eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności I 2014

Polskie firmy: portfel należności I 2014

2014-02-06 11:36

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności X 2013


W okresie od kwietnia do października 2013 r. odsetek przeterminowanych faktur w portfelach należności polskich firm posiadających problem z odzyskiwaniem należności spadł z najwyższego (27,7%) do najniższego (22,7%) poziomu w pięcioletniej historii badania Portfel należności polskich przedsiębiorstw. Obecny wynik (23,2%) jest drugim najniższym w całej pięcioletniej historii badania. Dodatkowo, warto podkreślić bardzo znaczący wzrost odsetka firm, które w ogóle nie mają problemu z odzyskiwaniem należności (wzrost z 12,6% do 22,6%). Co więcej, w grupie firm, które mają problem z odzyskiwaniem należności, 30,8% deklaruje, że należności przeterminowane stanowią mniej niż 10% ogółu należności. W rezultacie, w przypadku około połowy polskich firm, mniej niż jeden złoty na dziesięć nie spłynął w terminie.

Firmy posiadające w swoich portfelach należności przeterminowane oczekują na opóźnione faktury nieznacznie krócej niż miało to miejsce 3 miesiące temu. Obecnie przeciętny okres przeterminowania faktur wynosi poniżej 3 miesięcy i 18 dni. Do najniższego poziomu w historii spadł udział faktur opóźnionych o ponad 6 miesięcy.

Obecne wyniki wskazują, że jedynie 22,8% faktur, które nie zostały zapłacone w terminie jest opóźnione o ponad pół roku. Prawie 2/3 ogółu zaległości nie przekracza natomiast 3 miesięcy. W badaniu Portfel należności polskich przedsiębiorstw przeprowadzonym w styczniu 2014 r. spadło znaczenie wszystkich barier z wyjątkiem bariery związanej z możliwością wprowadzania nowych produktów na rynek. Na utrudnienia w regulowaniu własnych należności mogące skutkować powstawaniem zatorów płatniczych wskazuje obecnie 29,9% firm w polskiej gospodarce. Względem sytuacji sprzed trzech miesięcy oznacza to spadek o 3,5 pp., a w porównaniu do sytuacji sprzed pół roku aż o prawie 5 pp. Na barierę inwestycyjną wskazywało zaś 29,1% ogółu badanych firm, co oznacza spadek o 1,8 pp. względem poprzedniego kwartału, oraz o prawie 4 pp. względem sytuacji obserwowanej sześć miesięcy temu. Zarówno bariera inwestycyjna, jak i bariera związana z trudnościami w regulowaniu zobowiązań są obecnie na najniższym poziomie w całej historii badania.

fot. mat. prasowe

Należności przeterminowane

W okresie od kwietnia do października 2013 r. odsetek przeterminowanych faktur w portfelach należności polskich firm posiadających problem z odzyskiwaniem należności spadł z najwyższego (27,7%) do najniższego (22,7%) poziomu w pięcioletniej historii badania.


Kolejne konsekwencje opóźnień są zdecydowanie rzadziej wskazywane przez przedsiębiorców biorących udział w badaniu. Na skutek problemów z otrzymywaniem należności 8,3% przedsiębiorstw ogranicza zatrudnienie lub tnie pensje pracowników, 9,1% ma problemy z wprowadzaniem produktów na rynek, a 6% firm w Polsce (wobec 4,7% poprzednio i 5,8% przed pół rokiem) zwraca uwagę na konieczność podnoszenia cen. Wraz z obserwowaną już trzeci kwartał z rzędu bardzo dynamiczną poprawą sytuacji w obszarze należności, spadają koszty ponoszone przez przedsiębiorców w związku z nieterminową obsługą zobowiązań przez klientów/kontrahentów. Obecnie wydatki na te cele stanowią 6,6% ogółu kosztów przedsiębiorstw i są najniższe w całej historii badania. Są one niższe aż o 1,3 pp. od średniej z ostatnich dwudziestu kwartałów oraz o 2 pp. poniżej maksimum z kwietnia 2009 r.


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: