eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. IV kw. 2016

Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. IV kw. 2016

2017-02-07 12:16

Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. IV kw. 2016

Wzrost aktywności inwestycyjnej © Sergey Nivens - Fotolia.com

Jak wynika z danych firmy doradczej Cushman & Wakefield, w IV kwartale 2016 r. na rynkach nieruchomości komercyjnych w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech zainwestowano 4,4 mld euro, tj. o 27% więcej niż w analogicznym kwartale minionego roku. Miniony rok zamknął się wynikiem na poziomie 11 mld euro (9,9 mld euro w 2015 r.). Szczególnym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych nadal cieszył się polski rynek, na którym ulokowano niemal połowę kapitału przypadającego na Europę Środkowo-Wschodnią.
– Tak pokaźny wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnim kwartale 2016 r. to kolejny dowód na intensywny rozwój rynku środkowoeuropejskiego, który staje się coraz głębszy i bardziej zróżnicowany. W bieżącym roku podaż aktywów w całej Europie będzie niewystarczająca w stosunku do wolumenu kapitału, który będzie przeznaczany na inwestycje w nieruchomości. Inwestorzy będą bacznie obserwować tendencje na rynkach najmu poszukując produktów inwestycyjnych, które zapewnią im utrzymanie wartości. Dlatego też na atrakcyjności powinny zyskać nieruchomości biurowe i logistyczne zlokalizowane w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie absorpcja jest wyższa niż podaż, a stawki czynszu w głównych lokalizacjach mają perspektywę wzrostu – powiedział James Chapman, Partner CE, Dział Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

Dobrą wiadomością jest bez wątpienia fakt, że Polska nieustannie może liczyć na największe zainteresowanie inwestorów. W minionym roku ulokowano na naszym rynku 5,2 mld euro, a więc niemal połowę kapitału przypadającego na zeszłoroczne inwestycje w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. To dowodzi jednocześnie 5-procentowego wzrostu aktywności inwestycyjnej w Polsce. Nieco gorszym wynikiem mogą poszczycić się Czechy, gdzie wolumen obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych wzrósł o 3,3 mld euro (+30%), sięgając tym samym 30% łącznej wartości wszystkich transakcji inwestycyjnych, do których doszło w regionie. Na Węgrzech inwestycje w nieruchomości komercyjne wzrosły ponad dwukrotnie do 1,2 mld euro.
– Inwestorzy zagraniczni, zwłaszcza spoza Europy, nadal chętnie lokują kapitał w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród nich dominującą pozycję zajmują podmioty z Azji i Afryki, które zajmują miejsce najbardziej aktywnych dotychczas inwestorów z Ameryki Północnej. Redefine i Rockcastle to najwięksi gracze z Afryki zainteresowani nieruchomościami biurowymi i handlowymi w Polsce, którzy wykazywali największą aktywność na początku 2016 r. Natomiast przykładem zaangażowania kapitału azjatyckiego był zakup od TPG parków logistycznych P3 przez fundusz GIC, w tym aktywów regionalnych o wartości ponad 1 mld euro, które weszły w skład portfela paneuropejskiego. Decyzja podjęta przez GIC może zachęcić innych inwestorów azjatyckich, którzy działają aktywnie na największych rynkach europejskich, do wejścia na rynek Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Nigel Almond, dyrektor działu badań rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Wzrost aktywności inwestycyjnej

Duży wzrost aktywności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej pomimo odwrotnego trendu na całym kontynencie.


W 2016 roku najbardziej atrakcyjną kategorią aktywów były nieruchomości biurowe – wartość transakcji w tym sektorze wzrosła o 43% do ponad 4 mld euro, głównie za sprawą aktywności inwestorów w Czechach i Polsce. Natomiast w sektorze nieruchomości handlowych wolumen obrotów zmniejszył się w ciągu roku o 14% do 3,6 mld euro. Centra handlowe – zwłaszcza w Polsce – nadal cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów, ale mniejsza aktywność inwestycyjna w innych krajach zaważyła na wynikach całego regionu. Z kolei w sektorze nieruchomości logistycznych wartość transakcji inwestycyjnych wzrosła w 2016 r. o ponad 20% do 2,3 mld euro, w czym duży udział miała sprzedaż P3.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najwięcej kapitału zainwestowały fundusze i spółki giełdowe. Wartość transakcji zawartych przez spółki giełdowe wzrosła o ponad 70% do 2,9 mld euro, głównie dzięki większemu zaangażowaniu inwestorów z Afryki. Z wyłączeniem państwowych funduszy majątkowych, największy wolumen inwestycji netto w ciągu roku wygenerowały spółki giełdowe, fundusze i instytucje.

Ze względu na wielkość zainwestowanego kapitału stopy kapitalizacji zmniejszyły się w skali całego regionu o prawie 50 pb. Najbardziej obniżyły się dla najlepszych nieruchomości biurowych i handlowych w Pradze – aż o 125 pb. Z kolei w Warszawie stopy kapitalizacji zmniejszyły się o 50 pb.
– Wobec nadal silnego popytu wśród inwestorów przewidujemy dalszą kompresję stóp kapitalizacji w całym regionie i wzrost wolumenu inwestowanego kapitału – od 2% w Polsce do 7% w Czechach, aż po dwucyfrowy na Węgrzech. Tempo wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej może przekroczyć średni wskaźnik dla całego kontynentu prognozowany na poziomie nieznacznie powyżej 1% (wliczając Wielką Brytanię) – powiedział Jeff Alson, Partner CE, Dział Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.