eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Elastyczny czas pracy coraz popularniejszy

Elastyczny czas pracy coraz popularniejszy

2015-01-31 22:06

Elastyczny czas pracy coraz popularniejszy

Coraz więcej firm stosuje elastyczny czas pracy © Silkstock - Fotolia.com

Do połowy stycznia 2015 roku elastyczny czas pracy wprowadziło ponad 1,3 tysiąca firm – wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Rozwiązanie to największą popularnością cieszy się w przedsiębiorstwach działających w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.
Do 15 stycznia 2015 roku elastyczny czas pracy wprowadziło już 1319 pracodawców, głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (481) oraz średnie firmy, zatrudniające do 49 pracowników (366). Na wprowadzenie elastycznego czasu pracy zdecydowało się też 241 mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających maksimum 9 pracowników.

Elastyczny czas pracy najczęściej jest wprowadzany w przedsiębiorstwach z branży przetwórstwa przemysłowego, które to firmy stanowią 38 proc. ogółu przedsiębiorstw, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Elastyczny czas relatywnie często wybierają też firmy zajmujące się handlem i naprawami (16 proc.) oraz budownictwem (ponad 10 proc.). Rozwiązanie to cieszy się popularnością w dużych miastach, bowiem najwięcej firm wprowadziło nowe przepisy w Katowicach (213), Poznaniu (210) i Wrocławiu (116).

Przedsiębiorstwa mogą stosować elastyczny czas pracy od sierpnia 2013 roku. Kodeks pracy pozwala na dwa możliwe sposoby rozwiązania kwestii elastycznego czasu pracy.

Pierwszy z nich polega na wydłużeniu okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (to wielkość maksymalna). Wcześniejsze regulacje pozwalały na maksimum 4 miesiące. Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy pozwala na bardziej elastyczne dostosowanie czasu pracy pracowników do bieżących zamówień.

Drugi sposób to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy, np. w jedne dni tygodnia mogą zaczynać pracę o godzinie 9 rano, a w pozostałe o 10. Rozwiązanie takie ułatwia pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.

Na uelastycznienie czasu pracy muszą wyrazić zgodę działające w firmie związki zawodowe. A jeśli ich nie ma, pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: