eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ferie zimowe 2016: Portugalia znacznie droższa niż rok temu

Ferie zimowe 2016: Portugalia znacznie droższa niż rok temu

2015-10-13 13:46

Ferie zimowe 2016: Portugalia znacznie droższa niż rok temu

Portugalia © Anton Gvozdikov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jest już kolejna odsłona cotygodniowej publikacji Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA poświęconej wyjazdom turystycznych, które odbędą się w nadchodzącym sezonie zimowym. Najnowsza z analiz obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii dla województwa mazowieckiego, a więc okres od 1 do 7 lutego 2016 roku. Wynika z niej m.in., że w porównaniu z minionym rokiem mamy obecnie do czynienia ze sporymi, bo sięgającymi niemal 600 złotych, podwyżkami cen wyjazdów do Portugalii.

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. Prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia, które może mieć potencjalnie istotny wpływ na turystykę wyjazdową Polaków, jest sobotni zamach w Ankarze. Zginęło w nim 95 lub blisko 130 osób (według Prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej), co oznacza największą liczbę ofiar w tego rodzaju wypadku w tym kraju. Biorąc pod uwagę coraz bardziej skomplikowaną wewnętrzną sytuację polityczną w Turcji oraz niepewny i podatny na późniejsze kwestionowanie wyniki nieodległych przedterminowych wyborów parlamentarnych (1 listopada), można brać pod uwagę ryzyko kolejnych podobnych incydentów. Może się to przełożyć na utrwalenie wizerunku tego kraju, jako stosunkowo mniej bezpiecznego i w konsekwencji przełożyć się na zmniejszenie liczby chętnych do zakupu turystycznych imprez na kierunkach tureckich.

Zamachy już znacznie zmieniły turystykę wyjazdową Polaków (i nie tylko) przesuwając część popytu z kierunków północno-afrykańskich (Tunezja, Egipt, Maroko) na kierunki bezpieczniejsze (Hiszpania, Grecja, Portugalia, Bułgaria). Turcja również odnotowała pewne zmniejszenie zainteresowania wyjazdami w sierpniu i wrześniu, ale kolejne zamachy i niepokoje mogą proces ten pogłębić. W takiej sytuacji głównymi i relatywnie dużymi kierunkami mogłyby być Grecja, Hiszpania lub Bułgaria. Z nich jedynie Grecja łączy bezpieczeństwo z wystarczającą chłonnością i dostatecznie przystępną cenę dla naszych turystów. Może to oznaczać dalszą bardzo pomyślną koniunkturę turystyczną tego kraju, który w dwóch ostatnich sezonach i tak przebojem zdobył już pozycję lidera naszej zorganizowanej turystyki wyjazdowej.


2. Symptomatyczne dla spraw aktualnych wyborów dokonywanych przez turystów są też 2 informacje (z ogólnej liczby 5-ciu) podane w ostatnim tygodniu przez niemiecki branżowy portal turystyczny Touristik & Business Travel.

Pierwsza dotyczy bardzo dużego wzrostu popytu na rejsy wycieczkowcami. Według przytoczonych danych wzrost przychodów (rok do roku) z tego rodzaju imprez sięgnął we wrześniu aż 19,4 procent, a za 3 kwartały tego roku 15,4 procent. Oznacza to wielokrotnie wyższą dynamikę wzrostu niż branży turystycznej ogółem, bowiem szacunki wskazują, że przychody wzrosły w niej we wrześniu tylko o 2,5 procent, a za 3 kwartały o 3,5 procent. Silnie ostatnio wzrastająca popularność rejsów może świadczyć o tym, że są one traktowane jako jedna z bezpiecznych alternatyw dla niektórych zagrożonych niepokojami i niebezpiecznymi incydentami kierunków turystycznych.

Druga dotyczy piątego niemieckiego touroperatora, którym jest Alltours. Szacuje on (jego rok obrotowy kończy się we w październiku), że uzyskał on w tym roku wzrost przychodów o 2,2 procent osiągając 1,5 mld euro przychodów i obsługując 1,87 mln klientów. Symptomatyczne w jego biznesie jest to, że z trzech głównych swoich kierunków zanotował on wzrosty w Hiszpanii (o 6 procent), w Grecji (o 10 procent), a spadła liczba klientów i przychody w Turcji z powodu negatywnego wpływu konsekwencji kryzysu syryjskiego. Touroperator twierdzi, ze w przyszłym sezonie będzie się w dużym stopniu koncentrował nadal na tych kierunkach, które zapewniły sukces w bieżącym sezonie, a zatem na Hiszpanii i Grecji.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne w styczniu 2016?

W czołówce zestawienia Marsa Alam, Synaj oraz Gran Canaria.


3. Nadal bardzo ciekawe rzeczy dzieją się z kursami akcji giełdowych reprezentantów polskiej branży turystycznej. Akcje pośrednika w sprzedaży wycieczek, którym jest Fly.pl. po niezwykłej 110-krotnej przecenie, w wyniku której w poprzedni piątek osiągnęły historyczne minimum cenowe, czyli 9 groszy, zgodnie z przewidywaniami weszły w minionym tygodniu w silny trend wzrostowy i osiągnęły zwyżkę ceny do 21 groszy. Skala tygodniowego wzrostu cen była więc całkiem imponująca wyniosła bowiem ponad 133 procent. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na bardzo duże obroty akcjami pośrednika, które stawiają go w ostatnich tygodniach zdecydowanie na czele wszystkich najbardziej popularnych spółek naszej „małej giełdy” (NewConnect).

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać w styczniu 2016?

W styczniu 2016 najbardziej opłacalny okazuje się Egipt i Tunezja Kontynentalna.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: