eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 40/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 40/2014

2014-10-05 16:14

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 39/2014

  • Według Eurostat-u ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro zmniejszyły się o 1,4% r/r i spadły o 0,1% m/m. W całej Unii Europejskiej ceny producentów spadły o 0,1% m/m, a w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 1,5%. r/r.
  • Ok. 1 tys. zaproszonych gości uczestniczyło w Sopocie w Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI).Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku w Sopocie przez Konfederację Lewiatan we współpracy z Businesseurope, polskimi i międzynarodowymi firmami. Tegorocznym hasłem przewodnim było "Europa bezpieczna i konkurencyjna. Forum było zorganizowane w dniach 1 – 3 października. Sopockie forum to co roku bardzo ciekawe skupisko przedstawicieli polskiego biznesu ze światem polityki, mediów i kultury.
  • Według Federalnego Urzędu pracy wrześniowa stopa bezrobocia w Niemczech (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 6,7 proc. i była na tym samym poziomie jak w poprzednim miesiącu. Liczba osób bezrobotnych wyniosła we wrześniu 2,918 mln.
  • Według brytyjskiego urzędu statystycznego PKB Wielkiej Brytanii w II kw. wzrósł: o 0,9 proc. kw/kw, o 3,2 proc. r/r. Warto przypomnieć, że w II kwartale PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w II kw. 2014 r. o 0,9 proc. kw/kw i o 3,2 proc. w II kw. r/r. W I kw. PKB wzrósł o 0,7 proc.kr/kw i o 2,9 proc. r/r.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji (według Markit Economics), wyniósł we wrześniu 48,8 pkt. wobec 46,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Według eksperckich prognoz Banku Światowego ukraińska gospodarka w 2014 roku skurczy się o 8 proc. r/r. To skutek konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju. Wcześniej Bank Światowy prognozował, że ukraińskie PKB spadnie w tym roku tylko o 5 proc.
  • Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc.(obniżono stopę kredytu refinansowego o 10 pkt. bazowych na poprzednim posiedzeniu we wrześniu). Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,2 proc. Stopa kredytu wynosi 0,3 proc.
  • W Kaliningradzie ma powstać port konkurencyjny wobec gdyńskiego portu. Z rosyjskich planów wynika, że port zostanie zbudowany w ciągu sześciu lat wybudować i będzie zdolny do przyjmowania dużych statków, o dużym zanurzeniu. Inwestycja ma rozpocząć się w 2015 roku. Powstaną dwa terminale dla statków handlowych, terminal dla statków pasażerskich i pasażersko-handlowych, połączony z przystanią jachtową.
  • Według ekspertów z EY i Oxford Economics powrót na ścieżkę wzrostu w poszczególnych krajach eurolandu jest nadal nierównomierny. Przeprowadzone reformy rynku pracy i znaczne cięcia kosztów zatrudnienia w Portugalii, Irlandii i Hiszpanii pozytywnie wpłynęły na poprawę konkurencyjności tych gospodarek i zwiększenie dynamiki eksportu. Tegoroczny wzrost PKB Hiszpanii może wynieść 1,3 proc., Niemiec 1,5 proc., a Irlandii 2,8 proc. Niestety brak konsekwentnych reform wpłynie na słabe wyniki gospodarcze Francji (wzrost tylko o 0,4 proc. r/r) oraz Włoch (spadek PKB o 0,2 proc. r/r). Według ekspertów EY i Oxford Economics najpoważniejszym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w strefie euro są wydarzenia geopolityczne. Mogą się one przełożyć na wzrost brak stabilności i niepewność w biznesie co w konsekwencji może zmniejszyć wymianę handlową. Jest też duże prawdopodobieństwo, że konflikt na Wschodzie może mieć wpływ na gospodarki krajów bałtyckich oraz na Cypr, bo te kraje są uzależnione od eksportu, a w przypadku Cypru od ruchu turystycznego.
  • Eksperci z EY i Oxford Economics obniżyli prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego w strefie euro do 0,9 proc., z 1,1 proc. poprzednio. W 2015 roku wzrost w eurolandzie może przyspieszyć do 1,5 proc., a w 2016 roku 1,7 proc. r/r. Według nich ożywienie w eurolandzie może nastąpić w końcówce roku, bo jak wiadomo pierwsza połowa roku była bardzo słaba. Specjaliści uważają, że główną siłą napędową 18 gospodarek strefy mogą być inwestycje oraz rosnący popyt wewnętrzny.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POSIEDZENIE EBC: IMPREZA U WIELKIEGO GATSBY'EGO?

Dziś przewidziane jest kluczowe wydarzenie dla europejskich banków i rynków akcji. Europejski Bank Centralny jest już gotowy do wdrożenia kolejnej rundy polityki pieniężnej, aby dać odpór presjom deflacyjnym tworzącym się w strefie euro w efekcie spadających cen towarów, nadprodukcji i ograniczonych podwyżek płac.

Konieczne jest mocne uderzenie

Prezes EBC, Mario Draghi, przekaże więcej szczegółowych informacji na temat programu papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami (asset-backed securities purchase programme, ABSPP) oraz na temat trzeciego programu skupu obligacji zabezpieczonych (covered bonds purchase programme, CBPP3), których wdrożenie ogłoszono na ostatniej konferencji prasowej EBC 4 września.

Dotychczas do operacji refinansujących dopuszczono jedynie ABS o ratingu inwestycyjnym, jednak według informacji, jakie uzyskał Financial Times, Rada Zarządzająca rozważa rozszerzenie tego kryterium na ABS o ratingu poniżej poziomu inwestycyjnej, co umożliwiłoby udział w tych operacjach ABS takich krajów, jak Grecja czy Cypr.

EBC chce rozszerzyć swój bilans z powrotem do kwoty około 3 bilionów EUR aktywów ogółem, tj. do poziomu z połowy 2012 r. Z perspektywy obecnego poziomu, tj. 2,04 biliona EUR, oznacza to możliwość rozszerzenia o niemal 1 bilion EUR, czyli więcej, niż wynosi wartość ABS ujętych w bilansie banku centralnego (ok. 700 mld).

Jeżeli EBC zdecyduje się na pełne wdrożenie ABSPP, najprawdopodobniej będzie to pozytywny bodziec dla banków europejskich, ponieważ program ten przyczyni się do utworzenia płynnego rynku dla ABS, umożliwiając bankom przeniesienie ryzyka ze swoich bilansów i uwolnienie potencjału do udzielania nowych kredytów i pożyczek.

Które akcje banków wyróżniają się na rynku przed dzisiejszym posiedzeniem EBC?

Największy zwycięzca: greckie banki?

Od ostatniego posiedzenia EBC, dwa włoskie banki, Banche Italiane i Banca Populare, odnotowują najlepsze wyniki pośród banków europejskich na indeksie STOXX 600 Banks obejmującym 49 największych notowanych na giełdzie banków w Europie.

Z drugiej strony, wyniki takich banków, jak Raiffeisen Bank czy National Bank of Greece, okazały się wyjątkowo słabe.

Raiffeisen Bank odnotowywał wyniki zgodnie z benchmarkiem, jednak w związku z pogarszającymi się fundamentami w wyniku operacji na rynku rosyjskim i w Europie Wschodniej musiał wydać ostrzeżenie dotyczące potencjalnych zysków.

Spadek ten niedokładnie odzwierciedla prognozy rynkowe dotyczące wpływu ABSPP na Raiffeisen Bank, a raczej jego unikalną ekspozycję geograficzną.

Z drugiej strony, National Bank of Greece odnotował spadki, jednak informacja o możliwym obniżeniu wymaganego zabezpieczenia przez EBC może spowodować, że greckie banki okażą się największymi zwycięzcami.

W odniesieniu do największych banków europejskich wydaje się, że przed posiedzeniem EBC rynek wyraźnie faworyzuje Deutsche Bank i UniCredit (zob. wykres), natomiast Banco Santander i BNP Paribas nieco obniżyły wyniki w skali całego sektora.

W przypadku, gdy dzisiejsze informacje na temat ABSPP okażą się lepsze, niż przewidywane, umożliwi to Deutsche Bank i UniCredit dalsza poprawę swoich

wyników; Ich szerokie bilanse wskazują na to, że będą w stanie przekazać EBC znaczną część swoich ABS i zwiększyć liczbę udzielanych kredytów.

W szczególności Deutsche Bank miał problemy ze swoją bazą kapitałową, przez co w tym roku zmuszony był pozyskać niemal 10 mld EUR kapitału. Jeżeli ABSPP okaże się wystarczająco agresywny, banki ograniczone kapitałem, takie jak Deutsche Bank, powinny znacznie skorzystać na wdrożeniu nowego programu EBC.

Peter Garnry, Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: