eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Marzenia z datą realizacji – osiąganie celów

Marzenia z datą realizacji – osiąganie celów

2016-02-12 00:20

Marzenia z datą realizacji – osiąganie celów

Kiedy nasze marzenia stają się celami? ©  olly - Fotolia.com

Cel to marzenie, które nabiera cech realności, dopiero poprzez osadzenie w rzeczywistości osoby, która go sobie wyznaczyła. Dzięki poznaniu odpowiednich narzędzi realizacji celów jest szansa na podjęcie konkretnych, namacalnych działań, które przybliżają nas do szczytu.

Przeczytaj także: Osiąganie celów metodą S.M.A.R.T.

„W krąg moc słyszałem rad
By z boku stać i sztorm przeczekać
Lub by pochwycić wiatr
Do przodu gnać i nie zwlekać
To znów radzono mi
Bym oddał cześć nie swoim bogom
Lecz ja wolałem iść
Mą własną drogą”
Fragment piosenki „Moja droga” muz. i sł. P. Anka, przekł. A. Ozga, wyk. Michał Bajor

Wielu z nas pamięta czasy dzieciństwa, kiedy leżąc latem na trawie przyglądaliśmy się chmurom, które mocno rozbudzały naszą wyobraźnię. Snuliśmy plany o dalekich podróżach w nieznane, o poznawaniu dzikich lądów, o przygodach, wędrówkach, radościach…

Z wiekiem obrastając w bolesne i trudne doświadczenia nasze wyobrażenia o realizacji marzeń często stają się coraz odleglejsze i wyblakłe, stają się mało czytelne, mało sensowne i z naszej perspektywy mało realne. Często samo posiadanie marzenia jest dla nas dużo atrakcyjniejsze niż jego realizacja. To trochę tak jak czekanie na świętego Mikołaja – ekscytującą jest sama atmosfera oczekiwania, świąteczny klimat, światełka, bombki, renifery mimo, że na koniec dostajemy (jak co roku) skarpetki. Czasami też brakuje nam konsekwencji, nie jesteśmy na tyle zdeterminowani, żeby realizować kolejne kroki, mamy niską potrzebę oglądania progresu oraz niski poziom gotowości na zmianę.

Cel to marzenie, które nabiera cech realności, dopiero poprzez osadzenie w rzeczywistości osoby, która go sobie wyznaczyła. Dzięki poznaniu odpowiednich narzędzi realizacji celów jest szansa na podjęcie konkretnych, namacalnych działań, które przybliżają nas do szczytu. Co zatem może sprawić, że nasze marzenia staną się celami i, w efekcie, nasza efektywność będzie rosła?

fot. olly - Fotolia.com

Kiedy nasze marzenia stają się celami?

Podstawowym i kluczowym krokiem który spowoduje, że nasze marzenia zaczną się urealniać jest odpowiedzenie sobie na pytanie o sens - po co to robię?


Współczesny pracujący człowiek musi się na co dzień zmagać z przytłaczającą ilością zadań w obszarze zawodowym i prywatnym. Cele, które sobie stawiamy, mogą funkcjonować tak w jednym, jak i w drugim obszarze. Z badań wynika (Heike Bruch; St. Gallen University), że, tylko 10% ludzi aktywnych zawodowo zachowuje równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Wcale to nie oznacza, że tylko 10% aktywnych zawodowo ludzi dba o swoją kondycję fizyczną. Oznacza to tylko tyle, że te 10% to ludzie konsekwentnie trzymający się swojego celu, nie poddając się szaleństwu parcia na sukces i naciskom nowych trendów. Skutkiem braku wspomnianej równowagi może być pracoholizm, depresja, brak energii do działania, poczucie bezsensu... Podstawowym i kluczowym krokiem który spowoduje, że nasze marzenia zaczną się urealniać jest odpowiedzenie sobie na pytanie o sens - po co to robię? O co mi chodzi, czego tak naprawdę chcę i dokąd zmierzam? Czy cel, który sobie wyznaczyłem jest celem, z którym się utożsamiam czy może realizuję go, bo takie są oczekiwania szefa, partnera, męża, żony, rodziców, bo taka jest moda lub tak wypada w mojej grupie zawodowej?

Następnie odpowiedz sobie na kolejne kluczowe pytanie: co dla mnie liczy się najbardziej? Jakie wartości są dla mnie w moim życiu najważniejsze? Co chronię najbardziej? Co jest czymś co potocznie nazywamy „nie do ruszenia”? Jak zatem wygląda Twoja lista wartości i z czego jednocześnie mógłbym zrezygnować gdybym musiał wybrać tylko jedną jedyną wartość z tej listy. Ta jedna rzecz, która została to wartość nadrzędna – wartość serca – napęd i główny motywator do działania. To twoja energia i moc sprawcza, twoje paliwo, które daje Ci siłę do działania. To ona decyduje o tym czy wytrwale dążymy do wyznaczonego celu czy może popadamy w stan zaniechania, bo realizujemy cele (i pielęgnujemy wartości), które nie są nasze. Czasami tak bardzo utożsamiamy się z celami innych ludzi, że uznajemy nawet, że są nasze, jesteśmy do tego przekonani i potrafimy w takim przekonaniu tkwić latami, zastanawiając się jednocześnie dlaczego wciąż odczuwamy wewnętrzny niepokój, dlaczego nic nas nie cieszy, nic nam się nie chce i właściwie większość rzeczy które robimy, robimy dla świętego spokoju (czytaj: w celu zaspokojenia oczekiwań innych ludzi).

Wyobraź sobie kogoś, kto postanowił z żoną rozpocząć budowę domu.
Przyczyny?
  • znajomi w podobnej sytuacji jak nasza już dawno rozpoczęli swoje budowy, więc nie ma na co czekać
  • jesteśmy już w takim wieku, że powinniśmy
  • mamy w tej chwili zdolność kredytową
  • rodzice wiele razy pytali o to kiedy zaczniemy
  • była do nabycia działka w okazyjnej cenie.

Żaden z tych powodów nie jest zgodny z jego wartością nadrzędną jaką jest wolność. Jego marzenia dotyczyły głównie podróżowania, marzył o niezależnym mieszkaniu, które mógłby z żoną zostawić w każdej chwili na przykład na miesiąc i pojechać w daleką podróż. Na samą myśl o kredycie czuł strach, który godził prosto w jego poczucie wolności, a działkę w okazyjnej cenie znalazła żona. Klasyczny cel który nie m związku z wartością serca. Bardzo prawdopodobne, że człowiek ten czuł głęboką frustrację i był niespełniony życiowo.

Ludzie, którzy nie działają w zgodzie ze swoją wartością nadrzędną często mają poczucie niskiego poziomu sprawczości. Ktoś kto funkcjonuje w sztywnych strukturach korporacyjnych nie będzie się czuł tam spełniony kiedy jego wartością serca jest np. niezależność. Wartość nadrzędna/wartości nadrzędne, wyznacza podstawowe kierunki naszych działań, przekładają się na nasze życiowe długoterminowe cele, z którymi się identyfikujemy i które sprawiają, że nasze życie ma dla nas sens. To jak definiujemy nasze wartości nadrzędne przekłada się bezpośrednio na nasze działania – wpływa na to czy w ogóle te działania podejmujemy czy poprzestajemy tylko na mówieniu o tych działaniach. Człowiek dla którego wartością nadrzędna w życiu jest wolność będzie podejmował zupełnie inne działania w kierunku realizacji swoich celów aniżeli człowiek, dla którego wartością nadrzędną jest harmonia. Różnice w wartościach między ludźmi często są generatorami konfliktów nie tylko indywidualnych ale również międzynarodowych, międzypokoleniowych itp. Działając wbrew naszym wartościom generujemy sobie frustracje, stres, wewnętrzny konflikt. Warto mieć to na względzie realizując swoje marzenia, przekuwając je w cele i podejmując kolejne życiowe wyzwania.

oprac. : Sylwia Stasikowska-Wieczorek / MCS MCS

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: