eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA III kw. 2014

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA III kw. 2014

2014-12-11 12:55

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA III kw. 2014

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA III kw. 2014 © Gioco - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W III kwartale 2014 roku inwestowanie w nieruchomości handlowe w regionie EMEA nie zwalnia - na prowadzenie wysunęły się wielka Brytania i Niemcy, za nimi uplasowała się Hiszpania. Łączna wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych w omawianym regionie wyniosła 11 mld euro (w analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 8 mld) - wynika z najnowszej analizy Cushman & Wakefield.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA II kw. 2014

W skrócie: zapowiada się wyjątkowo dobra końcówka roku na rynku nieruchomości handlowych

  • 11 mld euro – tyle w trzecim kwartale bieżącego roku wyniosła wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w regionie EMEA. To o wiele lepszy wynik od osiągniętego w analogicznym okresie roku poprzedniego (8,6 mld euro
  • Wolumen obrotów rok do roku wzrósł do 52 mld euro – tak dobrze nie było już od 6 lat.
  • W badanym okresie więcej pieniędzy pozostawiono sektorze nieruchomości biurowych i magazynowych niż w sektorze handlowym. Udział tego ostatniego spadł z 29 do 22 procent.
  • Największym rynkiem inwestycyjnym, jeżeli chodzi o nieruchomości handlowe pozostaje Wielka Brytania - jej udział w łącznych obrotach sięgnął 47%. Druga pozycja przypadła naszym zachodnim sąsiadom.
  • Pod względem wzrostu inwestycji wyróżniła się Irlandia (+ 447% w skali roku), chociaż chyba najbardziej chwalić się może Hiszpania, której udało się wyprzedzić Francję i zająć trzecią pozycję pod względem aktywności inwestycyjnej w sektorze nieruchomości handlowych.
  • Aktywność inwestycyjną w przypadku powierzchni o wysokiej jakości jest hamowana poprzez zbyt niską podaż.
  • Prognozy przewidują, że silna konkurencja rynkowa będzie stymulować wzrost cen nieruchomości handlowych.
  • Ostatni kwartał bieżącego może przynieść wzrost wartości transakcji (+26% do poziomu 52,5 mld euro za cały rok).
  • Testy wytrzymałościowe banków i luzowanie polityki pieniężnej to czynniki wpływające na wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnim kwartale i w 2015 r.

Nieruchomości handlowe cieszą się dużą popularnością w większości krajów europejskich, a inwestorzy nie tylko zaczynają interesować się nowymi rynkami, lecz także podejmują większe ryzyko inwestycyjne. Wolumen obrotów w minionym roku wzrósł o 25% do najwyższego poziomu od drugiego kwartału 2008 r. przy rosnącym udziale w rynku sektora handlowego i coraz większej presji na ceny. Stopy kapitalizacji dla centrów handlowych zmniejszyły się w ostatnich 12 miesiącach o 26 punktów bazowych i wynoszą obecnie średnio 6,1% w skali całej Europy.

fot. Gioco - Fotolia.com

Nieruchomości komercyjne w regionie EMEA III kw. 2014

11 mld euro – tyle w trzecim kwartale bieżącego roku wyniosła wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w regionie EMEA.


Inwestorzy poszukują przede wszystkim aktywów wysokiej jakości niezależnie od sektora nieruchomości, wskutek czego udział nieruchomości handlowych w rynku inwestycyjnym zmniejszył się w porównaniu z trzecim kwartałem z uwagi na większe możliwości inwestowania w pozostałych sektorach. W okresie od drugiego do trzeciego kwartału wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych zmalał o 24%, natomiast wzrósł w sektorze magazynowym i biurowym odpowiednio o 17% i 8%. Wyniki te uwzględniają jednak zawarte w drugim kwartale duże transakcje i brak podaży nowych aktywów handlowych wysokiej jakości na niektórych rynkach, co może świadczyć tylko o przejściowym spadku aktywności inwestycyjnej.

Michael Rodda, dyrektor ds. inwestycji w nieruchomości handlowe z działu rynków kapitałowych w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield, powiedział:
„Od lata obserwujemy przygotowania do wprowadzenia na rynek znacznej liczby kolejnych aktywów i mimo iż dotyczy to w dużym stopniu obiektów drugorzędnych, inwestorzy kierują się tam, gdzie widzą potencjał wzrostu wartości i zysku. Ponadto wyraźnie rośnie podaż obiektów wysokiej jakości i nieruchomości przy głównych ulicach handlowych. Z tego względu przewidujemy bardzo duży wzrost aktywności inwestycyjnej w czwartym kwartale, a końcówka roku będzie prawdopodobnie najlepsza dla sektora nieruchomości handlowych od 2007 r.”.

fot. mat. prasowe

Rynek inwestycji w nieruchomości handlowe w regionie EMEA

Wolumen obrotów rok do roku wzrósł do 52 mld euro, lepiej nie było od 6 lat.


Dużym zainteresowaniem w zakresie inwestycji w nieruchomości handlowe nadal cieszą się dojrzałe rynki o niskim ryzyku, a zwłaszcza Wielka Brytania, Niemcy i Szwecja, ale silny popyt obserwuje się także w innych krajach, w tym we Francji, i to pomimo mniej optymistycznych prognoz obrotów. Udział w rynku inwestycji w nieruchomości handlowe Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji wzrósł w ciągu roku do trzeciego kwartału do 63% w porównaniu z 60% rok wcześniej, głównie za sprawą dużej aktywności inwestycyjnej we Francji w skali całego roku (przy szczególnie wysokich obrotach w drugim kwartale), a także w Wielkiej Brytanii, gdzie wartość transakcji wzrosła w minionym kwartale o 42%. Natomiast w Niemczech odnotowano w ostatnich dwóch kwartałach wolniejszy wzrost obrotów wskutek niewystarczającej podaży nieruchomości dobrej jakości na bardziej popularnych rynkach.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: