eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: co przyniesie końcówka 2015 roku?

Rynek pracy: co przyniesie końcówka 2015 roku?

2015-10-16 11:30

Rynek pracy: co przyniesie końcówka 2015 roku?

Rynek pracy: co przyniesie końcówka 2015 roku? © AKS - Fotolia.com

Chociaż mamy już jesień, to sytuacja na polskim rynku pracy jest iście wiosenna. Stopa bezrobocia, czyli jeden z najważniejszych czynników opisujących sytuację gospodarczą, osiągnęła we wrześniu wartość jednocyfrową. Jesteśmy zatem bliscy historycznego rekordu sprzed siedmiu lat. Co odpowiada za tak dobrą kondycję rynku i jak wyglądają perspektywy na nadchodzące miesiące? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali eksperci Adecco Poland.

Przeczytaj także: Sytuacja na rynku pracy we IX 2010 r.

We wrześniu bieżącego roku stopa bezrobocia spadła poniżej 10 procent. Adecco przewiduje, że październik przyniesie kolejny spadek. Zbicie trendu ma nastąpić w kolejnych miesiącach, jednak nie będzie ono na tyle silne, aby wpłynąć na całościową kondycję rodzimego rynku pracy.
- To dobry rok zarówno dla pracowników, jak i osób dopiero poszukujących zatrudnienia, natomiast coraz większe wyzwanie dla pracodawców oraz agencji rekrutacyjnych – mówi Łukasz Koszczoł, Dyrektor Operacyjny w Adecco Poland.

Wykresy dotyczące bezrobocia pikują już od początku bieżącego roku, kiedy to doniesienia GUS wskazywały na stopę oscylującą wokół 12 proc. W maju poziom bezrobocia zdołał spaść poniżej 11 proc., co było najlepszym wynikiem, z jakim mieliśmy do czynienia od września 2009 roku. Z kolei na odczyt jednocyfrowy przyszło nam czekać od grudnia 2008 roku (9,5 proc.). W tym czasie rodzima gospodarka podlegał wielu bodźcom, również takim, an które nie mieliśmy kompletnie żadnego wpływu, jak np. ogólnoświatowy kryzys, zdecydowane interwencje FED czy konflikt na wschodzie Ukrainy.

Ostatni kwartał pod znakiem świąt i pogody


Największy wpływ na to jak będzie się kształtowała stopa bezrobocia w ciągu ostatnich miesięcy roku ma kilka sektorów gospodarki. Aż do początków grudnia możemy się spodziewać dodatniego bilansu na rynku pracy w segmencie FMCG. To oczywiści efekt zbliżających się świąt. Ściśle powiązany z tym trendem jest wzrost zatrudnienia w branży TSL, ponieważ wzmożona produkcja wymaga dodatkowych nakładów na logistykę i transport. Rekordowo niska stopa bezrobocia będzie efektem zaistnienia wymienionych tendencji jeszcze w końcowym okresie intensywnych prac w sektorze budowlanym i zajęć sezonowych związanych np. z rolnictwem.

O ile bowiem jesień przyniesie kolejne obniżenie liczby osób bez pracy, to w listopadzie i grudniu powinniśmy spodziewać się delikatnego wzrostu. Intensyfikacja pracy przedsiębiorstw, które czerpią profity z okresu przedświątecznego nie zrównoważy spadków zatrudnienia w branżach uzależnionych od pogody. Zimą ustają prace na budowach i te związane ze zbiorami płodów rolnych. To oznacza nie tylko mniej miejsc pracy w naszym kraju, ale również powrót polskich pracowników sezonowych zza granicy.

fot. AKS - Fotolia.com

Rynek pracy: co przyniesie końcówka 2015 roku?

Polski rynek pracy znajduje się obecnie w świetnej kondycji.


7 lat powolnych, ale systematycznych zmian


Analizując przyczyny obecnego stanu rodzimego rynku pracy, warto przyjrzeć się także czynnikom o charakterze długoterminowym. Bieżąca sytuacja ma o wiele więcej przyczyn niż tylko te powtarzalne, związane z sezonowością gospodarki. Eksperci Adecco Poland wskazują kilka kluczowych trendów. Głównej przyczyny poprawy należy upatrywać w stałym rozwoju gospodarczym. Pomimo kryzysu, który pod koniec pierwszej dekady nowego tysiąclecia ogarniał niemal cały świat, Polska regularnie notowała wzrost PKB. W tym samym czasie o wiele silniejsze gospodarki europejskie miały okresy głębokiej dekoniunktury.
- Coraz lepsza koniunktura przekładała się na wzrost optymizmu, co w dalszej perspektywie napędzało zarówno inwestycje jak i konsumpcję. Większy popyt wymusza wzrost podaży. W efekcie producenci zwiększali zatrudnienie by sprostać rynkowym wyzwaniom – tłumaczy Łukasz Koszczoł.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: