eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Najszybsze sieci miejskie

Najszybsze sieci miejskie

2005-07-29 00:34

Sieci Miejskie (ang. MAN ) w Poznaniu, Gdańsku, Lublinie i Puławach, jako pierwsze w Polsce dysponują już przepustowością 10 Gb/s. Jest to przepustowość identyczna z osiąganą w ogólnopolskiej sieci optycznej Internet dla Nauki PIONIER.

Przeczytaj także: Dialog na routerach Cisco

Zwiększona przepustowość sieci umożliwi jednostkom badawczym, korzystającym z MAN, przesyłanie większej ilości danych o zróżnicowanym charakterze, w tym głosu i obrazu (Triple Play). Planowane jest także podłączenie do sieci jednostek użyteczności publicznej, co pozwoli na znaczącą zmianę jakościową procesu wprowadzania do Polski społeczeństwa informacyjnego czyli społeczeństwa opartego na wiedzy.

„Wdrożenie nowych urządzeń jest kolejnym etapem rozbudowy Polskich Sieci Naukowo-Badawczych. Warto tutaj również podkreślić, że sieć PIONIER łącząca największe akademickie ośrodki w Polsce już w 2006 roku będzie posiadała około 6000 km własnych włókien światłowodowych. Umożliwi to podłączenie wszystkich 21 ośrodków miejskich podwójną pętlą – dwa szerokopasmowe przyłącza - do infrastruktury PIONIER. Dzięki temu prędkość przesyłania danych w sieci wyniesie nawet do 20 Gb/s. Będzie to więc nie tylko najszybsza sieć w Europie, ale także jedna z najszybszych na świecie.” - mówi Zbigniew Krzewiński z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, operatora sieci PIONIER w Polsce a jednocześnie operatora sieci POZMAN.

Rozbudowa sieci była możliwa dzięki wykorzystaniu rozwiązań Cisco Systems, które zostały dostarczone przez Integratora Systemów firmę ALMA S.A. Sieć wzbogacono o przełączniki Cisco Catalyst 6500 z portami 10GE.

Sieci MAN istnieją w 21 miastach Polski. Zostały stworzone z myślą o zagwarantowaniu łączności pomiędzy ośrodkami akademickimi i naukowymi, takich jak: szkoły wyższe oraz jednostki naukowe i badawcze na całym terenie Polski.


oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: sieci miejskie, MAN, sieć miejska, PIONIER, Cisco

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: