eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Sposób na tani tusz do drukarek

Sposób na tani tusz do drukarek

2005-08-01 12:20

Koszty zakupu nowej drukarki atramentowej są dużo niższe w porównaniu z cenami tuszów do tych urządzeń. Dlatego coraz pilniej poszukiwany jest substytut tuszu, który będzie zarówno tani, jak i przyjazny dla środowiska.
Być może właśnie takim rozwiązaniem okaże się pomysł brytyjskich wynalazców z Derbyshire, którzy chcą odzyskiwać węgiel z nikomu już niepotrzebnych opon samochodowych. Pierwiastek ten ma służyć do produkcji taniego i ekologicznego tuszu do drukarek.

Obecnie w tuszach stosowany jest pył węglowy rafinowany z ropy. Ale okazuje się, ze z pożytkiem i dla środowiska naturalnego i naszych portfeli można go pozyskiwać z milionów opon samochodowych, trafiających każdego roku na wysypiska śmieci. W tym celu trzeba „wypiec” oponę w temperaturze 800 stopni Celsjusza, dzięki czemu rozdziela się ona na stopioną maź krzemionkową, stalowe druty, siarkę oraz bryłki węgla. Następnie miksturę trzeba „przecedzić” przez sito magnetyczne, które wyłapuje kawałki węgla i elementy metalowe. Odzyskany w ten sposób węgiel, po oczyszczeniu nadaje się do ponownego wykorzystania w tuszach do drukarek.

Jak zapewniają wynalazcy, przetwarzanie opon niesie ze sobą jeszcze jeden zysk dla środowiska. W odróżnieniu od rafinowania ropy, w procesie recyclingu nie powstaje dwutlenek węgla, który staje się głównym zanieczyszczeniem związanym z działalnością człowieka na Ziemi.

oprac. : 4Press

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Telewizory plazmowe Panasonic

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.