eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Polski Internet Optyczny w USA

Polski Internet Optyczny w USA

2005-11-17 01:09

W tym tygodniu, od 12 do 18 listopada br. w Seattle w Stanach Zjednoczonych, na dorocznej wystawie Supercomputing (SC2005) prezentującej najbardziej zaawansowane projekty informatyczne na świecie, polskie środowisko naukowe prezentuje dorobek programu "PIONIER: Polski Internet Optyczny - Zaawansowane Aplikacje, Usługi i Technologie dla Społeczeństwa Informacyjnego". Program ten wspierany jest przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji (obecnie przekształcane w Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji).

Przeczytaj także: eUrząd - poradnik dla administracji

W ramach tego programu, wybudowano i rozbudowuje się nowoczesną infrastrukturę sieci optycznej łączącej największe ośrodki akademickie w Polsce – sieć optyczną PIONIER, która swoimi parametrami dorównuje najszybszym sieciom na świecie – m.in. amerykańskiej Lambda Rail oraz współtworzy ogólnoeuropejską sieć badawczą GÉANT2. PIONIER umożliwia realizację wspólnych badań naukowych dostarczając dedykowane połączenia o gigabitowych przepływnościach oraz łącząc drogie i rzadkie urządzenia badawcze. Duża przepustowość sieci pozwala na przesyłanie olbrzymiej ilości danych i bardzo zaawansowane symulacje oraz sterowanie urządzeniami wymagającymi interakcji opartej o dużą ilość parametrów.

Obok samej innowacyjnej infrastruktury optycznej PIONIER zaprezentowano nowoczesne aplikacje umożliwiające zarządzanie urządzeniami podłączonymi do sieci. Znaną już w świecie aplikacją jest np. wirtualne laboratorium – VLAB. Umożliwia ona zdalne sterowanie pracą urządzeń, z możliwością natychmiastowego obejrzenia rezultatów. Działanie systemu jest zupełnie neutralne dla urządzeń – nie można żadnego z nich uszkodzić. W ramach wirtualnego laboratorium dostępne są m.in. spektrometr NMR, radioteleskop i mikroskop elektronowy, a do zdalnej obsługi tych urządzeń wystarczy zwykła przeglądarka internetowa.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zaprezentuje też platformę telewizji interaktywnej, umożliwiającej dostęp „na żądanie” do zasobów multimedialnych na wielką skalę. Dzięki wykorzystaniu możliwości sieci optycznej PIONIER już dziś możliwe jest zarządzanie treściami cyfrowymi, zarówno w przekazie archiwalnym jak i „na żywo” oraz udostępnienie ich dla dużej liczby użytkowników – w tej chwili system jest testowany przez Telewizję Polską (http://www.itvp.pl), udostępniając internautom na całym świecie transmisję w Internecie z najciekawszych imprez (ostatnio np. oglądany na całym świecie Konkurs Chopinowski). Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe prezentowało już ten system w Stanach Zjednoczonych na konferencji iGrid Workshop 2005 w dniach 26-29 września 2005 w San Diego i konferencji Internet2 w dniach 27-30 września 2004 roku w Austin w Teksasie.

Na stoisku sieci PIONIER podczas wystawy SC2005 zostaną zaprezentowane również wyniki znanych już projektów z zakresu sieci i tzw. gridów (systemów powszechnych usług sieciowych). Wiele z tych systemów zaprojektowanych przez polskich informatyków znalazło swoje wdrożenia za oceanem – np. system dostępu do usług obliczeniowych poprzez portal, który jest przygotowany do wdrożenia w jednym z konsorcjów uniwersytetów kanadyjskich.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: