziesiątki tysięcy złotych w wyposażenie naszego domu w kamery monitoringu, system alarmowy ze zintegrowanymi czujnikami ruchu lub automatyczne zamki. Jeśli instalacje tego rodzaju powierzyliśmy nierzetelnej firmie lub wykonywaliśmy je we własnym zakresie z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że nie są one prawidłowo skonfigurowane, a tym samym skutecznie chronione oraz łatwo jest przejąć nad nimi kontrolę. W takiej sytuacji osoby nieuprawnione mogą wykorzystać zainstalowany system do uzyskania informacji o naszej nieobecności i wybrać najlepszy czas na włamanie do budynku. Mogą również wyłączyć instalację alarmową czy otworzyć zamki bez użycia siły – mówi Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, ODO 24.

fot. mat. prasowe

Smart home

Inteligentne domy zyskują coraz większą rzeszę amatorów.


Zdaniem ekspertów obecny poziom zagrożenia cyberatakami na rozwiązania typu smart home jest stosunkowo niski. Nie oznacza to jednak, że się one nie zdarzają. Wystarczy przypomnieć sobie choćby atak hakerów z 2016 roku na dwa inteligentne apartamenty w Finlandii, który zablokował system ogrzewania oraz dostawę ciepłej wody. Jak zatem zabezpieczyć się przed tego rodzaju zagrożeniami?
Niestety nie ma jednoznacznej i zwięzłej odpowiedzi, ponieważ odpowiedniej konfiguracji wymagają wszystkie urządzenia podłączone do systemu inteligentnego domu. Bardzo ważne są przemyślane decyzje na etapie projektowania systemu, w tym sposób integracji pracy poszczególnych jego elementów, m.in. powinno się odseparować sieć systemu urządzeń odpowiedzialnych za funkcje na zewnątrz budynku od tych wewnętrznych. Podstawą uodporniania naszego systemu jest również odpowiednia konfiguracja punktu dostępowego sieci internet – np. silne hasło dostępowe do panelu administracyjnego routera czy filtracja adresów MAC. Nie można zapominać też o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń, za pomocą których steruje się całym systemem. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, by transmisja danych przez aplikacje bezpieczeństwa realizowana była szyfrowanym kanałem – radzi ekspert ODO 24.
Na świecie nie ma rozwiązań, które zapewnią pełny stan bezpieczeństwa teleinformatycznego. Można jedynie dążyć do osiągnięcia pewnego, akceptowalnego poziomu ryzyka.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: