eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Grecja, Bułgaria i Hiszpania bezpieczne

Wakacje 2015: Grecja, Bułgaria i Hiszpania bezpieczne

2015-09-15 13:27

Wakacje 2015: Grecja, Bułgaria i Hiszpania bezpieczne

Hiszpania © travelpeter - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ukazała się kolejna, cotygodniowa analiza cen wyjazdów, które będą miały miejsce w tegorocznym sezonie letnim. Realizowane przez TravelDATA badanie tym razem obejmuje czwarty tydzień września, a więc okres schyłku wysokiego sezonu. Najnowsze statystyki wskazują m.in., że na sporo wyższe ceny niż w ubiegłym roku muszą być przygotowani ci, którzy wybierają się na Majorkę i Gran Canarię. Istotną kwestią stał się również problem napływających do Europy uchodźców, dlatego ci, który chcą spędzić urlop bez zbędnych perturbacji powinii wybrać Bułgarię, Grecję lub Hiszpanię.

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. W XXI wieku lotnicza turystyka czarterowa pod względem liczby klientów rosła w naszym kraju aż do 2011 roku włącznie. Serię tę przerwały w latach 2012-2013 bezprecedensowa seria 15 niewypłacalności biur podroży w samym szczycie sezonu wakacyjnego 2012 oraz zbieg niekorzystnych dla turystyki czynników makroekonomicznych. Rok 2014 przyniósł silny wzrost liczby klientów i obrotów, a rok bieżący kontynuację tego trendu, chociaż już z wyraźnie mniejszą dynamiką rozwoju.

Lotnicza turystyka wyjazdowa ma w naszym kraju wyśmienite perspektywy wynikające z dużego odłożonego wzrostu płac realnych, mocno zaniżonego obecnie kursu złotego i niskiego udziału w polskim społeczeństwie nie tylko na tle bogatszych krajów zachodniej i północnej Europy, ale też wielu państw naszego regionu. Dlatego jeszcze do niedawna wydawało się , że nie ma żadnego zagrożenia dla kolejnych rekordowych sezonów nie tylko w turystyce wyjazdowej, ale również w jej zorganizowanej czarterowej części, tym bardziej, że nadal nie ma w naszym kraju poważniejszych zagrożeń dla dobrej makroekonomicznej koniunktury.


Ten rok dość niespodziewanie przyniósł jednakże innego rodzaju niebezpieczeństwa dla rozwoju branży. Zamachy terrorystyczne oraz niepokoje polityczne w ważnych dla polskiej turystyki wyjazdowej regionach już w sposób zasadniczy zmieniły kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków. Do tego dochodzi nowy kryzys, z którym Europa na razie nie bardzo może sobie w pragmatyczny sposób poradzić. Jest to przybierający na sile exodus uchodźców z ogarniętej wojenną pożogą Syrii, do których w dużej liczbie przyłączają się ekonomiczni migranci z Albanii, Kosowa i Serbii, a nawet Pakistanu, którzy według oficjalnych statystyk niemieckich stanowią nawet 2/3 ogółu napływających osób. Warto pamiętać, że do chwili obecnej miejsca zamieszkania opuściło już około 12 milionów Syryjczyków, z których 4 miliony przebywa już za granicą, z czego prawie 2 miliony w Turcji.

Ich ewidentnym celem nie jest mało perspektywiczna egzystencja w tym kraju, ale przedostanie się głównie przez Grecję (w przyszłości prawdopodobnie również przez Bułgarię) do Niemiec lub bogatych krajów północnej Europy. Brak rozwiązania tej kwestii do najbliższej wiosny może destabilizować lub przynajmniej ujemnie wpływać na najważniejszy obecnie kraj dla turystyki wyjazdowej Polaków, którym jest teraz Grecja.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne we wrześniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen pakietów proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami pozostają Tunezja Kontynentalna, Maroko oraz Gran Canaria.


Innym na razie niedostrzeganym szerzej czynnikiem jest bardzo szybkie tempo pogarszania się sytuacji finansowej eksportujących ropę państw arabskich w tym Arabii Saudyjskiej i Algierii. Targany politycznymi problemami i pozbawiony pieniędzy Bliski Wschód to dość ryzykowna perspektywa dla regionu, który i tak nie był nigdy zbyt stabilny. W tej sytuacji niespodziewana dymisja egipskiego rządu (sobota) nie przykuwa już nawet zbytniej uwagi.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać we wrześniu 2015 ?

Tunezja Kontynentalna, Turcja Egejska oraz Synaj - tam najbardziej opłaca się jechać na wczasy


Wszystkie te wydarzenia sprzyjają postawieniu tezy, że rozwój naszej turystyki wyjazdowej, a przynajmniej zorganizowanej jej części może ulec w najbliższym sezonie przyhamowaniu, a działalność biur podróży opierających dotąd swoje oferty w dużej mierze na krajach Północnej Afryki i Turcji będzie nadal utrudniona.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: