eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dojazd do pracy, czyli Polak na luzie

Dojazd do pracy, czyli Polak na luzie

2016-12-07 10:45

Dojazd do pracy, czyli Polak na luzie

Dojazd do pracy © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Patrząc na zachowanie wielu polskich kierowców, można sądzić, że Polak za kółkiem z ostoją spokoju ma raczej mało wspólnego. Tym bardziej pewnym zaskoczeniem mogą być wyniki badania PageGroup, z których wynika, że zaledwie 23% Polaków odczuwa stres dojeżdżając do pracy samochodem. Bardziej zrelaksowani od nas są jedynie Holendrzy.

Spokój za kółkiem


Badanie „Dojazdy Polaków do pracy” to część projektu „Commute Survey”, w ramach którego PageGroup przebadało 11 krajów europejskim, w tym Polskę. Wynika z niego m.in., że dojazd do pracy zajmuje statystycznemu Kowalskiemu 41 minut, co jest wynikiem niemal identycznym jak średnia dla całej Europy (42 minuty). 4 na 10 z nas spędza w drodze do pracy więcej niż 45 minut.

Co dość zaskakujące, dojazd po pracy w polskim stylu nie powinien być kojarzony z nerwowością. Okazuje się bowiem, że kierując się do firmy odczuwamy spokój. Jedynie 23% z nas jest zestresowanych. To bardzo dobry wynik, który udało się pobić jedynie bardziej "wyluzowanym" Holendrom (19%). Średnia europejska to w tym przypadku 34%.

Jeżeli już się stresujemy, to najczęściej powodem tego są korki (80% wskazań) i wypadki (67%). Okazuje się też, że większą nerwowością niż kierowcy charakteryzują się użytkownicy komunikacji miejskiej, wśród których do stresu przyznaje się 35% osób. Wciąż jednak jest to mniejsza wartość niż średnia dla Europy (38%).

Czym do pracy, rodacy?


Autorzy badania pytali również o środki transportu, które najczęściej wybierają europejscy pracownicy. Okazało się, że z samochodu korzysta dwóch na trzech Polaków. Pozostali korzystają z transportu publicznego. Rower i pieszy spacer do pracy to stosunkowo rzadki scenariusz.

fot. mat. prasowe

Ile czasu spędzamy w drodze do pracy?

Dojazdy do pracy zajmują Polakom 45 minut.


Samochodem najczęściej poruszają się pracownicy, którzy mają dzieci – więcej niż 8 na 10 osób z tej grupy podróżuje do pracy własnym autem, podczas gdy wśród pozostałych z takiego rozwiązania korzysta tylko co druga osoba. Jako główne powody wyboru prywatnego transportu, Polacy wskazując na szybkość (53%), niezależność jaką zapewnia samochód (44%) i ograniczone możliwości korzystania z transportu publicznego (43%).

fot. mat. prasowe

Ocena transportu

Polacy bardzo pozytywnie oceniają transport publiczny.


Ten ostatni jest w Polsce dobrze oceniany. 88% polskich ankietowanych, korzystających z transportu publicznego, uważa, że jest to skuteczna metoda dotarcia do biura. Z takim wynikiem Polska uplasowała się na trzecim miejscu wśród przebadanych krajów, za Austrią i Szwajcarią, które w Europie słyną z punktualnego i dobrze zorganizowanego transportu publicznego. Wśród osób mieszkających i pracujących w tej samej miejscowości odsetek pozytywnych odpowiedzi jest nawet wyższy i wynosi 92%, a w przypadku pracowników, którzy na dojazd poświęcają od 15 do 30 minut – aż 96%.

fot. mat. prasowe

Spóźnienia do pracy

Spóźnienia do pracy zdarzają się ponad połowie Polaków.


Pracownicy, którzy korzystają z komunikacji publicznej, wybierają ją przede wszystkim ze względu na niskie koszty (60%). 4 na 10 preferuje taki rodzaj transportu z powodu problemów z parkowaniem, a dla 44% badanych jest to najszybszy sposób na dojazd do pracy.

fot. mat. prasowe

Ilu z nas odczuwa stres, podróżując samochodem?

Dla niemal 1/4 Polaków jazda samochodem kojarzy się ze stresem.


O badaniu „Commute Survey”
Badanie „Commute Survey” (polska odsłona: „Dojazdy Polaków do pracy”), sprawdzające preferowany przez pracowników środek transportu oraz poziom stresu związany z dojazdem do pracy, zostało przeprowadzone przez PageGroup w 11 krajach europejskich. W ankiecie internetowej odpowiedzi udzieliło niemal 12 500 respondentów, w tym 1 072 osoby z Polski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: