eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co Polacy wiedzą o architekturze?

Co Polacy wiedzą o architekturze?

2015-03-12 13:02

Co Polacy wiedzą o architekturze?

Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu © khunaspix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Badania przeprowadzone przez CBOS dowodzą, że dla 30 procent Polaków zagadnienia związane z architekturą nie mają kompletnie żadnego znaczenia. Ci, którzy wykazują więcej zainteresowania tą tematyką, wiedzę czerpią przede wszystkim z telewizji, Internetu oraz...seriali. Ponad połowa z nas uważa, że estetyka przestrzeni miejskiej nie wymaga żadnych zmian. Tymczasem urbaniści biją na alarm - w miastach panuje chaos, który potrzebuje rozwiązań systemowych.
„Polacy o architektach” - tak zatytułowano badanie, które CBOS zrealizował w grudniu minionego roku. To pierwsze, zakrojone na tak szeroką skalę opracowanie poświęcone temu tematowi. Jego wyniki wskazują, że dla niemal 1/3 Polaków kwestie związane z architekturą pozostają zupełnie obojętne. Zainteresowani poszukują informacji w internecie (17%) bądź też czerpią ją z seriali (16%). Po fachową literaturę i czasopisma sięga zaledwie co dwudziesty ankietowany. Grupą, która najczęściej nie zważa na zagadnienia architektoniczne, są mieszkańcy wsi oraz osoby legitymujące się średnim wykształceniem.
„Na stopień zainteresowania architekturą ma wpływ wiek, wykształcenie i styl życia, w tym na przykład to, jak często wyjeżdżamy za granicę. Im częściej obcujemy z kulturą i sztuką w różnych miastach, tym bardziej dążymy do otaczania się ładnymi rzeczami i przebywania w ładniejszych przestrzeniach”, mówi Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland. „Obserwując zachowania klientów, którzy poszukują nowych mieszkań, widać od kilku lat coraz większe zainteresowanie otoczeniem inwestycji i sposobem aranżacji części wspólnych. Wiele osób ma bardzo dużą wiedzę fachową i dopytuje o szczegóły związane ze stylem budynku, materiałami wykończeniowymi czy zaplanowaną zielenią. Wynika to z rosnącej świadomości Polaków dotyczącej estetyki miejskiej”, dodaje.

Według raportu CBOS, istnieje korelacja między stopniem zainteresowania architekturą a korzystaniem z usług architekta. Osoby, które przynajmniej raz korzystały z porad biura architektonicznego, częściej deklarują zainteresowanie architekturą jako taką. Co 5 Polak przynajmniej raz korzystał z usług biura architektonicznego.

Polskie miasta w dobrym guście


Badanie CBOS pokazuje, że Polakom podoba się wygląd polskich miast. 67% badanych uważa, że miasta w Polsce są dobrze zaplanowane i mają ładne i ciekawe budynki. Ponad jedna piąta ma z kolei opinie ambiwalentne na temat estetyki miejskiej.

fot. mat. prasowe

Czy podoba się panu/Pani estetyka polskich miast?

Ponad połowa jest raczej zadowolona z estetyki, którą można spotkać w polskich miastach.


„Tak duży odsetek osób, które wysoko oceniają estetykę miejską może wynikać z różnego rozumienia pojęcia architektury. Dla jednych to tylko budynki, a dla drugich cały kontekst, w którym one funkcjonują”, mówi Jakub Zagórski.

Tymczasem, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad projektem Krajowej Polityki Miejskiej, który ma być przedłożony Radzie Ministrów jeszcze w tym roku. Autorzy dokumentu zarzucają polskim miastom m.in. niespójność i niski standard urbanistyczny. W podobnym duchu wypowiadali się eksperci. Prof. Jerzy Osiatyński i prof. Jerzy Regulski w swoim raporcie dotyczącym ekonomicznych strat i społecznych kosztów niekontrolowanej urbanizacji zwracali uwagę, że nowo powstałe elementy przestrzeni miejskiej tworzone są nie na podstawie planu, ale chaotycznie, zgodnie z decyzjami administracyjnymi, które są wydawane bez kontroli nad otoczeniem.

 

1 2

następna

Więcej na ten temat: architektura, urbanistyka, ład przestrzenny

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: