eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy i sytuacja społeczna w UE

Rynek pracy i sytuacja społeczna w UE

2013-10-04 11:20

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012


Różnice w strefie euro rozsadzają europejską unię walutową

Najnowsze sprawozdanie kwartalne podkreśla utrzymujące się różnice między krajami, zwłaszcza w strefie euro:
  • Stopa bezrobocia na południu i na obrzeżach strefy euro osiągnęła w 2012 r. przeciętnie poziom 17,3 proc. w porównaniu z 7,1 proc. na północy i w centrum strefy euro.
  • Średni wskaźnik młodych ludzi, którzy nie mają pracy ani nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu zawodowym (NEET), wyniósł 22,4 proc. na południu i na obrzeżach strefy euro w stosunku do 11,4 proc. na północy i w jej centrum.
  • Ubóstwo wzrosło w dwóch trzecich państw członkowskich, ale nie w pozostałej jednej trzeciej. Różnice gospodarcze i społeczne stanowią główne wyzwania dla unii gospodarczej i walutowej. Słabość rynków pracy i niska efektywność społeczna dotyczy nie tylko bezpośrednio państw członkowskich, ale rozlewa się także na kraje osiągające lepsze wyniki poprzez ograniczenie łącznego popytu — niższą wydajność i wyższe stopy procentowe powiązane z niestabilnością polityczną i osłabionym zaufaniem do euro i UE.

Solidna unia gospodarcza i walutowa o wymiarze społecznym wymaga lepszego monitorowania i oceny kluczowych możliwych zaburzeń w zakresie zatrudnienia i sytuacji społecznej państw członkowskich. Można to połączyć z lepszą koordynacją polityki zatrudnienia i polityki społecznej w celu zapewnienia podejmowanej we właściwym czasie i skutecznej reakcji na takie wyzwania, w interesie całej unii gospodarczej i walutowej. Zalecenia w ramach „gwarancji dla młodzieży” oraz uzgodnienie dotyczące zapoczątkowania inicjatywy na rzecz zatrudnienia młodzieży z budżetem w wysokości 6 mld EUR są przykładami takich działań zbiorowych, skoncentrowanych na przeciwdziałaniu poważnym wyzwaniom w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych, które w nieproporcjonalny sposób dotykają niektórych części unii gospodarczej i walutowej.

Kwestie te omówiono w komunikacie w sprawie społecznego wymiaru unii gospodarczej i walutowej, przyjętym przez Komisję w dniu 2 października — zob. IP/13/893).

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: